העתקת מביוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

באנליזה מרוכבת, העתקת מביוס או טרנספורמציית מביוס היא פונקציה מרוכבת מהצורה כאשר הם מקדמים מרוכבים כך ש .

העתקות מביוס קרויות על שם המתמטיקאי הגרמני אוגוסט פרדיננד מביוס.

סקירה כללית ותכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל העתקת מביוס היא העתקה רציפה, חד חד ערכית ועל מהמישור המרוכב המורחב לעצמו. הרחבת המישור המרוכב נעשית על ידי הוספת נקודה באינסוף (המישור המורחב נקרא ספירת רימן ומסומן ). העתקות מביוס הן העתקות מרומורפיות בכל , והולמורפיות בכל ספירת רימן. הרציפות והאנליטיות באינסוף מושגות על ידי הגדרת הפונקציה בצורה האינטואיטיבית . במקרה שבו הפונקציה היא פשוט ליניארית ומוגדרת על כל כאשר .

  • הרכבה של העתקות מביוס היא גם העתקת מביוס, ולכן העתקות מביוס מהוות חבורה, וחבורת העתקות מביוס מהוות את חבורת האוטומורפיזמים של ספירת רימן, ומסומנת לעיתים . במינוח של גאומטריה דיפרנציאלית, נאמר כי העתקות מביוס הן כל הדיפאומורפיזמים של ספירת רימן לעצמה. ישנן תתי חבורות של העתקות מביוס המהוות את האוטומורפיזמים של משטחי רימן אחרים, כמו המישור המרוכב או המישור ההיפרבולי, ועל כן העתקות מביוס מהוות חלק חשוב בתאוריה של משטחי רימן.
  • העתקת מביוס מעתיקה מעגלים וישרים ב למעגלים וישרים, אך לא בהכרח מעתיקה מעגל למעגל וישר לישר. ניתן לנסח תכונה זו בצורה פשוטה ואלגנטית יותר, אם מרחיבים את הדיון לספירת רימן כולה(). נשים לב כי גם מעגלים וגם ישרים ב מתאימים למעגלים ב , כאשר ישרים ב מתאימים למעגלים העוברים דרך הקוטב הצפוני. לכן, מעל ספירת רימן ניתן לומר בפשטות כי העתקת מביוס מעתיקה מעגלים למעגלים.
  • העתקת מביוס שומרת על היחס הכפול. היחס הכפול של 4 נקודות (שונות) ב מוגדר כך , ולכל העתקת מביוס מתקיים .
  • כל העתקת מביוס נקבעת על ידי ערכיה על שלוש נקודות. בפרט העתקת מביוס שיש לה שלוש נקודות שבת חייבת להיות העתקת הזהות. לכל העתקת מביוס שאינה הזהות יש לפחות נקודת שבת אחת, ולכל היותר שתיים.

העתקות מביוס כמטריצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם נרכיב את ההעתקה עם ההעתקה , תתקבל העתקה . ניתן לזהות קשר הדוק עם כפל המטריצות .

נשים לב גם כי כפל בסקלר של כל המקדמים אינו משנה את ההעתקה - . בנוסף, הדרישה היא בדיוק הדרישה שהמטריצה תהיה הפיכה. לכן, ניתן לזהות העתקות עם העתקות ליניאריות מ ל , עד כדי כפל במטריצה סקלרית. כלומר, , (כאשר היא חבורת המטריצות ההפיכות, מודולו המטריצות הסקלריות).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא העתקת מביוס בוויקישיתוף