יאומן וורדרס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל היאומן וורדרס

יאומן וורדרס של הארמון והמצודה המלכותיים מצודת לונדון של הוד מלכותה, וחברי שומרי הראש של משמר יאומן המצוין של הריבון (אנגלית: The Yeomen Warders of Her Majesty’s Royal Palace and Fortress the Tower of London, and Members of the Sovereign's Body Guard of the Yeoman Guard Extraordinary), הידועים בקיצור כזקיפי מצודת לונדון וכ"אוכלי בקר" (אנגלית: Beefeaters), הם שומרים טקסיים במצודת לונדון. תפקידם העיקרי הוא טיפול והשגחה על האסירים במצודה ואבטחת תכשיטי הכתר של הממלכה המאוחדת, ובפועל הם משמשים כמדריכי תיירים ובנוסף הם אטרקציה תיירותית בזכות עצמם.

היסטוריה ותיאור התפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

זוג שומרי 'ביפאיטרס'

מקורו של הכינוי Beefeater (אוכל בשר) אינו ברור, ויש מספר דעות בנושא. אחת הדעות הנפוצות היא מנות בשר בקר שניתנו לשומרים כתשלום, וזאת בנוסף למנות של בשר כבש ובשר עגל, ומספר אישים ציינו בעבר את העדפתם של השומרים לבשר. ייתכן כי השומרים נהנו גם ממרקי בשר. קוזימו השלישי דה מדיצ'י, הדוכס הגדול של טוסקנה, ביקר במצודה ב-1669 והעיר כי "מנות גדולות מאוד של בשר ניתנות להם בחצר על בסיס יומי... ייתכן ויש לקרוא להם אוכלי-בשר"[1]. נטען גם כי השומרים היו זכאים למנת בשר משולחנו של המלך[2]. אטימולוגים אחרים הצביעו על דמיון בין הכינוי לבין hláf-æta, מונח באנגלית עתיקה שמשמעותו משרת נחות[3]. השערות הקושרות את הכינוי למילה הצרפתית buffetier (מלצר) הן, על פי המילון האנגלי של אוקספורד, חסרות ביסוס כלשהו[1].

היאומן וורדרס הוקם ב-1485 על ידי המלך הטרי הנרי השביעי, המונרך הראשון משושלת טיודור, ועד היום שושנת טיודור (סמל הרלדי של השושלת) היא חלק מתג היחידה של הוורדרס. הם החלו בשמירה על המצודה עוד ב-1485, וכיום הם מונים 35 שומרים ומפקד אחד. כל השומרים הם חיילים בדימוס של ממלכות חבר העמים הבריטי, ועליהם להיות מש"קים עם 22 שנות שירות לכל הפחות, וכן להיות מעוטרי מדליית השירות הארוך וההתנהגות הטובה. בדרך כלל רק מש"קים מהצבא, חיל הנחתים וחיל האוויר המלכותיים זכאים להגיש מועמדות לתפקיד. מצב זה התרחש כיוון שחיילי הצי המלכותי נשבעים לאדמירליות ולא לכתר הבריטי, וראש האדמירליות הוא הלורד היי אדמירל. תפקיד זה הוחזק על ידי המלכה אליזבת השנייה בעצמה בין 1964 ל-2011, אז הועבר לבעלה, הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו. בשנה זו מונה גם השומר הראשון ששירת קודם לכן בצי. ב-1 ביולי 2007 מונתה מוירה קמרון לחברה ביאומן וורדרס, והפכה לאשה הראשונה בתפקיד זה.

השומרים לובשים בדרך כלל מדים בלתי רשמיים עם קישוטים בצבע כחול כהה ואדום. כאשר הריבון הבריטי מבקר במצודה, או כאשר השומרים נמצאים בתפקיד באירועים לאומיים, הם לובשים מדים בצבעים אדום וזהב הדומים לאלה של היאומן אוף דה גארד. מדים אלו כמעט ולא השתנו מאז תקופת בית טיודור. השומרים משתתפים בכל לילה בטקס המפתחות.

בזמן שירותם במצודה מתגוררים השומרים ומשפחותיהם בבניין מגורים הנמצא בתוכה, ומשלמים מסי מועצה וחלק ממשכורתם כשכר דירה. עליהם להחזיק בבעלותם בית מחוץ למצודה על מנת שיהיה להם לאן לפרוש. חלק ממבני המגורים מתוארכים למאה ה-13. לפיכך, תושבי המצודה הקבועים הם השומרים ומשפחותיהם, המושל התושב וקציניו, כומר ורופא.

נהוג כי אחד מהשומרים ממונה לאחראי על העורבים של מצודת לונדון, והוא מכונה Yeoman Warder Ravenmaster (ובקיצור Ravenmaster - אחראי העורבים). העורבים מואכלים בבשר שנרכש על ידי האחראי בשוק סמית'פילד. במצודה יש אוכלוסיית עורבים ככל הנראה עוד מתקופתו של צ'ארלס השני, ולפי האגדה אם לא יוותרו עורבים במצודה היא תיכבש ותתמוטט ביחד עם המלוכה הבריטית. כאשר קיבל צ'ארלס השני תלונות על כך שהעורבים מפריעים לעבודת מצפה הכוכבים, הוא הורה להעביר את מצפה הכוכבים המלכותי לגריניץ' ולא לגרש את העורבים. על מנת למנוע מהעורבים להימלט גוזמים את הנוצות שלהם, כך שהם אינם יכולים לעוף בקו ישר למרחק רב. עם זאת, העורבים חופשיים לשוטט בכל שטחי המצודה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]