יאן אולה סאנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יאן אולה סאנד בבאקו, בחצי הגמר של אירוויזיון 2012

יאן אולה סאנדנורווגית: Jon Ola Sand‏; נולד ב-21 בדצמבר 1961) הוא המפקח על תחרות האירוויזיון החל משנת 2010 ובפועל מאירוויזיון 2011. הקודם לו בתפקיד היה סבנטה סטוקסליוס משוודיה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאנד הוא איש טלוויזיה נורווגי העובד עבור השידור הציבורי הנורווגי NRK (ראשי תיבות של: Norsk Rikskringkasting). הוא בעל ניסיון של 15 שנים בעבודה עם הפקות גדולות והפקות משותפות ב-NRK, בערוצי טלוויזיה נבחרים, וכן בחברות הפקה עצמאיות. סאנד הוא חבר באקדמיה הבינלאומית לאמנויות ומדעי הטלוויזיה. הוא הפיק וביים מגוון רחב של תוכניות, כגון קונצרט פרס נובל לשלום, טקס פרסי הקולנוע הנורווגי, ואת הבחירה הנורווגית הלאומית לאירוויזיון (Melodi Grand Prix).

בשנת 2010 מונה סאנד למפיק הראשי של תחרות האירוויזיון ה-55, שנערכה באותה עת בארץ מוצאו נורווגיה בעיר בארום. באותה עת היה סאנד מפיק טלוויזיה בחסות ערוץ הטלוויזיה הנורווגי NRK, שהיה אחראי להחזקת הפסטיבל בשנת 2010.

ב-26 בנובמבר 2010 מונה סאנד מטעם מנהלי האיחוד האירופי של תחרות האירוויזיון למפקח הרשמי של התחרות, לאחר שהקודם לו סבנטה סטוקסליוס החליט להתפטר מהתפקיד. בשנת 2011 ערך סאנד את הופעת הבכורה שלו כמפקח על תחרות האירוויזיון בדיסלדורף.

סאנד וישראל באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ישראל באירוויזיון

ישראל החלה להשתתף באירוויזיון בשנת 1973 ומאז הצליחה בשנים נרחבות לגרוף הישגים מכובדים כולל זכייה בתחרות 3 פעמים, מתוכם פעמיים ברצף. עקב ריבוי המדינות שביקשו להשתתף בתחרות, החל משנת 2004 הונהגה שיטת חצי הגמר, ובה חובה על כל המדינות המשתתפות בתחרות (למעט ה-Big 5) להופיע קודם לכן באחד משני חצאי גמר שיערכו בנפרד. החל מיישום שיטת חצי הגמר ישראל לא הפסידה אף תחרות, ואף הצליחה כמה פעמים להעפיל לגמר מחצי הגמר (בשנים 2005–2006 וכן בשנים 2008–2010).

החל מאירוויזיון 2011, ובפועל החל מכניסתו של סאנד כמפקח על התחרות, ישראל, לטביה ופורטוגל הם המדינות היחידות שלא הצליחו להעפיל לגמר התחרות אף לא פעם אחת. כאשר נשאל בסוגיה, השיב "אנחנו מעודדים את גופי השידור לשפר את הפורמט בו נבחרים השירים ולהפוך אותו לכזה שילהיב את הצופים ויקדם שיתוף פעולה עם גורמי מוזיקה מקצועיים כדי לבחור את השיר הטוב ביותר. ערכנו סדנה מיוחדת בנוגע לפורמט הבחירה בשנה שעברה בברלין". יש תאוריות האומרות כי יאן משבש את הקראת הניקוד הסופי לרעת ישראל בתחרויות השונות, למשל בתחרות אירוויזיון 2014, בחצי הגמר בו ישראל השתתפה, כשנתבקש להעביר את התוצאות הודיע סאנד כי הוא זקוק לדקות נוספות, דבר שעורר חשד בקרב הקהל.[דרוש מקור] כל התאוריות הללו הופרכו באירוויזיון 2015, מכיוון שבתחרות זו גם ישראל (מהמקום השלישי) וגם לטביה (מהמקום השני) העפילו לגמר, והן אף סיימו בין עשרת השירים המובילים בגמר (ישראל במקום התשיעי ולטביה במקום השישי).