יארסאניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יארסאניה או אהל א-חק היא דת מזרח תיכונית, שפירוש שמה "אהבת האל"[1][2].

היארסאניה היא דת סינקרטית, המשלבת יחד אלמנטים זורואסטריאנים ושיעים[2]. מסורות יארסאניות מקשרות את היווצרותה לבריאת עולם, אולם התפיסה המקובלת היא שהיא נוסדה במערב איראן בסביבות המאה ה-14 על ידי סולטאן סהאק (אנ'). מעט ידוע על ראשית ימיה של הדת, והיארסאנים מעבירים בעל פה מדור לדור מסורות מיתולוגיות שונות על הולדתו וחייו של סהאק, שהמסורות מייחסות לו את התגלמות האלוהות על פני האדמה. האחריות להעברת המסורות היה בידי האליטה הדתית, ולמרות זאת גם יארסאנים רבים מניחים שחלק מהסיפורים המיתולוגיים עוותו לאורך השנים, בעוד אחרים מקבלים אותם כפשוטם[3].

למרות המנהג היארסאני להעביר את המסורות שלהם בעל פה, נראה שהחל מיעוט מהם בתיעוד כתוב החל מהמאה ה-19. למעט רשומות מתקופתו של סולטאן סהאק, העדות המוקדמת ביותר לכתבי היארסאניה נמצאה על ידי ולדימיר מינורסקי (אנ'), ותוארכה לשנת 1843[4][3]. הטקסט היארסאני שנחשב לקדוש ביותר הוא הסראנג'אם (אנ') שנחשב על ידי המאמינים כמסר מאלוהים לאנושות[3].

מאמיניה של הדת מתפרשים בעיקר במזרח התיכון - בין הפרובינציות המערביות של איראן למזרח עיראק ולטורקיה - אולם בעשורים האחרונים הגיעו יארסאנים למגוון מדינות נוספות[3]. בני דת היארסאניה בעיראק מכונים כאכאים[1]. כדי להיחשב באופן רשמי למאמין בדת, יש להצטרף למסדר בטקס בו מצהירים על נכונות להקדיש את החיים ל"אמת האולטימטיבית" של הדת[5].

אמונות ופרקטיקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

2 כלי מיתר, גרזן וכיתוב שם האל
סמל של היארסאניה

הפרקטיקות והאמונות המזוהות עם הדת הובילו לאורך ההיסטוריה לרדיפתם של מאמיניה. כתוצאה מכך, פרקטיקות הדת נשמרות בדרך כלל בסודיות על ידי מאמיניה[1][2]. עם זאת, בעקבות המתקפות נגדם מאז עליית המדינה האיסלאמית, לצד אפליה מגמתית מצד הרשויות בעיראק, חששו חלק מהיארסאנים העיראקים, המכונים כאכאים, מסכנה מוחשית להעלמות תרבותם ודתם. נסיבות אלו גרמו להם להיפתח באופן חריג לתקשורת המערבית ולשתף במעט מאורח חייהם, שבאופן מסורתי נשמר בסוד[6][7][2].

באמונתם של היארסאנים 4 נדבכים[8]:

על פי המסורות, שלושת הנדבכים הראשונים כבר הוקדמו בשלבים קודמים, וסולטאן סהאק הגדיר את החקיקאת. באמונה היארסאנית, הגשמת ארבעת הנדבכים הללו תביא לקרבה קבועה עם האלוהות. עם זאת, היארסאנים מחשיבים עצמם כקבוצה שכבר הגשימה את שלושת הנדבכים הראשונים, ושעליהם להקדיש עצמם לנדבך הרביעי, ולכן אינם רואים חובה לקיים את כלל מצוות השריעה, למשל[8].

באמונה היארסאנית, מטרת החיים הנשגבת ביותר היא הגעה לקרבתו של אלוהים. עם זאת, באמונתם משימה זו כה אדירה, ואינה ניתנת לביצוע רק בתקופת חיים אחת, ולכן כל נפש מוקצים אלף גלגולי חיים לכל היותר, אולם ישנן נשמות שיכולות להגיע ליעדן בפחות מכך[8].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יארסאניה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 אחרי היזידים - דאעש מחסל עם נוסף, באתר ‏מאקו‏, 3 באוגוסט 2020
  2. ^ 1 2 3 4 Kaka’i, Minority Rights
  3. ^ 1 2 3 4 אודות, באתר אהל א-חק
  4. ^ Syncretistic Religious Communities in the Near East (עמ' 177)
  5. ^ rituals, אהל א-חק
  6. ^ אחרי היזידים - דאעש מחסל עם נוסף, באתר ‏מאקו‏, 3 באוגוסט 2020
  7. ^ The secretive Kaka'i of Iraq are finally speaking out, BBC
  8. ^ 1 2 3 אמונות, באתר אהל א-חק