יבגני יבסטיגנייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יבגני יבסטיגנייב

יבגני יבסטיגנייברוסית: Евгений Евстигнеев; ‏9 באוקטובר 1926, ניז'ני נובגורוד4 במרץ 1992, לונדון) היה שחקן תיאטרון וקולנוע רוסי וסובייטי. הוא זכה בפרס ברית המועצות ובשנת 1983 הוענק לו תואר האמן העממי. על פעילותו בתחום התיאטרון והקולנוע הוא קיבל מספר עיטורים כולל עיטור הדגל האדום של העמל.

יבגני יבסטיגנייב נולד בניז'ני נובגורוד למשפחה פועלים. לאחר תחילת מלחמת העולם השנייה, יבגני עזב את בית הספר והחל לעבוד במפעל. תקופה מסוימת הוא למד בבית הספר להנדסאים אך לאור מצב הכלכלי של המשפחה עזב את הלימודים וחזר לעבודה. במקביל הוא ניגן בכלי נגינה שונים בחוגים. בשנת 1944 הוא רצה לעזוב את העבודה במפעל ולהתחיל ללמוד משחק, אך הנהלת המפעל לא שיחררה אותו.

בשנת 1946 מנהל בית הספר למשחק המקומי ראה אותו מנגן ג'אז בבית קולנוע. לאור התרשמותו העמוקה הוא הציע ליבסטיגנייב ללמוד משחק. בשנת 1951 לאחר סיום בית הספר למשחק, יבסטיגנייב החל לעבוד בתיאטרון בעיר ולדימיר.

בשנת 1954 יבסטיגנייב נסע למוסקבה והתקבל ללימודים לבית הספר למשחק ליד התיאטרון האמנותי של מוסקבה. בשנת 1956 סטודנטים איתם הוא למד ארגנו סטודיו למשחק שעם הזמן התפתח לתיאטרון סוברמניק. בין מקימי התיאטרון היו גלינה וולצ'ק אשתו הראשונה של יבסטיגנייב ממנה הוא נפרד בשנות ה-60. בשנת 1956 יבסטיגנייב סיים לימודי משחק והחל לעבוד בתיאטרון "סוברמניק" שהחל לפעול באותה שנה.

הפופולאריות כלל ארצית הגיע לשחקן לאחר השתתפותו בסרט "ברוכים הבאים או כניסה אסורה" (Добро пожаловать, или Посторонним вход воспрещен).

בשנת 1971 יבסטיגנייב ביחד עם חברו אולג יפרמוב עבר לתיאטרון האמנותי ותוך זמן קצר הפך לאחד השחקנים הבולטים של התיאטרון.

בשנת 1973 יבסטיגנייב שיחק באחד התפקידים הראשים בסדרת טלוויזיה שבעה עשר רגעים של אביב. במהלך שנות ה-70 וה-80 יבסטיגנייב היה פעיל מאוד והשתתף בסרטים רבים במקביל להופעות על במת התיאטרון. בסך הכול השחקן השתתף במעל ל-100 סרטי קולנוע.

יבסטיגנייב נפטר ב-4 במרץ 1992 בלונדון במהלך המתנה לניתוח לב ונטמן בבית העלמין נובודוויצ'י.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]