יג'יסן קזוסן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טבלת יג'יסן קזוסן לא פתורה

יג'יסן קזוסןיפנית: やじさんかずさん) היא סוג של חידת היגיון שפורסמה על ידי ההוצאה לאור ניקולי.

חוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבלת יג'יסן קזוסן פתורה

המשחק נערך על גבי טבלה מרובעת. המבנה של הלוח דומה מאוד לזה שליג'ילין: תחילה ישנם תאים מצביעים (כוללים מספר וחץ המצביע "למעלה", "למטה", שמאלה או "ימינה") או ריקים. סוג תא נוסף, תאים שחורים, יכול להתגלות במהלך פתרון החידה.

המטרה היא לצייר לולאה אחת רציפה שלא חותכת את עצמה העוברת דרך כל תא שאינו שחור ואינו מצביע. על הלולאה "להיכנס לכל תא דרך מרכז אחת מצלעותיו, ו"לצאת" מצד אחר; כל הפניות הן בנות 90°.

לכל תא מצביע, המספר שבתוכו מציין את מספר התאים השחורים הנמצאים בכיוון אליו החץ מצביע. שלא כמו בחידות אחרות של ניקולי, החידוש שבמשחק, הוא שיכולים להיות תאים מצביעים מטעים; יכולים להיות מצביעים לא נכונים, וכן יכולים להיות מצביעים הסותרים מצביעים אחרים. האתגר במשחק הוא לגלות אילו מן התאים המצביעים הם לא נכונים ואילו נכונים. תא שהתגלה כלא נכון, נצבע בשחור והמידע שבו הופך ללא תקף משלב זה ואילך.

בסוף המשחק:

  • כל תא שאינו תא מצביע, הופך להיות או שחור או שיכלול בתוכו קטע מן הלולאה.
  • תאים שחורים אינם יכולים להיות סמוכים במאונך או במאוזן (כלומר, אינם יכולים לחלוק צלע).

יכולים להיות תאים שחורים שאינם נספרים על ידי התאים המצביעים.

שיטות פתרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שישנם רמזים מטעים בטבלה, יהיה קשה למצוא נקודת פתיחה נוחה. נקודה שבכל זאת יהיה נוח להתחיל עמה היא מציאת ערכים לא הגיוניים: משום שתאים שחורים אינם יכולים להיות סמוכים (לחלוק צלע), רק חצי מהתאים בכל שורה או טור יכולים להיות מושחרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יג'יסן קזוסן בוויקישיתוף