לדלג לתוכן

יהודה אברבנאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רבי דון יהודה אברבנאל
León Hebreo - Judá Abravanel
לידה 1460 לערך
ה'ר"כ לערך
פורטוגל
פטירה 1530 לערך
ה'ר"צ לערך
נאפולי, ממלכת נאפולי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת פורטוגל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות טולדו, נאפולי, ג'נובה
תקופת הפעילות ?–1530 עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות רבני ספרד, רבני איטליה, ראשונים
תחומי עיסוק הגות, פילוסופיה, רפואה, שירה
תפקידים נוספים רופא
רבותיו אביו ר' יצחק אברבנאל
חיבוריו "שיחות על אהבה"/"ויכוח על האהבה", "התלונה על הזמן"
שם השושלת אברבנאל עריכת הנתון בוויקינתונים
אב יצחק אברבנאל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רבי דון יהודה אַבְּרַבַנְאֵל (ה'ר"כ, 1460ה'ר"צ, 1530 לערך) היה רב, רופא, פילוסוף יהודי ומשורר, בספרות העולמית נודע בשם לאונה אבראו (Leone Ebreo).

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בפורטוגל לרבי דון יצחק אברבנאל. בצעירותו למד רפואה והתפרסם כרופא מוכשר. בשנת ה'רמ"ג (1483) ברח עם אביו לקסטיליה בעקבות התנכלות המלך ז'ואאו השני לאביו יצחק אברבנאל, וקבע את מגוריו בעיר טולדו. בשנת ה'רנ"א (1491) בהיותו בקסטיליה נולד בנו יצחק (הנקרא על שם סבו).

שנה לאחר מכן, בעקבות גירוש היהודים מספרד, נדדו האב יצחק ובנו יהודה לאיטליה והגיעו לנאפולי. אולם קודם שעזבו מנע מלך ספרד מיהודה לקחת את בנו הקטן, יצחק, במחשבה למנוע את יציאת הרופא היהודי מהארץ. המלך זמם להטביל את בנו של יהודה לנצרות ובכך למנוע את יציאת משפחת אברבנאל מהארץ ולאלצם להתנצר. אולם כאמור יצחק ובנו יהודה אברבנאל הצליחו לברוח והגיעו לאיטליה.

עם פרוץ המלחמות האיטלקיות וכיבוש העיר נאפולי על ידי הצרפתים בשנת 1495 (ה'רנ"ה), עקר יהודה לג'נובה שם עסק ברפואה, ובמקביל עבד על ספרו הידוע 'שיחות על האהבה'. שם גם הגיעה אליו הידיעה על התנצרותו של בנו הבכור יצחק. ליהודה נולד בן שני שנקרא שמואל אך הוא נפטר בגיל חמש בלבד.

בשנת ה'רס"א (1501) נקרא לשוב לנאפולי ולשמש שם כרופא החצר. בשנת 1503 כתב את שירו 'התלונה על הזמן' וההשערה היא שהוא נכתב על מנת לשכנע את בנו שישוב ליהדותו. בשנת ה'רס"ז 1507 עזב יהודה את נאפולי ואין ידיעות ברורות על שנים אלו בחייו. יש המשערים שנסע לפגוש את בנו יצחק ששב אל היהדות ועזב את פורטוגל. ישנה תעודה משנת ה'רפ"א (1521) המציינת את השתדלותו של יהודה למען היהודים בנאפולי. שנת מותו המדויקת אינה ידועה, אך ידוע שבשנת ה'רצ"ה (1535), כשהודפס ספרו 'שיחות על האהבה', כבר לא היה בין החיים.

הספר שיחות על האהבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיחות על האהבה
Philosophie d'amour, 1595

יהודה אברבנאל כתב את ספרו ויכוח על האהבה (באיטלקית Dialoghi di Amore) בשנת ה'רס"ב (1502) בערך, אך הספר נדפס לראשונה רק בשנת ה'רצ"ה ברומא. הספר זכה לתפוצה רבה מאוד בתקופתו, ועד שנת ה'שס"ז (1607) יצא באחת עשרה מהדורות איטלקיות.

הספר תורגם פעמיים לצרפתית, שלוש פעמים לספרדית, פעם אחת ללטינית ושלוש פעמים לעברית. שפת המקור הייתה איטלקית, אך יש חוקרים אחדים הטוענים שהספר נכתב במקור בספרדית.

אף שהיה קיים תרגום של הספר לעברית במאה השבע עשרה לכל המאוחר, הספר לא נדפס בעברית אלא בשנת תרל"ה (1875) על ידי חברת מקיצי נרדמים, ונקרא "ויכוח על האהבה". תרגום מעודכן יצא בתשמ"ג (1983) על ידי מנחם דורמן (כולל מבוא והערות), בהוצאת מוסד ביאליק.

רבי דון יהודה אינו מסתיר את יהדותו בספרו, אף שהשפה שבה נכתב הספר מוכיחה שכתיבתו מיועדת גם לשאינם יהודים. יש סוברים שעובדת יהדותו הקנתה לו חרות מסוימת בכתיבה, אשר אולי לא הייתה מתאפשרת להוגה דעות נוצרי.

פרופ' יצחק יוליוס גוטמן סובר שכתיבתו של רבי יהודה אברבנאל ייחודית בכך שהוא 'אינו כותב כיהודי בשביל יהודים, כמותם של הפילוסופים היהודים אשר בספרד, אלא בשביל חוג בעלי השכלה פילוסופית, העומדים למעלה מכל דת מסוימת'.

קארל גבהארט, מחוקרי אברבנאל והמהדיר של כתביו לגרמנית, מסכם:

"יהודה אברבנאל עומד בין התרבויות, הוא הפילוסוף היהודי האחרון, באשר חשיבתו ניזונה ממקורות יהודיים ובאשר התייחס בחיוב למסורת היהודית... יחד עם זאת הוא הפילוסוף האיטלקי הראשון... בכך שהוא קלט לתוכו את ההתפתחות של הפילוסופיה האיטלקית הקדומה ביותר, ועם זאת שחרר את עצמו... מדרך הפילוסופיה אשר העזה רק להסביר את המחברים העתיקים".

Gebhardt, Carl Ed. Hebræische Gedichte. By Leone Ebreo עמוד 101

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על שמו נקרא המרכז הרפואי לבריאות הנפש אברבנאל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יהודה אברבנאל, שיחות על האהבה, תרגם מאיטלקית והוסיף מבוא: מנחם דורמן, מוסד ביאליק ירושלים, 1983
  • נפתלי רוטנברג, אילת אהבים, עיונים בחוכמת האהבה, ידיעות-ספרים תל אביב, 2004, עמ' 63-51; 198-156.
  • שמואל הוגו ברגמן, תולדות הפילוסופיה החדשה - מניקולאוס קוזאנוס עד תקופת ההשכלה, מוסד ביאליק
  • יוסף קלוזנר, מאפלטון עד שפינוזה, 1955
  • Caramella, Santino, Ed. Dialoghi d'amore. By Leone Ebreo. Bari: Guis. Laterza & Figli, 1929.
  • Leone Ebreo. The Philosophy of Love. Trans. F. Friedeberg-Seeley and Jean H. Barnes. London: The Soncino Press, 1937.
  • Feldman, Seymour. Philosophy in a Time of Crisis: Don Isaac Abravanel: Defender of the Faith. New York: RoutledgeCurzon, 2003.
  • Gebhardt, Carl, Ed. Hebræische Gedichte. By Leone Ebreo. London: Oxford University Press, 1929.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יהודה אברבנאל בוויקישיתוף

ויכוח על האהבה, באתר היברובוקס

תקופת חייו של הרב יהודה אברבנאל על ציר הזמן
ציר הזמןתקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרונים
ציר הזמן