יהודה טייכטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יהודה טייכטל
הרב יהודה טייכטל בטקס הדלקת נרות חנוכה בשגרירות ארצות הברית בברלין (אנ'), דצמבר 2017

הרב יהודה אליקים טייכטל (נולד בח' בתשרי תשל"ג, 1972) הוא רבה הראשי ושליח הראשי של חב"ד בברלין ועומד בראש המרכז החינוכי היהודי חב"ד בברלין.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשכונת קראון הייטס, ניו יורק לשיינא ולרב ישכר שלמה טייכטל נכדו של הרב ישכר שלמה טייכטל; למד בישיבות תומכי תמימים במוריסטאון, במלבורן ובישיבת תומכי תמימים המרכזית 770. בגיל 23 קיבל סמיכה לרבנות מהרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב אברהם יוסף, הרב יוחנן גוראריה והרב יצחק יהודא ירוסלבסקי.

בשבט תשנ"ו (1996) התחתן עם לאה בת הרב אליהו יוחנן גוראריה, ויצא לשליחות חב"ד לברלין.

הרב טייכטל אב לשני בנים וארבע בנות, בתו חנה נישאה למנחם מנדל בן הרב ברל לזר.

מפעילותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת הקהילה היהודית בברלין, ייסד בשנת תשנ"ו את בית חב"ד מרכז חב"ד ברלין.

בשנת 2002 הוסמך על ידי הרב הראשי לישראל הרב אליהו בקשי דורון להיות רב הקהילה, כהיום הרב טייכטל הוא גם חבר בית הדין הרבני של ברלין מחזיקי הדת, אשר מוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל כפי שהצהירו ב-3 ביולי 2014. בשנת תשס"ד (2004) פתח גן ילדים בברלין, בשנת 2005 הקים בית הספר יהודי מסורתי המוכר על ידי ממשלה גרמניה.

בשנת 2006 הקים את מרכז המולטימדיה היהודי וספרייה. בשנת 2007 פתח את המרכז לחינוך יהודי מהגדולים באירופה, בהנחייתו בחלק המערבי של ברלין. אורח הכבוד היה שר החוץ של גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, שהיום מכהן כנשיא גרמניה. במרכז החינוך קיים בית הכנסת גדול, מסעדה יהודית, אולם שמחות, שני מקוואות, ספריה ועוד, בית הכנסת קיבל מינוי לפרס אדריכלות של גרמניה. המבנה מומן באמצעות תרומות מחברי הקהילה. היום פועלים שישה רבנים בקהילה ומעל שישים עובדים במוסדות.

בשנת 2008 חנך את "מקווה ברלין", בשנת 2009 הקים בית ספר ופנימיה לצעירים - "תורה קולג". בל"ג בעומר בשנת 2010 קים בברלין בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה מצעד יהודי לשלום בהשתתפותם של למעלה מ-30 ארגונים ו-1000 משתתפים.

בשנת 2011 הקים את המרכז לישראלים בברלין.

בשנת 2012 מונה לרב הקהלה היהודית של ברלין[1], והקים את בית הדין הרבני של ברלין[2] המוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל.

בשנת 2015 - פתח עוד גן ילדים יהודי בברלין (בנוסף למה שהוקם 2004)

2016 - הקים כולל תורה לבעלי בתים ומכון לבירור יהדות.

2017 - קניית שטח עבור הקמת הקמפוס היהודי ברלין, מבנה של 8000 מ"ר שיכלול בית הספר, ומרכז תרבות וספורט והוציא לראשונה סידור תפילה בגרמנית[3]

2018 - מארגן עצרות תמיכה בעם היהודי בכל רחבי גרמניה ועצרת מרכזית בברלין, בהשתתפות אלפי איש בהם גם חבר הכנסת יאיר לפיד ממפלגת יש עתיד.

סערת המילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשע"ג בברית המילה שערך לבנו קיים הרב טייכטל את המנהג של 'מציצה בפה' העומד בסתירה לחוק הגרמני שאוסר זאת בשל בעיות תברואתיות שונות. בעקבות הסיפור הוגשה תלונה נגד הרב טייכטל[4], ולאחר פרסומה מתח הרב פנחס גולדשמידט, הרב הראשי של מוסקבה ביקורת על הרב טייכטל בראיון שהעניק לעיתון הגרמני הנפוץ 'ברלינר צייטונג', ועורר בכך זעם רב בעולם הרבני באירופה. חברי הבד"ץ של העדה החרדית חתמו על מכתב תמיכה ברב טייכטל[5].

בעקבות האירוע הרבנות הראשית לישראל אף היא נדרשה לעניין, וקבעה שאין לבטל את המנהג של מציצה בפה[6]

לאחר כחצי שנה נסגר התיק נגד הרב טייכטל[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יהודה טייכטל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]