יהודה ליוואי הזקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי יהודה ליוואי הזקן מוורמס (נפטר בחשוון ה'ר', 1439) היה מגדולי יהדות אשכנז בדורו ונאמר עליו כי "כל גדולי הדור חרדו מגדולתו וקדושתו"[1].

מקובל שהיה מיוחס למשפחת דוד המלך, ושהיה סב-סבו של המהר"ל מפראג, כדי להבדיל ביניהם הוא מכונה לעיתים המהר"ל הזקן. ברם, ייחוסו של המהר"ל מפראג כנכדו של ר' ליוואי הזקן מפוקפק, וגם ייחוסו של ר' ליוואי הזקן לדוד המלך מקורו כנראה בטעות. יש המאחרים את שנות פעילותו וקובעים את תאריך פטירתו לשנת ה'ש' - מאה שנה מאוחר יותר מן המקובל[2].

על מצבת קברו בפראג נחרת:

מוהר"ר יהודה ליוואי הזקן
וזאת ליהודה / לתורה ולתעודה
חכם הרזים / עוקר הרים וארזים
בקי בש"ס התלמוד ולא נמצא כמותו בכל העולם
בחריפות ובקיאות ובזיכרון
והוא מגזע הגאונים (המיוחסים לאדוננו דוד בן ישי)[3]
ונתבקש בישיבה של מעלה
שנת חמשת אלפים ומאתים ליצירה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עוד על מעמדו כאחד מגדולי יהדות אשכנז, ראו השערתו של צבי הירש הורוביץ, לתולדות הקהילות בפולין, ירושלים תשל"ח, עמ' 34 הערה 22.
  2. ^ על כך ועוד ראו: אוטו מונלש, כתובות מבית-העלמין היהודי העתיק בפראג, ירושלים: האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, תשמ"ח. עמ' 135. פריט מס' 37. נוסח המצבה המצוטט שם שונה מאד מזה שלפנינו, למרות זאת יש המזהים אותו עם אותו ר' ליווא. להרחבה בנושא ראו: אנגלרד, שיבושים, להלן "קישורים חיצוניים".
  3. ^ מילים אלו מצוטטות בידי חלק ממעתיקי נוסח המצבה, אך אינן קיימות עליה. ראו על כך אצל מונלש, מצוטט אצל אנגלרד, להלן "קישורים חיצוניים".