יהוד מדינתא (מטבע)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טיפוסים של מטבעות יהוד מדינתא
טיפוס מטבע של יהוד מדינתא. צד ימין: דימוי נשר או בז
טיפוס מטבע של יהוד מדינתא, צד שמאל: דימוי שושן צחור

יהוד מדינתא (מטבע), (במקור המקראי: יהֻד מְדִינְתָּא), הוא כינויה של קבוצת מטבעות כסף זעירים מטיפוסים שונים, במשקל 0.15 עד 0.75 גרם, אשר הוטבעו על ידי יהוד מדינתא, רשות הממשל העצמי היהודי בארץ ישראל בחבל יהודה במאה ה-6 לפנה"ס, בתקופה הפרסית.

הכיתוב על המטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על המטבעות מופיעה המילה Phoenician yodh.svgPhoenician he.svgEarly Aramaic character - daled.png ("יהד") באלפבית עברי עתיק. בחלק מהמטבעות מופיע אות ד של האלפבית הארמי יחד עם אותיות י', ה' של האלפבית העברי העתיק Phoenician yodh.svgPhoenician he.svgDaleth.svg . מכך מסיקים שהמטבעות הוטבעו בתקופה של מעבר בין תצורה אחת לשנייה. בחלק מהמטבעות מופיע המילה יהד בכתיב מלא: "יהוד".

השם "יהד" מציינת את פחוות יהוד מדינתא. בתחילת התקופה ההלניסטית מתחילות להופיע מטבעות עם הכיתוב "יהדה" שהוא המקבילה העברית של "יהד" הארמית[1].

דימויי המטבע הם נשר או בז בצד ימין, ודימוי שושן צחור מצד שמאל. במטבע יהוד מדינתא אחר הוטבעו הינשוף ודיוקן של שליט. שני הפריטים: הזאולוגי והבוטני, נלקחו מהנוף הארצישראלי, אף כי היו ידועים כסמלים, במיוחד דימוי של ציפור, בתרבות אזור הסהר הפורה ואגן הים התיכון, ועל גבי מטבעות, כגון הדרכמה היוונית. במטבע אחר נראה אל ישוב על גלגל מכונף, ודיוקן בצד השני.

במדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות הישראלית במאה ה-20 יוצג המטבע הקדום, במטבע השקל שהנפיקה מדינת ישראל; השקל מצטט את דימוי השושן הצחור, כפי שהוטבע במטבע יהוד מדינתא.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יהוד מדינתא בוויקישיתוף


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אוריאל רפפורט, שלומית ירון, מכורש עד אלכסנדר: תולדות ישראל בשלטון פרס, עמ' 134, באתר גוגל ספרים