יהושע רוזן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב יהושע אריה רוזן
הרב יהושע רוזן (משמאל) בהכנסת ספר תורה אצל הרב יהושע מגנס
הרב יהושע רוזן (משמאל) בהכנסת ספר תורה אצל הרב יהושע מגנס
לידה תרצ"א (בן 90 בערך)
פולין
מקום פעילות ישיבת ירושלים לצעירים,
ישיבת מרכז הרב,
ישיבת ניר קריית ארבע
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק חינוך, אמונה
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק,
הרב הנזיר, הרב יעקב כלאב, הרב שלום נתן רענן
בני דורו הרב דב ליאור

הרב יהושע אריה רוזן (נולד בשנת תרצ"א - יוני 1931) הוא מתלמידיו המובהקים של הרב צבי יהודה קוק והמבוגר שבהם. היה ר"מ בישיבת ירושלים לצעירים ובישיבת מרכז הרב ובמוסדות נוספים במשך שנים רבות. כיהן בראשות ישיבת ניר קריית ארבע בשנתה הראשונה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בפולין לחיים ולרחל. עלה ארצה בשנת תש"ג כפליט שואה לאחר נדודים בערבות סיביר בעת מלחמת העולם השנייה, שם שכל את אחותו, עם קבוצת ילדי טהראן. הרב משה צבי נריה פגש אותו לאחר ירידתו מהספינה והביאו לישיבת כפר הרא"ה. בשנת תש"ט, עקב הוראה של 'החזון איש', עלה לירושלים ללמוד בישיבת 'חברון' אך לבסוף הגיע לישיבת "מרכז הרב" כחלק מקבוצה בת 15 בחורים שהגיעו לישיבה כשבראשם הרב יעקב כלאב[1]. שם הפך לתלמיד מובהק של הרב צבי יהודה קוק[2]. למד גם אצל הרב דוד כהן (הנזיר) והרב שלום נתן רענן[3]. למד במשך שנתיים בכולל 'שבט מיהודה' בתל אביב אצל הרב אפרים בורודיאנסקי. שירת בצה"ל ולחם במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים היה מגויס כ־8 חודשים.


בשנת תשט"ז התמנה לר"מ בישיבת נחלים ולימד בה מספר שנים. כיהן כר"מ שנים רבות בישיבת ירושלים לצעירים. היה ר"מ גם בישיבת 'בני צבי' בבית אל ובישיבת מרכז הרב שם התמנה על יד הרצי"ה בשנת תשל"ב לר"מ גמרא ואמונה. הרצי"ה מזכירו במהלך תיאור חלום שנדפס בספרו 'אור לנתיבתי'[4].

בשנת תשכ"ד היה שותף יחד עם מספר רבנים בראשות הרב יעקב פילבר להקמת ישיבת ירושלים לצעירים[5]. בראשית שנות השבעים היה ממייסדי ישיבת ניר קריית ארבע ועמד בראשה עם הרב אליעזר ולדמן במשך שנתיים[6]. היה שותף גם בהקמת תלמוד תורה מורשה וישיבת 'בני צבי'.

מזה עשרות שנים הוא מלמד בביתו שיעור בספרי הרב אברהם יצחק הכהן קוק ובספר שפת אמת לתלמידים ממרכז הרב ומישיבה קטנה "מורשה". הוא חבר הנהלה במכון 'ארץ חמדה'[7].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשוי לנעמי לבית אדלר, בת למייסדי המושב 'כפר אברהם' בפתח תקווה, ולו ארבעה ילדים: ברוך, ישראל (אין לבלבל עם הרב ישראל רוזן), שרה (נשואה ליחזקאל פרנקל, מנכ"ל "מכון קורות"), ודבורה (הנשואה לרב צוריאל זון מרבני ישיבת עטרת נחמיה).

מתגורר בשכונת גבעת שאול בירושלים.

דעותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר הביע התנגדות לשיטת הרבדים[8]. בשנת תשס"ה הצטרף לקריאתו של הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא לסרב פקודה ולא להשתתף בפינוי גוש קטיף[9]. בשנת תשע"ה חתם על מכתב נגד מועמדותם של רבנים מהציונות דתית לתפקיד רב העיר האשכנזי של ירושלים במקביל להתמודדותו של הרב אריה שטרן[10].

מתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יהושע רוזן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מתוך שיעור שהעביר בישיבת 'בני צבי' בבית אל
  2. ^ מעט זכרונות מפיו על הרצי"ה נדפסו בקובץ דגל ירושלים ה, ישיבת ירושלים לצעירים תשס"ז, עמ' רנח-רסא
  3. ^ הרב יהושע רוזן, 'זכרונות על מו"ר זצ"ל', בשמן רענן, כרך א, ירושלים תש"ן, עמ' קה-קו
  4. ^ 'אור לנתיבתי' ,'פרקים אישים כלל ישראלים', עמ' שיח, מכתב מאור ליום ה' ט"ז כסלו תשט"ז. מסופר שם שחלם שהוא מהלך עם אביו הראי"ה קוק ומספר לו דברי תורה שאמר לאחדים מבני הישיבה, ו'הצטרף להליכה זו והרגשה זו גם ר' יהושע רוזן'.
  5. ^ דרכה של הישיבה
  6. ^ אלישיב רייכנר "הרגשנו שהקב"ה קורא לנו", מקור ראשון
  7. ^ מתוך האתר 'ארץ חמדה'
  8. ^ מתוך האתר של הרב שלמה אבינר
  9. ^ רבנים נוספים הצטרפו לקריאת הרב שפירא, ערוץ 7
  10. ^ זקן רבני מרכז הרב: מועמדותם של רבנים נגד הרב שטרן תפגע בציונות הדתית, אתר כיפה