יואכים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יואכים הקדוש
Meister des Marienlebens 004.jpg
יואכים מחבק את אנה בשער העיר
תאריך לידה 100 לפנה"ס בערך
תאריך פטירה המאה ה-1 לפנה"ס
קדוש עבור הכנסייה הקתולית, הכנסייה האורתודוקסית, הכנסייה האנגליקנית
חג 26 ביולי (מערב), 9 בספטמבר (מזרח)
פטרון של בעיקר אבות וסבים

יואכים הקדוש (עברית יהויכין או יהויקים) הוא קדוש נוצרי, בעלה של אנה הקדושה (חנה) ואביה של מרים, אם ישו. רוב הפרטים הידועים עליו מגיעים מספר הבשורה על-פי יעקב החיצוני, שכן ארבע הבשורות הקנוניות אינן מספקות פרטים של ממש אודות הוריה של מרים, ואף אינן מציינות את שמותיהם.

המלאך מופיע בפני יואכים

לפי הבשורה על-פי יעקב, יואכים היה איש אמיד וירא אלוהים, אשר הרבה לחלק צדקה לעניים ולתרום כספים לבית הכנסת בציפורי. עם זאת, תרומותיו נדחו בהיותו חשוך ילדים, שכן הדבר פורש כאות רע. יואכים פרש אל המדבר למשך ארבעים ימים, אותם העביר בתפילה ובצום. מלאכים נגלו לו ולאנה הקדושה בו-זמנית והבטיחו להם צאצא. יואכים שב לירושלים וחיבק את אנה בשער העיר. סצנה זו הייתה פופולרית מאוד באמנות הדתית בימי הביניים, שכן סיפור המעשה נכלל במקראת הזהב (ראו בתמונה משמאל). ועידת טרנטו שהתכנסה באמצע המאה ה-16 שמה לדבר סוף, כאשר אסרה על תיאור אירועים מהבשורות החיצוניות.

רק ב-1584 הונהג במערב חג לכבודו של יואכים הקדוש, אך מועדו שונה מספר פעמים במשך 400 השנים שלאחר מכן, ומאז 1969, יום חגו נחוג ביחד עם זה של אנה הקדושה ב-26 ביולי. בנצרות האורתודוקסית נחוג חגו של יואכים הקדוש ב-9 בספטמבר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אפי זיו, הצופן הנוצרי באמנות, אור יהודה: כנרת, זמורה-ביתן, 2015, עמ' 110–114, ISBN 978-965-566-137-8

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]