יוכבד קאשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יוכבד קאשי במדי צה"ל עם אות הצנחן
צנחנים מעל אצטדיון רמת גן במפגן הנעילה של המכביה השלישית - יוכבד קאשי לקחה חלק במפגן הצניחה

יוכבד קאשי, (נולדה ב-1929) הייתה מפקדת יחידת מקפלות המצנחים, והייתה האישה הראשונה (יחד עם מנוחה פידל) שעברה קורס צניחה של צה"ל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוכבד קאשי נולדה במשהד, איראן. הוריה עברו מרוסיה לאיראן לפני שנולדה והשתקעו בעיר משהד.

ב-1932, כשהיא בת 3, המשפחה עלתה לארץ ישראל והתיישבה בתל אביב. ב-1946 הצטרפה לארגון ההגנה ושובצה ליחידה של קשרים-רצים.

במאי 1948 התגייסה לחיל נשים בצה"ל ושירתה כמ"כ ומדריכה. ב-1950 סיימה קורס קצינים ואחריו הוצבה בבית הספר לצניחה, אז בבה"ד 8, בבסיס תל נוף. שם פיקדה על יחידת מקפלות המצנחים.

קאשי ביקשה להשתתף בקורס צניחה, אך נדחתה על רקע המגדר שלה. מפקדת חיל הנשים באותה תקופה טענה שהצנחנות הוא מקצוע גברי ואינו מתאים לנשים וסירבה לתת את אישורה. רופא הצנחנים טען שהשתתפות בצניחות עלולה לגרום נזקים לגוף האישה, נזקים שימנעו ממנה בעתיד את האפשרות להיכנס להריון וללדת. קאשי ניהלה את פולמוס שלה עם המתנגדים ולבסוף הצליחה, בעזרת דוגמאות של צנחניות מארצות אחרות, לשכנע את יהודה הררי, המקים והמפקד של בית הספר לצניחה. הררי השיג אישור להשתתפות קאשי בקורס צניחה, אך האישור הותנה בכך שקאשי לא תהיה הצנחנית היחידה. חיילת בעלת כושר מעולה בשם מנוחה פידל התנדבה להצטרף לקורס ושתי הנשים עברו אותו בהצלחה, כולל חמש צניחות המקנות זכות ל"אות הצנחן".

שתי הצנחניות השתתפו בצניחת הראווה באצטדיון רמת גן, בטקס הסיום של המכביה השלישית. קאשי המשיכה לבצע צניחות והגיעה ל-12 צניחות, שהקנו לה את כנפי הצניחה. תצלומה של קאשי הופיע בכרזה של יום העצמאות בשנת 1951 והתנוססה גם על שער השבועון במחנה.

קאשי השתחררה מהשירות הצבאי ב-1952 בדרגת סגן משנה ונישאה לצייר צבי מילשטיין. מילשטיין קיבל ב-1956 מלגת לימודים בצרפת והזוג עבר לגור שם. לבני הזוג בן משותף.

יוכבד קאשי היא אחותה הבוגרת של הזמרת עליזה קשי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]