יום המהגר הבין-לאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יום המהגר הבין-לאומי הוא יום ציון בין-לאומי המבקש להגביר את המודעות להגירה. יום המהגר הבינלאומי נקבע ב-18 בדצמבר, על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות בארבעה בדצמבר 2000. ב-18 בדצמבר 1990, העצרת הכללית אימצה את האמנה הבינלאומית בדבר הגנה על זכויות של מהגרי עבודה ובני משפחותיהם[1].  ביום זה, במדינות רבות, ממשלות, ארגונים בינלאומיים ואזוריים וארגונים ללא מטרת רווח מפיצים מידע ומעלים את המודעות לזכויות אדם וחירויות פוליטיות בסיסיות של מהגרים, על מנת להבטיח את ההגנה למהגרים ובעקבות המספר ההולך וגדל של מהגרים בינלאומיים[2].

בספטמבר 2006, נערך דיון בנושא הגירה ופיתוח בינלאומי בעצרת הכללית של האו"ם בהשתתפות נציגים רמי דרג מ-132 מדינות. בסיכום הדיון פורסמה הודעה שכללה מספר מסרים: הגירה, היא תופעה הולכת וגוברת שבאפשרותה לתרום תרומה חיובית לפיתוח מדינות המוצא ומדינות היעד, בתנאי שהיא נתמכת על ידי מדיניות נכונה. יתרונות ההגירה, יבואו לידי ביטוי רק אם יכובדו זכויות היסוד וחירויותיהם של כל המהגרים. כן, מדינות צריכות להגביר את שיתוף הפעולה הבינלאומי בנושא ההגירה אזורית וגלובלית. המשתתפים הכירו בכך שלצד היתרונות של הגירה בין מדינות, היא אינה תחליף לפיתוח. לעיתים קרובות מדי, מהגרים נאלצים לחפש עבודה במדינות אחרות בגלל עוני, סכסוכים או הפרות של זכויות אדם. שלום וביטחון, ממשל תקין, שלטון החוק והזדמנויות לעבודה הוגנת במדינות המוצא, יבטיחו שאנשים ימשיכו להתגורר במדינות המוצא מתוך בחירה ולא מתוך צורך[3]. בהמשך לכינוס. ממשלת בלגיה הקימה פורום עולמי בנושא הגירה ופיתוח ((The Global Forum on Migration and Development (GFMD) להתייעצות מרצון, לכל המדינות החברות באו"ם ומשקיפים[4].

בעצרת הכללית בספטמבר 2016 בהשתתפות ראשי מדינות נערך דיון בנושא תנועת הפליטים ומהגרים הגוברת בעולם. הדיון הסתיים בהצהרה משותפת המכונה הצהרת ניו יורק. הצהרת ניו יורק לפליטים ולמהגרים מבטאת את הרצון הפוליטי של מנהיגי העולם להציל חיים, להגן על זכויותיהם ולשאת באחריות בקנה מידה עולמי לטיפול מהגרים[5][6].

ארגון ההגירה הבינלאומי מעריך כי המספר הכולל של מהגרים בינלאומיים גדל מ-175 מיליון מהגרים בשנת 2000 ליותר מ 244 מיליון מהגרים בינלאומיים בשנת 2015,[7] המהווים כ- 3.3% מאוכלוסיית העולם[8].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ International Migrants Day, World Health Organization (באנגלית)
  2. ^ International Migrants Day, www.timeanddate.com (באנגלית)
  3. ^ International Mountain Day, 11 December, www.un.org (באנגלית)
  4. ^ The GFMD Process | Global Forum on Migration and Development, gfmd.org (באנגלית)
  5. ^ Peter Thomson, UN General Assembly Adopts Historic Declaration for Refugees and Migrants, Huffington Post, ‏2016-09-19 (באנגלית)
  6. ^ "New York Declaration". Refugees and Migrants (באנגלית). 2016-09-15. נבדק ב-2017-12-15.
  7. ^ Ewelina U. Ochab, For The International Migrants Day - Understanding Not Fear, Forbes (באנגלית)
  8. ^ "Chapter 2". International Organization for Migration (באנגלית). 2017-10-25. אורכב מ-המקור ב-2018-03-31. נבדק ב-2017-12-15.