יום ליום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יום ליום
לוגו העיתון
לוגו העיתון
לוגו העיתון
סוג שבועון
בעלים יוסי שינובר, אריאל קוניק
תאריכי הופעה 1993–הווה (כ־31 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה עברית
מערכת רחוב גרניט 8, פתח תקווה
מדינה ישראל
http://www.yomleyom.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יום ליום הוא שבועון חרדי ספרדי המופץ בדיוור ישיר למנויים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיתון הוקם בשנת 1993 בהוראת הרב עובדיה יוסף. בשנים הראשונות הוא פעל כיומון ולאחר מכן הפך לשבועון. במשך שנים היה השבועון מזוהה עם מפלגת ש"ס, רבניה והעומדים בראשה.

בשנת 2003, לאחר שהעיתון נקלע לקשיים כלכליים וצבר חובות של כ-10 מיליון שקל, הוא נקנה בידי איש העסקים קובי מימון, שהעביר את מערכת העיתון למטה קבוצת אקויטל שבעלותו בפתח תקווה[1][2].

בשנת 2017 נקנה העיתון בידי נעמה עידן. בעקבות חילוקי דעות בין הנהלת העיתון והמפלגה, הודיע אריה דרעי על ניתוק הזיקה הרשמית בין שני הגופים ועל ייסוד עיתון חדש בשם "הדרך"[3]. ב-2019, נרכש העיתון על ידי הבעלים של קו עיתונות דתית.

מבנה העיתון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתון היו בעבר ארבעה חלקים:

 • מוסף שבועי ובו כתבות מגזין וראיונות, מדורים קבועים כגון "במה מדליקין" של קובי לוי, מדורים לנשים וצרכנות. בפתיח המוסף "מאמר פותח" של העורך יצחק קקון.
 • חדשות, כתבות חדשותיות ואקטואליה, בפרט ביחס למפלגת ש"ס ולרב עובדיה והקשורים אליו, וכן מאמרי השקפה ודעות, בעריכת הרב משה שפיר. כמו כן קיימים בו מדור כלכלה, יחצנות. בעבר כלל העיתון גם מוסף אקטואלי ובו כתבות, טורים ופרשנויות, בפרט טורים של מרדכי קידר ושל קובי לוי. במהלך שנת 2016 צורף מוסף זה לחלק החדשות.
 • עונג שבת, מגזין תורני בעריכה של הרב משה שפיר ובו כתבות היסטוריות ואקטואליות בנושאי קהילות, ישיבות, רבנים והלכה של יהדות ספרד, וכן מאמרי הלכה והשקפה, תוך הדגשת פסיקתו של הרב עובדיה יוסף ובניו. במגזין מדור דרשה לפרשת שבוע מהרב שלום כהן. עד לחודש סיוון תשע"ז הופיע במשך כמה שנים טור הלכתי של הרב יצחק יוסף.
 • יום צעיר, מגזין ילדים ובו כתבות, סיפורים, ציורים, חידות וקומיקס בעיצובו של יואב ון-דן-ברג.

העיתון כולל גיליון חדשות, ומגזין שבועי ו"עונג שבת" שאגודים בחוברת אחת.

לקראת חגים מצורפים לעיתון מוספים נוספים. מנכ"ל העיתון היה עו"ד רונן פרץ. העיתון היה במשבר כלכלי, אולם מצבו שופר לאחר שרכש אותו קובי מימון.

ביוני 2017 רכשה את העיתון נעמה עידן. באוגוסט 2017, הודיע עורך העיתון מ-1999, יצחק קקון, בטור מיוחד שלאחר 23 שנה בעיתון הוא עובר לעיתון הדרך[4]. כמה ימים לאחר מכן מונה שלמה בניזרי לעורך העיתון[5]. לאחר 8 שמונה חודשים התפטר בניזרי מהתפקיד, לאחר שלא הסתדר עם נעמה עידן.

בראש חודש חשוון התשע"ח החל העיתון להוציא מהדורה חודשית בתפוצה של 50,000 עותקים[6]. בינואר 2018 הצטרפו כותבים חדשים לעיתון, בהם חגי הוברמן[7]. את העיתון עורך מרדכי הללויה (אחיין של אלי ישי), תחת שם העט "יוחאי דנינו". חצי שנה לאחר רכישת העיתון, פתחו עובדי העיתון בשביתה בטענה לפגיעה בזכויותיהם בגיבוי הסתדרות העובדים הכללית החדשה[8]. ביולי 2019 הוגשה בקשה לפירוק העיתון על ידי חברת הדפוס החדש בשל חדלות פירעון[9], ובחודש יוני 2019 מינה בית המשפט המחוזי מפרק זמני לעיתון, בהתאם לבקשת הכונס הרשמי[10].

בספטמבר 2019 נרכש העיתון על ידי יוסי שינובר ואריאל קוניק, מבעלי רשת קו עיתונות דתית[11]. סמוך לכך פרש משה שפיר מהעיתון.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למאפיינים הרגילים של העיתונות החרדית, העיתון דירג רבנים, מ"מאור ישראל", או "מרן" (כינויים של הרב עובדיה יוסף והרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה), ועד "הרה"ג" (הרב הגאון) לאברך כולל תלמיד חכם. בעיתון לא צוינו בדרך כלל בגלוי מחלוקות פנימיות בש"ס, אך הוא היווה זירה חשובה למאבקי כוח פנימיים, המתבטאים במדרג תוארי הרבנים ובדיווח או בהשתקה של פעילות. לעומת זאת הובלטו בעיתון קריאות תיגר של הנהגת המפלגה על זרמים חרדיים ואחרים.

כמקובל בעיתונות החרדית, גם "יום ליום" אינו מפרסם תמונות של נשים, מדיניות שהתבטאה בין השאר בפרסום תמונת ממשלת ישראל ה-34 תוך מחיקת השׂרות המכהנות בה[12].

לאחר רכישת העיתון על ידי נעמה עידן, הושקה אפליקציה לעיתון. כותבים בו אנשים חילוניים טורי דעה, וכן כותבות בו נשים גם בגיליון החדשות ומופיעים בו דיונים הקשורים לאינטרנט ולרשתות חברתיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שלומי גולובינסקי וצבי אלוש, היזם קובי מימון רכש את שבועון ש"ס יום ליום, באתר ynet, 15 במאי 2003
 2. ^ אתר למנויים בלבד נתי טוקר, עורך הצללים: מה גילו עובדי העיתון החרדי על קובי מימון?, באתר TheMarker‏, 30 בינואר 2018
 3. ^ ""דבר האבד": החדש של ש"ס - 'הדרך' - כיכר השבת". כיכר השבת. נבדק ב-2017-07-30.
 4. ^ ישי כהן, העורך הראשי יצחק קקון הודיע: אני עוזב את 'יום ליום', באתר כיכר השבת, ‏י"ז באב ה'תשע"ז, 09.08.17
 5. ^ ישי כהן, העורך החדש של 'יום ליום' - הרב שלמה בניזרי, באתר כיכר השבת, ‏12 באוגוסט 2017
 6. ^ אביחי אהרוני, פרסום ראשון: 'יום ליום' יופץ בעשרות אלפי עותקים ללא תשלום, 19 באוקטובר 2017
 7. ^ מנחם קולודצקי, חיזוק ל"יום ליום": כתבים חדשים הצטרפו, אקטואליק, 17/01/2018
 8. ^ ניצן צבי כהן, ‏עובדי העיתון החרדי 'יום ליום', ביטאון ש"ס לשעבר, פתחו היום בשביתה, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 19 בפברואר 2018
 9. ^ בקשה לפירוק השבועון החרדי יום ליום, באתר news1.co.il(הקישור אינו פעיל)
 10. ^ ליטל דוברוביצקי, ביהמ"ש מינה מפרק זמני לעיתון החרדי "יום ליום", באתר כלכליסט, 25 באוגוסט 2019
 11. ^ איציק אוחנה, ‏אלו הם הבעלים החדש של עיתון "יום ליום", באתר כיכר השבת, 17 בספטמבר 2019
 12. ^ קמפיין "השקופות": בטאון ש"ס מחק את השרות, באתר ynet, 21 במאי 2015