לדלג לתוכן

יוממות אופניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יוממוּת אופניים היא השימוש באופניים כדי להתנייד ביום-יום למקום הלימודים או העבודה, וזאת ללא מטרה מוגדרת של ספורט או תיירות.

יוממות אופניים שכיחה יותר באזורים שטוחים יחסית וכן במקומות בהם קיימים שבילי אופניים ותשתיות אחרות המשפרות את רמת הבטיחות והרכיבתיות של המקום. בשנים האחרונות, עם העלייה במכירות של אופניים חשמליים נצפתה עלייה בשימוש באופניים באזורים הרריים וכן אפשרה רכיבה למרחקים ארוכים יותר[1].

"רכבת אופניים" היא קבוצת אנשים שרוכבים יחד במסלול מוגדר בהתאם ללוח זמנים מסוים. רוכבים יכולים לעזוב או להצטרף למסלול בנקודות מסוימות, בהתאם לשימוש באוטובוס או ברכבת.

אופניים משמשים ליוממות בכל רחבי העולם. בחלק מהמקומות, דוגמת הולנד, הרכיבה על האופניים נפוצה ביותר. לעומת זאת, במדינות רבות אחרות נפוץ השימוש ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית. במקרים אחרים, יש יוממים המשלבים בין אופניים לרכבת או לאוטובוס כדי להגיע ליעדם.

רכיבה על אופניים מאופיינת בעלות נמוכה יחסית לאמצעי תחבורה אחרים, וכן משמשת כפעילות ספורטיבית[2]. כמו כן, נמצא כי ברחובות בהם נסלל שביל אופניים, העסקים המקומיים חזו בעלייה בתעסוקה ומשיפור במכירות שלהם[3][4].

בהשוואה למכוניות, רכיבה על אופניים סובלת ממספר גורמים מגבילים, ביניהם: סכנות בטיחותיות, הנובעות מתשתיות לא מתאימות; תלות במזג האוויר; מרחק רכיבה מוגבל וכן הגבלה במטען שניתן לשאת על אופניים. לכך קיימים אביזרים לאופניים דוגמת סלים המאפשרים נשיאת משקל רב יותר או פנסים שמשפרים את הנראות של הרוכבים. כמו כן, באזורים מושלגים קיימים גלגלים מיוחדים לאופניים המאפשרים שימוש בהם גם במזג אוויר קשה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יוממות אופניים בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Daniel Ziffer, Electric bikes lead the charge to short circuit big cities' congestion cycle, ABC News, ‏5 ביולי 2019
  2. ^ Peter Schantz, Jane Salier Eriksson, Hans Rosdahl, Perspectives on Exercise Intensity, Volume and Energy Expenditure in Habitual Cycle Commuting, Frontiers in Sports and Active Living
  3. ^ Study Finds Bike Lanes Can Provide Positive Economic Impact in Cities, TREC, ‏22 באפריל 2020
  4. ^ Susan Sheng, Bike Lanes and Local Business: The Economic Impact, Cambridge Bicycle Safety, ‏22 בספטמבר 2021