יומן מבוזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

יומן מבוזראנגלית: Distributed ledger) נקרא גם ספר חשבונות משותף, הוא מוסכמה על אופן שכפול, שיתוף וסינכרון של נתונים דיגיטליים אשר באופן גאוגרפי פרושים על פני מספר אתרים, מדינות או מוסדות.[1] ליומן זה אין מנהל מרכזי או מערכת אחסון נתונים מרכזית.[2]

רשת של עמית לעמית (P2P) נדרשת וכן אלגוריתמים מוסכמים על מנת להבטיח ששכפול על פני הצמתים יבוצע.[2] צורה אחת של יומן מבוזר היא מערכת הבלוקצ׳יין, אשר יכולה להיות פרטית או ציבורית. משמעות המילה "בלוקצ׳יין" נשארת שנויה במחלוקת. יש הטוענים כי היא שם נרדף ל״יומן מבוזר״, אחרים [דרושה הבהרה] טוענים כי מבחינה טכנית ההגדרה חלה רק על בלוקצ׳יינס ליניאריים כגון ביטקוין או Litecoin, ולא על מערכות המבוססות אלגוריתמים אחרים כגון Iota Tangle. לפי הגדרה זו, לא כל היומנים המבוזרים חייבים בהכרח להיות כפופים לחוקי הבלוקצ׳יין, ולייצר קונצנזוס מבוזר. בלוקצ׳יין הוא רק סוג אחד של מבנה נתונים מסוג יומן מבוזר. [דרוש מקור][3][דרושה הבהרה]

יומנים מבוזרים ידועים בעיקר בשימושם כמטבעות מבוזרים, אפילו שמבחינה טכנית הם שני דברים שונים בתכליתם. עם זאת, יומן מבוזר צריך כלכלה מבוזרת על מנת להציע תמריצים לצמתים כדי שימשיכו לפעול.

שימושים אפשריים אחרים מלבד מטבעות מבוזרים כוללים חוזים חכמים או אחסון קבצים.

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנקים משקיעים ביומנים מבוזרים כדי להפחית סיכונים תפעוליים. השימוש העתידי של יומנים מבוזרים, מצופה לכלכל את ״האינטרנט של הדברים״ בכלכלה מתוכנתת.[4]

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יומנים מבוזרים יכולים להיות מורשים במידה ויש היתר לכל אדם להיות צומת ברשת, או ללא הרשאות אם נדרש אישור על מנת להיות צומת ברשת. [5] ישנם גם סוגים שונים אשר נבדלים באלגוריתם הקונצנזוס (הוכחת עבודה, מערכת הצבעות).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Distributed Ledger Technology: beyond block chain (Report). UK Government, Office for Science. January 2016. Retrieved 29 August 2016.
  2. ^ 1 2 Scardovi, Claudio (2016). Restructuring and Innovation in Banking. Springer. p. 36. ISBN 9783319402048. נבדק ב-21 בנובמבר 2016. {{cite book}}: (עזרה)
  3. ^ Distributed Ledger Technology (DLT) and blockchain (Report). World Bank. 1 December 2017. Retrieved 17 February 2018.
  4. ^ "The CIO's Guide to Blockchain". Smarter with Gartner. Gartner. 29 ביוני 2016. נבדק ב-4 בדצמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ https://blockchainhub.net/blockchains-and-distributed-ledger-technologies-in-general/