יומנו של חנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
השם של הספר יומנו של חנון מהכריכה של הספר הראשון

יומנו של חנוןאנגלית: Diary of a Wimpy Kid) היא סדרת ספרים שנכתבה בידי הסופר והמאייר האמריקאי ג'ף קיני, המתארים את עולמו של תלמיד חטיבת ביניים בשם גרג הפלי. עד עתה יצאו מהסדרה עשרה ספרים וארבעה ספרי בונוס. בנוסף ישנם ארבעה סרטים המבוססים על ארבעת הספרים הראשונים בסדרה, לעברית תורגמו בינתיים תשעת מתוך עשרת הספרים שיצאו עד עתה ושלושה ספרי בונוס. אחד הנקרא "יומנו של סרט" בו מתאר ג'ף קיני את תהליך הפיכתו של הספר "יומנו של חנון" לסרט קולנועי באורך מלא, השני הנקרא "עשה זאת בעצמך" בו יש שאלות וחידונים אשר אפשר למלא, 16 קומיקסים בצבע מלא וחצי ספר בו ניתן לכתוב יומן משלך.

ספר בונוס נוסף שתורגם לעברית הוא "עשה זאת שוב בעצמך", בו יש את כל מה שיש בספר "עשה זאת בעצמך", בתוספת דפים חדשים של שאלונים וחידות ו-16 דפי קומיקס בצבע נוספים לאלה שנמצאים ב"עשה זאת בעצמך". באפריל 2011 יצא בחו"ל ותורגם לעברית יצא בתאריך 7 במרץ 2013 גרסה משודרגת של "יומנו של סרט",הכוללת תמונות ופרטים הקשורים לסרט השני בסדרה - רודריק שולט. וכפי שיצאו לסרטים הקודמים, גם לסרט השלישי קיץ קטלני יצא ספר המתאר את תהליך ההפקה של הסרט בעזרת תמונות ותיאורים על יצירת הסרט.

דמויות מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רודריק הפלי
 • גרג (גרגורי) הפלי - כותב היומן, תלמיד בחטיבת ביניים וקצת רגיש.לא נגרר אחרי החברה שלו כי הוא מוצא את הנערים האחרים כגורילות,חנון שמעדיף לשחק בפלייסטיישן. בסוף הספר ה-7 חלה באבעבועות רוח, וחשב שהן מראולי כי במהלך מסיבת יום האהבה היו לו אבעבועות רוח.
 • רודריק הפלי - אחיו הגדול של גרג, תמיד מציק ומפריע לגרג, הקים את להקת חיתול תאון (חיתול טעון).
 • ראולי ג'פרסון - חברו הטוב ביותר של גרג. למשפחה שלו יש הרבה כסף, מתנהג בצורה ילדותית ו"ילד של אמא". הרבה פעמים גרג מנצל אותו ואת תמימותו למטרותיו אך לפעמים ראולי גונב את ההצגה מבלי שהתכוון. בסוף הספר ה-7 הוא ואביגיל הופכים לחברים.
 • מני הפלי - אחיו הקטן של גרג, מפונק מאוד, תמיד עושה בעיות לגרג, בן 3.
 • סוזן הפלי - אימו של גרג, אמא קשוחה, טיפשה ופתייה שתמיד עושה מה שהיא קוראת במדורי אימהות.
 • פרנק הפלי - אביו של גרג, תמיד יורד לחייו של גרג.אך לפעמים מנסה להציל את גרג מרעיונותיה של אימו.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הולי הילז - תלמידה בכיתתו של גרג, גרג מאוהב בה ותמיד מנסה להרשים אותה.
 • התר הילז - אחותה של הולי, שימשה שמרטפית לראולי בספר השלישי.
 • פרגלי - תלמיד בכיתתו של גרג, ילד מוזר דוחה והיפראקטיבי.
 • פטי פארל (פטרישה פ. פארל) - תלמידה בכיתתו של גרג, האויבת המושבעת שלו
 • מור אוונס - תלמידה בכיתתו של גרג, הילדה הכי מקובלת ופופולרית.
 • נועם אוונס - תלמידה בכיתה המקבילה בשכבה של גרג, האחות התאומה של מור אוונס והן גם החברות הכי טובות, ושתיהן הילדות הכי מקובלות.
 • אביגיל - בת כיתתו של גרג, שמתלווה אליו ואל ראולי למסיבת יום האהבה בספר "הצלע השלישית". בסוף הספר "הצלע השלישית" היא וראולי הופכים לזוג, בניגוד לתוכניתו של גרג, שהוא ייצא עם אביגיל וראולי יישאר לבד; בסופו של דבר קרה ההפך וגרג נשאר לבד, כצלע שלישית. הופיעה בספרים "הצלע השלישית" ו"משחקי מזל" בלבד. בספר "משחקי מזל" התגלה כי אביגיל יצאה עם ראולי בשביל שמייקל סמפסון יקנא.

יצירת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתחלה, היה הספר סדרת קומיקס שפורסמה בהמשכים באתר FunBrain.com‏[1], אך כאשר הוחלט להפוך את העלילה לספר מודפס, החליט קיני לפצל אותה למספר ספרים. הפורמט בו נכתב הספר הוא מיוחד. בהיותו, כביכול, יומן של ילד בכיתה ח', הספר כתוב ב"כתב יד" גדול, עמוד של הספר מכיל מעט טקסט יחסית, והאיורים הם רבים ומאוירים כאילו אויירו על ידי ילד. גם השפה ואוצר הדימויים והמילים הם ילדותיים במכוון.

סדרת הקומיקס "יומנו של חנון" התפרסמה באתר "FunBrain" משנת 2004 וזכתה לקהל קוראים של מיליונים. הספר הראשון בסדרה, "יומנו של חנון" יצא לאור באפריל 2007 בארצות הברית, והתקבל בהתלהבות. הוצאת הספר לאור במקביל לפרסום הסדרה באינטרנט, הייתה מודל לשיווק באינטרנט, כשקיני, מעצב אתרים בהכשרתו, נבחר בשל הצלחה זו להיות אחד מ-"100 האנשים המשפיעים" לשנת 2009 על ידי טיים מגזין. הספר שהה למעלה משנה ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.

המשך הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר "יומנו של חנון - האמת המכוערת" (או "עובדות החיים" בעברית) היה אמור להיות האחרון בסדרה, כיון שבו גרג מסיים את החטיבה. אך בדף הראשון בספר החמישי כתוב תחת השורה "בקרוב" - "עוד יומנו של חנון". ב"יומנו של חנון - עשה זאת שוב בעצמך",כתוב מתחת שורת "בקרוב" - "יומנו של חנון 6". בחודש יוני 2011 פרסמו ברשת שהספר השישי יקרא "Diary of a Wimpy Kid: Cabin Fever " או בעברית "מכת קור" והוא יצא ב-15 בנובמבר 2011 באנגלית. הספר יצא ב- 6 בספטמבר 2012 בעברית. בנוסף יצא גם ספר שביעי בשם יומנו של חנון - הצלע השלישית. בהמשך לספר השביעי, נוצר הספר השמיני שנקרא "יומנו של חנון - משחקי מזל", שיצא באנגלית בשנת 2013 ותורגם לעברית בשנת 2014, כמו כן יצא ספר התשיעי שנקרא "יומנו של חנון - חופשה על גלגלים", שיצא בשנת 2014 ותורגם לעברית בשנת 2015.

ספרי הסדרה יומנו של חנון[עריכת קוד מקור | עריכה]

# שם הספר תאריך יציאה תאריך יציאה בעברית
1 יומנו של חנון 2007 2008
2 יומנו של חנון - רודריק שולט 2008 2009
3 יומנו של חנון - הקש האחרון 2009 2009
4 יומנו של חנון - קיץ קטלני 2009 2010
5 יומנו של חנון - עובדות החיים 2010 2011
6 יומנו של חנון - מכת קור 2011 2012
7 יומנו של חנון - הצלע השלישית 2012 2013
8 יומנו של חנון - משחקי מזל 2013 2014
9 יומנו של חנון - חופשה על גלגלים 2014 2015
10 יומנו של חנון - בית הספר הישן 2015 אין

ספרי בונוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

# שם הספר תאריך יציאה תאריך יציאה בעברית
1 יומנו של סרט 2010 2010
2 יומנו של חנון - עשה זאת בעצמך 2009 2010
3 יומנו של סרט: עם רודריק שולט 2011 אין
4 יומנו של חנון - עשה זאת בעצמך שוב 2011 2013

סרטים המבוססים על הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יומנו של חנון (סדרת סרטים)
# שם הסרט תאריך יציאה
1 יומנו של חנון 2010
2 יומנו של חנון - רודריק שולט 2011
3 יומנו של חנון - קיץ קטלני 2012

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]