יון תורלקסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יון תורלקסון
Jón Þorláksson
לידה 3 במרץ 1877
מחוז הונווטנסיסלה, איסלנד
פטירה 20 במרץ 1935 (בגיל 58)
רייקיאוויק, איסלנד
מדינה איסלנדאיסלנד איסלנד
מפלגה מפלגת העצמאות
ראש ממשלת איסלנד ה־4
8 ביולי 192628 באוגוסט 1927
(שנה ו־7 שבועות)

יון תורלקסוןאיסלנדית: Jón Þorláksson;‏ 3 במרץ 187720 במרץ 1935) היה ראש ממשלת איסלנד מיולי 1926 ועד אוגוסט 1927. הוא היה מנהיגה היחיד של המפלגה השמרנית (Íhaldsflokkurinn) קצרת הימים שב-1929 התמזגה עם הליברלית ויחד יצרו את מפלגת העצמאות שקיימת עד ימינו. משנת 1933 ועד מותו הוא כיהן כראש עיריית רייקיאוויק.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יון תורלקסון היה בנו של חוואי מצפון-מערב איסלנד. הוא, שתי אחיותיו ואחיו היו ילדים מחוננים בצורה בלתי רגילה. אחת מאחיותיו, ביורג, הייתה למשל האישה האיסלנדית הראשונה שקיבלה תואר דוקטור מהסורבון ב-1926. יון תורלקסון עצמו סיים ב-1897 את לימודיו ב"קולג' הצעיר של רייקיאוויק" (Menntaskólinn í Reykjavík) בתור הסטודנט המצטיין בכיתתו וציוניו היו הגבוהים ביותר שניתנו לתלמיד כלשהו במוסד זה אי פעם. הוא למד הנדסה אזרחית בבית הספר הפוליטכני בקופנהגן (לימים בית הספר הטכנולוגי הדני), שם סיים את לימודיו ב-1903. בשנת 1905 הוא מונה לתפקיד המהנדס הראשי של איסלנד וב-12 השנים הבאות היה אחראי על בנייתם של הכבישים והגשרים במדינה ודחף (וסייע לבנות) לבנייתן של תחנות כוח הידרואלקטריות שעשו שימוש במקורות הבלתי נדלים של איסלנד של אנרגיה גאותרמית. תורלקסון התפטר מתפקידו זה ב-1917 ופתח חברה לייבוא חומרי בנייה, אך גם עבד כמהנדס עצמאי שתכנן כמה מיזמים.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1921 נבחר תורלקסון לאלת'ינגי (הפרלמנט האיסלנד) במסגרת רשימת מועמדים שהתנגדה למפלגה הסוציאליסטית שהתהוותה אז. כאישיות מכובדת יותר מאשר אהודה, הוא נעשה עד מהרה למנהיגם של המרכיבים השמרנים והליברטריאנים באלת'ינגי שב-1924 ייסדו את המפלגה השמרנית. תורלקסון שימש בתפקיד שר האוצר בממשלה שהוקמה באותה שנה על ידי המפלגה השמרנית וב-1925 הצליח להעלות את ערכה של הקרונה האיסלנדית, באופן די דומה להצלחתו של וינסטון צ'רצ'יל בהעלאת ערך הלירה שטרלינג באותה תקופה.

עם מותו הפתאומי של ראש הממשלה, יון מגנוססון ב-1926, הוא התמנה לתפקיד ראש הממשלה. לאחר תבוסתה של המפלגה השמרנית בבחירות של 1927 עבר תורלקסון להיות מנהיג האופוזיציה. הוא היה מנהיגה הראשון של מפלגת העצמאות שיצר מיזוג של המפלגה השמרנית עם המפלגה הליברלית הקטנה ב-1929. בשנת 1933 הוא נבחר לתפקיד ראש עיריית רייקיאוויק. בשל ההתדרדרות במצב בריאותו הוא התפטר ב-1934 מתפקידו כמנהיג מפלגת העצמאות ושנה לאחר מכן הוא מת.

הוא היה נשוי והיו לו שתי בנות מאומצות.

משנתו הפוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יון תורלקסון היה ליברל קלאסי שרכש את הידע שלו בכלכלה מהכלכלן השוודי הידוע, גוסטב קסל. במאמר בכתב עת שפורסם ב-1926 הבחין תורלקסון בין הרעיונות השמרנים והרדיקליים, מחד, לבין הרעיונות הליברטריאניים והאוטוריטריים, מאידך. הוא טען ששתי מערכות רעיוניות אלו יכולות להתקיים בכל ארבעת הצרופים האפשריים. מתנגדיו באגף השמאלי של המפה הפוליטית האיסלנדית או המפלגה הסוציאליסטית היו לתפיסתו הן רדיקליים והן אוטוריטריים. הוא טען שלעיתים ליברטריאנים צריכים להיות רדיקלים, אך לעת עתה עליהם להיות שמרנים, בשל העובדה שמשימתם החיונית הייתה לשמור על החירויות שהושגו במאבקים של המאות ה-18 וה-19 ולהגן עליהן מפני הסוציאליזם. באופן זה הגדיר תורלקסון את עצמו כשמרן-ליברטריאני. במסמך שהקריא בפני האספה הכללית של המפלגה השמרנית ב-1929, התווה בקצרה אך באופן ברור, את הרעיון הליברלי הקלאסי של האופן בו האנשים יכולים, לפעול באופן אך ורק למען האינטרס האישי שלהם, בסביבה תחרותית, ובהיסח הדעת לשרת את האינטרס הציבורי. כך, בעוצמה רבה, הוא הגן על עקרון הסחר החופשי והגביל את כוחה של הממשלה. תורלקסון הציע באופן פומבי את הפרטתם של שני הבנקים המסחריים של איסלנד, שאז היו בבעלות הממשלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יון תורלקסון בוויקישיתוף