יונתן דייויד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יונתן דייויד
הרב יונתן דייויד בשנות השבעים
הרב יונתן דייויד בשנות השבעים
לידה ה'תר"צ (בן 91 בערך)
מקום פעילות ברוקלין, הר נוף
השתייכות ליטאים (זרם)
תחומי עיסוק מומחה לספרי המהר"ל מפראג
תפקידים נוספים ראש ישיבת פחד יצחק
רבותיו הרב יצחק הוטנר

הרב יונתן דוד דייוויד (נולד ה'תר"צ) הוא ראש ישיבת "פחד יצחק" בירושלים, וראש ישיבת רבי חיים ברלין בברוקלין ניו יורק.

בתוארו בישיבת רבי חיים ברלין הוא נושא באופן רשמי לצד ראש הישיבה בפועל, הרב אהרן שכטר, ובתקופות קבועות בשנה בהן הוא שוהה בניו יורק, משמש בתפקידו בפועל. במקביל הוא משמש גם כראש כולל האברכים "אור אליהו" המתקיים בשכונת הר נוף לצד ישיבת "פחד יצחק".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב דייוויד נעשה תלמיד מובהק של הרב יצחק הוטנר החל מימי נעוריו, בשעה שבא ללמוד בישיבת רבי חיים ברלין. הוא למד[דרושה הבהרה] זמן מה גם בישיבת מיר בירושלים. במשך כשנה לימד בהוראת הרב חיים קייזווירט כיתה ח' בבלגיה.

באירועי ספטמבר השחור, ב-6 בספטמבר 1970 נחטף המטוס בו שהו הרב דייוויד ורעייתו יחד עם הוריה בדרכם לישראל, על ידי החזית העממית לשחרור פלסטין. המחבלים שחררו את החטופים שאינם יהודים, והחזיקו בחטופים היהודים למשך שבוע. לאחר שבוע שוחררו הנשים והילדים, ביניהם רעייתו ואימה, ונשלחו לקפריסין. הגברים החטופים הוחזקו בעמאן בירת ירדן, ולבסוף שוחררו בניקוסיה וחזרו לניו יורק ללילה הראשון של ראש השנה תשל"א.

מספר שנים לפני פטירתו, הרב הוטנר הודיע שהרב שכטר והרב דייוויד ישמשו יחד כראשי ישיבת רבי חיים ברלין. בחיי הרב הוטנר היו יושבים בכותל המזרח של הישיבה הרב שכטר מימין הרב הוטנר במרכז והרב דייוויד משמאל. כיום, הרב דייוויד שוהה רוב הזמן בירושלים, אך מגיע לברוקלין לרובו של חודש ניסן ולחלק מחודש תשרי, ובאותם הזמנים הוא משמש כראש ישיבה שני בישיבת רבי חיים ברלין.

הרב דייוויד ידוע בפרט כבקיא בתורת המהר"ל מפראג[1].

נשוי לרבנית ד"ר ברוריה דייוויד, בתו היחידה של רבו הרב הוטנר. אחיו הוא הרב הלל דייוויד, פוסק בברוקלין.

יצירתו התורנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב דייוויד ורעייתו ערכו את סדרת הספרים "פחד יצחק" של הרב הוטנר. הוא סייע לה בכתיבת הביוגרפיה של הרב הוטנר ב"ספר הזיכרון לגר"י הוטנר".

הרב דייוויד ערך את הספר "אגרות וכתבים" של הרב הוטנר ופרסם לאחר פטירתו ספר נוסף של שיחות רבו (רובן מסיכומי הרב דייוויד) בשם "מאמרי פחד יצחק".

ישיבתו מפרסמת קונטרסים משיחותיו, מתוך "מאמרים" שהוא מוסר כמה פעמים בשנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]