יונתן דייויד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יונתן דייויד
הרב יונתן דייויד בשנות השבעים
הרב יונתן דייויד בשנות השבעים
לידה ה'תר"צ (בן 92 בערך)
מקום פעילות ברוקלין, הר נוף
השתייכות ליטאים (זרם)
תחומי עיסוק מומחה לספרי המהר"ל מפראג
תפקידים נוספים ראש ישיבת פחד יצחק
רבותיו הרב יצחק הוטנר

הרב יונתן דוד דייוויד (נולד ה'תר"צ) הוא ראש ישיבת "פחד יצחק" בירושלים, וראש ישיבת רבי חיים ברלין בברוקלין ניו יורק.

בתוארו בישיבת רבי חיים ברלין הוא נושא באופן רשמי לצד ראש הישיבה בפועל, הרב אהרן שכטר, ובתקופות קבועות בשנה בהן הוא שוהה בניו יורק, משמש בתפקידו בפועל. במקביל הוא משמש גם כראש כולל האברכים "אור אליהו" המתקיים בשכונת הר נוף לצד ישיבת "פחד יצחק".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב דייוויד נעשה תלמיד מובהק של הרב יצחק הוטנר החל מימי נעוריו, בשעה שבא ללמוד בישיבת רבי חיים ברלין. הוא למד[דרושה הבהרה] זמן מה גם בישיבת מיר בירושלים. במשך כשנה לימד בהוראת הרב חיים קייזווירט כיתה ח' בבלגיה.

באירועי ספטמבר השחור, ב-6 בספטמבר 1970 נחטף המטוס בו שהו דייוויד ורעייתו ברוריה יחד עם הוריה בדרכם לישראל, על ידי החזית העממית לשחרור פלסטין. המחבלים שחררו את החטופים שאינם יהודים, והחזיקו בחטופים היהודים למשך שבוע. לאחר שבוע שוחררו הנשים והילדים, ביניהם ברוריה ואימה, ונשלחו לקפריסין. הגברים החטופים הוחזקו בעמאן בירת ירדן, ולבסוף שוחררו בניקוסיה וחזרו לניו יורק ללילה הראשון של ראש השנה תשל"א.

מספר שנים לפני פטירתו, הוטנר הודיע שהרבנים שכטר ודייוויד ישמשו יחד כראשי ישיבת רבי חיים ברלין. בחיי הוטנר היו יושבים בכותל המזרח של הישיבה שכטר מימין, הוטנר במרכז ודייוויד משמאל. כיום, דייוויד שוהה רוב הזמן בירושלים, אך מגיע לברוקלין לרובו של חודש ניסן ולחלק מחודש תשרי, ובאותם הזמנים הוא משמש כראש ישיבה שני בישיבת רבי חיים ברלין.

דייוויד ידוע בפרט כבקי בתורת המהר"ל מפראג[1].

נשוי לרבנית ד"ר ברוריה דייוויד, בתו היחידה של רבו הוטנר. אחיו הוא הרב הלל דייוויד, פוסק בברוקלין.

יצירתו התורנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייוויד ורעייתו ערכו את סדרת הספרים "פחד יצחק" של הוטנר. הוא סייע לה בכתיבת הביוגרפיה של הוטנר ב"ספר הזיכרון לגר"י הוטנר".

דייוויד ערך את הספר "אגרות וכתבים" של הוטנר ופרסם לאחר פטירתו ספר נוסף של שיחות רבו (רובן מסיכומי דייוויד) בשם "מאמרי פחד יצחק".

ישיבתו מפרסמת קונטרסים משיחותיו, מתוך "מאמרים" שהוא מוסר כמה פעמים בשנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]