יונתן (מושב)

יונתן
מבנה בית התרבות במושב
מבנה בית התרבות במושב
מבנה בית התרבות במושב
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הצפון
מועצה אזורית גולן
גובה ממוצע[1] ‎548 מטר
תאריך ייסוד 1975
תנועה מיישבת הפועל המזרחי
סוג יישוב מושב שיתופי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 860 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎7.2% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
5 מתוך 10
https://www.moshavyonatan.org/

יוֹנָתָן הוא מושב שיתופי של תנועת הפועל המזרחי הממוקם במרכז רמת הגולן. היישוב נקרא על שמו של יהונתן רוזנמן, שנפל במלחמת יום הכיפורים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם בגולן על ידי ראש ממשלת ישראל יצחק רבין, יחד עם ארבעה יישובים נוספים. הוא הוקם בתגובה לגינוי הציונות באו"ם. חברי הגרעין המייסד היו חבריו לגרעין הנח"ל של יונתן רוזנמן, ומיד לאחר תום המלחמה התארגנו המייסדים להקמת יישוב לזכרו. ב-1975 נוסד היישוב באופן זמני בתוך שטחי הקיבוץ מרום גולן, וכשנה אחר כך עבר לתל פארג'. רק ב-1978 עבר היישוב לאתר הקבע שלו. בשנת 2020 הוחלט כי רחובות היישוב ייקראו על שם נושאים הקשורים לגולן כגון: "דליות","שיאון", "חלמונית", "חוחית", "אירוס הגולן" ועוד.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר הקבע נמצא בגובה של 570 מטרים מעל פני הים, סמוך לנחל תנוריה, לעין תנוריה, לעינות פחם ולגלגל רפאים. היישוב נמצא שבעה קילומטרים מהגבול בין ישראל וסוריה, סמוך למושב קשת, גם הוא מושב שיתופי של תנועת הפועל המזרחי.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2020 התגוררו ביישוב כ-140 משפחות ו-770 תושבים. רב היישוב הוא הרב ישי סמואל, ראש כולל ההלכה בישיבת הגולן וראש מחלקת הכשרות של הרבנות האזורית גולן. במושב סניף של תנועת בני עקיבא.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלת היישוב מתבססת על מטעי תפוחים, שזיפים ועל גידול ענבים להפקת יין. ליישוב מטעי מנגו ופסיפלורה בבקעת בית צידה וגידולי שלחין (כותנה, תירס, עגבניות לתעשייה, חיטה ובקיה). ליישוב שטחי מרעה, לולים ורפת - השנייה בגודלה בארץ (2007) שתוצרתה, החלב, נשלחת לתנובה. כמו כן, היישוב היה שותף, יחד עם ארבעת היישובים הדתיים האחרים בגולן (רמת מגשימים, אבני איתן, נוב, ואלוני הבשן), בהקמת בית המלון "כינר-גליל" על חוף הכנרת (אבל בשטח המועצה האזורית).

בהרחבת היישוב מתגוררים גם בעלי מקצועות חופשיים שונים - רופאים, מורים ועוד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות וביישובים בעלי 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף דצמבר 2023 (אומדן), בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2022.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019