יוסף דוד שחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יוסף דוד שחור
אין תמונה חופשית
לידה רוז'ינוי
פטירה ח' באלול תרס"ו
השכלה ישיבת וולוז'ין עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב יוסף דוד שחור (? – ח' באלול תרס"ו, 1906) היה רבן של אנטופול וסמיאטיץ'.

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ברוזינוי שבבלארוס. אביו הוא הרב אלכסנדר זיסקינד שחור (שהיה בנו של חיים לייב שחור ממיר, גיסו של הנצי"ב מוולוז'ין), אבי משפחת שחור בארץ ישראל. אמו רייזל הייתה בת הרב אפרים זלמן, שכיהן כאב"ד רוז'ינוי.

בשנת תרל"ו (1876) עלו הוריו לארץ ישראל, ועמם בנם זאב וולף בן השמונה. שלושה מבניהם, ובהם יוסף דוד, נשארו לבדם בבלארוס להמשך לימודיהם בישיבות. הוא למד בישיבת וולוז'ין אצל אח סבתו, הנצי"ב מוולוז'ין. נישא לליפשה, בת דודו שאול קוסובסקי-שחור (אחות הרב יצחק קוסובסקי-שחור). לאחר נישואיו התגורר באנטופול. הוא ירש נכסים מאביו ועסק בתורה ואת עסקיו ניהלה אשתו. בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-19, בעקבות שרפה שכילתה את בית המסחר שלו, נאלץ לקבל עליו את משרת הרבנות באנטופול.

מלבד ידיעותיו בתורה היה בעל ידע במסחר וכלכלה וניהל דיני תורה של סוחרים מעירו ומהסביבה. בין בעלי הדין שהיו באים לפניו היה גם סוחר היערות עוזר ויצמן, אביו של חיים ויצמן. אפילו הגויים מהסביבה היו באים לפניו כדי שיפתור סכסוכים ביניהם, או כדי להתייעץ אתו. השופט הממשלתי באזור התוודע אליו והתפעל ממנו. הרב שחור ניצל את קשריו עם אותו שופט כדי לעזור לבני קהילתו כשנעשקו בידי הגויים או כשנפגעו מהשלטון.

בסוף שנת תרנ"ט (1899) עבר לכהן כרבה של סמיאטיץ' וכיהן בה עד פטירתו בשנת תרס"ו (1906).

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחיו הוא הרב זאב וולף שחור, מבוני ירושלים. אחותו ליפשה נישאה בזיווג שני לקרוב משפחתם הרב דובער אפשטיין, בנו של הרב יחיאל מיכל אפשטיין, בעל "ערוך השולחן".

בנו הוא זלמן זאב שחור, שיסד את בית הכנסת "בית הכנסת לזכר קדושי אנטופול" בלב תל אביב, לזכרם של יהודי העיר שנרצחו בשואה. נכדתו פנינה הייתה אשת יעקב הרצוג.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]