יוסף טוב עלם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב יוֹסֵף (ב"ר שמואל) טוּב עֶלֶםר"ת: ריט"ע; מכונה לעתים הגדול; שם משפחתו הוא תרגום מצרפתית: Bon fils;‏ 9801050 בערך) היה תלמיד חכם, פוסק ופייטן צרפתי בולט, שחי ופעל בתחילת המאה ה-11.

רוב חיבוריו אבדו, אך היה לו פירוש על המקרא ועל התלמוד הבבלי, ופירושו לתלמוד מצוטט לעתים בפירושי ראשונים שונים על התלמוד.[1] עסק בהעתקה והוצאה לאור ועריכה של ספרי הקדמונים-לו, ביניהם "הלכות גדולות", "קובץ תשובות הגאונים" ו"סדר תנאים ואמוראים". על פי ספר יוחסין השלם, חיבר גם את סדר עולם זוטא.

לא ידוע רבות על אודות הביוגרפיה שלו, אך נודע כי מוצאו מנרבונה שבפרובאנס, ולפי המובא בספר שבלי הלקט[2], היה בר פלוגתא של רבי אליהו הזקן בעניין ה"קרובות".

חסל סידור פסח, נוסח אשכנז, שרים בנימין הרטמן ויצחק אונגר, הוקלט בבני ברק בבית משפחת אונגר, ב-25 באפריל 1978.

הפיוט המפורסם ביותר שחיבר הוא הקטע חסל סידור פסח, מתוך פיוט "קרובה" לשבת הגדול "אלוהים בצעדך":

חֲסַל סִדּוּר פֶּסַח כְּהִלְכָתוֹ
כְּכָל מִשְׁפָּטוֹ וְחֻקָּתוֹ
כַּאֲשֶׁר זָכִינוּ לְסַדֵּר אוֹתוֹ
כֵּן נִזְכֶּה לַעֲשׂוֹתוֹ
זָךְ שׁוֹכֵן מְעוֹנָה
קוֹמֵם קְהַל עֲדַת מִי מָנָה
בְּקָרוֹב נַהֵל נִטְעֵי כַנָּה
פְּדוּיִם לְצִיּוֹן בְּרִנָּה

ספרו של הרב יוסף טוב עלם על המקרא שאבד מצוטט בספר "מנחת שי" על ספר דברים, פרק י', פסוק י"ב כדלקמן: "ועתה ישראל מה ה' אלהיך שאל מעמך - כתב בעל הטורים שיש בפסוק מאה אותיות כנגד מאה ברכות וכן בערוך ערך מאה. גם הרב אבן ירחי בספר המנהיג כתב בשם רבינו יעקב מ"כ כי מצא במסורת פסוק זה כוליה בר מאה אתין (אותיות) ושואל מלא ע"כ. וכן כתב הרמב"ן בפירושו על ספר יצירה דף כ"ג שכן כתב המקובל הרב ר' י"ט בספר הנקרא כתם פז בשם הרב ר' אליהו המקובל דמלת שואל מלא וחשבון מאה יש בפסוק זה עכ"ל. אמנם בספרים שלנו חסר וכן כתב הרמ"השאל מעמך חסר ודכותא ושאל אוב וידעוני וכן כתב הרב רבינו בחיי בספר כד הקמח אות בי"ת ברכה זה לשונו: ועוד תמצא בפסוק צ"ט אותיות ועם תוספת א' שאמרו אל תקרי מה אלא מאה יעלו מאה. עוד ראיתי מי שרצה להוסיף וא"ו על מלת ללכת שבפסוק כדי להשלים המנין וכתב שכן הוא בספר רבי יוסף טוב עלם ואין לסמוך על זה כלל ועיקר".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אברהם גרוסמן, חכמי צרפת הראשונים, ירושלים תשס"א, עמ' 73-81
  • מלחי אסתר, ר’ יוסף טוב-עלם - דמותו ויצירתו, מכלול כו (תשע) 7-24

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: תוספות על מסכת פסחים, דף קט"ו, ב', בפסקה למה; רש"י בכתובות י"ד ע"א, מרדכי, על מסכת בבא בתרא, סימן ת"צ; "הגהות מיימוניות" על משנה תורה לרמב"ם, הלכות חמץ ומצה, פרק ז, אות א'; אבודרהם, הלכות ברכות, תחילת שער ד'; תשובה הלכתית שלו מצוטטת גם בשו"ת מהר"ם מרוטנבורג, תכ"ג, ראו אודותיה גם: תקנות הקהילה#בספרות השו"ת.
  2. ^ הלכות תפילה, סימן כח
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.