לדלג לתוכן

יוסף כוג'הינוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב יוסף הכהן כוג'הינוף
לידה 1840
ה'ת"ר
ח'אנות קוקנד, בוכרה
פטירה 1924 (בגיל 84 בערך)
ה'תרפ"ד
כינוי מהרי"ך
מקום קבורה הר הזיתים
מקום פעילות ירושלים, חדרה, סמרקנד, ח'אנות קוקנד וטורקסטן
תקופת הפעילות ?–1924 עריכת הנתון בוויקינתונים
תחומי עיסוק פעילות ציבורית, רבנות, חקלאות וייסוד שכונות

הרב יוסף הכהן כוג'יהנוף[1] (18401924) היה איש ציבור, רב העיר סמרקנד שבאוזבקיסטן, ממנהיגי יהדות טורקסטן והפעיל המרכזי בייסוד שכונת הבוכרים בירושלים יחד עם הרב שלמה מוסיוף.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בח'אנות קוקנד שבבוכרה בשנת 1840 (ה'ת"ר) לרב יצחק כוג'הין שהיה נכדו של הרב מרדכי אבלייא. בצעירותו התחנך בתלמוד תורה וישיבה מקומיים, וכשהגיע לעירו השד"ר הירושלמי הרב יהושע שושן, למד אצלו תלמוד במשך ימי השבוע לצד הרב שלמה מוסיוף והרב אברהם אמינוף.

בשנת 1885 (ה'תרמ"ה) עבר להתגורר בסמרקנד, שם פעל בקרב הקהילה היהודית, ובשנת 1905 (ה'תרס"ה) מונה לשמש כרב העיר קרוב ל-20 שנים.

לאחר שהגה רעיון להקמת תנועה לעידוד העלייה מטורקסטן לישראל, ושם להקים עבורם מוסדות השכלה, עלה לשם כך לישראל בין השנים 18871888 (ה'תרמ"ז - ה'תרמ"ח) והתיישב בעיר העתיקה בירושלים.

בראותו את צפיפות הבתים בעיר העתיקה, בעצת הרב יעקב מאיר החל לפעול עם הרב שלמה מוסאיוף לרכישת חלקת אדמה מחוץ לשכונה. בחודש מאי 1890 (סיוון ה'תר"ן) ייסד עם הרב שלמה מוסיוף את הוועד לייסוד שכונת הבוכרים, ושימש בו כחבר. בשנת 1891 (ה'תרנ"א) רכש יחד עם הרב מוסיוף מכספם האישי שטח אדמה שנקרא "כרם ג'יזאל" בגודל 65 דונמים, עליו ייסדו יחד את שכונת הבוכרים, ונמנו עם ראשוני בוני הבתים בשכונה. לאחר הרכישה פרסמו קול קורא לאנשי העדה הבוכרית לרכוש חלקות ולבנות בהן את בתיהם, ואט אט התרחבה השכונה.

בשנת 1901 (ה'תרס"א) חזר לסמרקנד, בשל רצונו לייסד שם תלמוד תורה, ולהכניס את בניו שנולדו בישראל לעסקי המסחר שמהם התפרנס גם הוא. בסמרקנד המשיך בפעילותו, ייסד תלמוד תורה בו הכשיר תלמידים לשמש כאנשי דת בערי ובכפרי הסביבה, והיה עובר מעיר לעיר להפיץ את רעיון תקומת עם ישראל בארצו.

בשנת 1922 (ה'תרפ"ב) חזר לישראל, יחד עם הרב משה יצחקוף הכהן והרב יוסף חיים שלומוף. בשובו לישראל הגה ויישם תוכניות להמשך פיתוח שכונת רחובות הבוכרים, אך עם זאת רצה לחזק את ההתיישבות החקלאית בישראל, ולשם כך קנה קרקעות בחדרה. בשל היכרותו עם תחום החקלאות, בחדרה עבד באדמותיו עד ליומו האחרון, לצד עולים נוספים מבני עדתו שהיו בקיאים בגידול צמר גפן, תולעי משי וקרקולים.

הלך לעולמו ב-25 בפברואר 1924 (כ' באדר א' ה'תרפ"ד) ונקבר בהר הזיתים.

בנו בן ציון היה יו"ר הקהילה הבוכרית בישראל. תלמידיו היו הרב דוד אמינוף, הרב יעקב קייקוב והרב ידידיה עלהיוף שהנהיגו את הקהילה בסמרקנד לאחר עלייתו לישראל. על שמו הוקם "בית הכנסת מהרי"ך" בדרום תל אביב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גדעון גילקרוב, האיר המזרח - לדמותם של רבותינו הספרדים בדורות האחרונים, ירושלים ה'תשס"ב, חלק א' (עמ' 141 - 142)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לעיתים "כוג'הין", "כוגהין" או "כוהינוף"