לדלג לתוכן

יוצרי האלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יוצרי האלים
The Godmakers
מידע כללי
מאת פרנק הרברט
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
הוצאה G. P. Putnam's Sons עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1972
מספר עמודים 214
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת ינשוף
תאריך 2007
תרגום ברק נטף
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002572126
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יוצרי האליםאנגלית: The Godmakers) הוא ספר שכתב הסופר פרנק הרברט שיצא לאור בשנת 1972. בעברית יצא הספר לאור בהוצאת ינשוף בשנת 2007 בתרגומו של ברק נטף.

הספר בנוי ממיזוג ושיכתוב של סיפורים קצרים שכתב פרנק הרברט בין השנים 1958 ו-1960 עבור ירחון המדע הבדיוני אסטאונדינג ועבור ירחון פנטסיה בשם פנטסטיק.

ארבעת הסיפורים הגלומים בו הם:

  • You Take the High Road מאי 1958
  • Missing Link פברואר 1959
  • Operation Haystack מאי 1959
  • The Priests of Psi פברואר 1960 - Fantastic (סיפור זה ראה אור גם בלקט סיפורים מאת פרנק הרברט, ספר הנושא את שם הסיפור הנדון, בשנת 1971)

על פי תאריכי פרסום סיפורים קצרים אלה ניתן להבין שהתהוותם החלה אם לא לפני כתיבת שלושת פרקי חולית הראשונים (חולית יצא לאור ב-1963), אז תוך כדי כתיבתם (שארכה כשש שנים).

הסיפור מתרחש לאחר מלחמת הרים הגלקטית אשר שיסעה את הגלקסיה ואיימה להביאה אל סופה. חייל פשוט שתפקידו לזהות סכנות פוטנציאליות שיביאו למלחמת חורמה שנייה, במשימותיו בכוכבי גלקסיה מרוחקים וססגוניים, מועלה בדרגה ממשימה למשימה בעקבות הצלחותיו בזיהוי וטיפול בסטיות מהנורמות החברתיות המותרות בגלקסיה. תוך כדי מילוי תפקידו הוא מגלה את הרקע המפתיע שלו עצמו ומציל תוך כדי כך את הגלקסיה ממלחמת חורמה שנייה. במשימתו האחרונה עליו להתמודד עם יוצרי האלים ולבחור בדרך חדשה, תוך כדי למידה ושימוש בכוחותיו החדשים.

תמצית העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסיפור מקבל הקורא רקע קל על יוצרי האלים השוכנים בפלנטת הדת אמֶל, ועל גיבור הספר לואיס אורנֶה.

לואיס אורנֶה הוא חייל בשרותי R&R (גילוי וחינוך מחדש). מטרתו של R&R היא לאחד גלקסיה שנופצה על ידי מלחמה (מלחמת הרים) באמצעות איתור סממני מלחמה ועוינות בפלנטות רחוקות בגלקסיה, ובאם כן יאותרו סממנים כאלו, לדווח עליהם ולהעביר את תושבי הפלנטה "חינוך מחדש".

במשימתו הראשונה על כוכב הלכת האמאל הוא פועל מטעם שירותי R&R והחל ממשימתו השנייה פועל אורנה מטעם גוף בשם I.A (התאמות וחקירות) המפקח בעצם על R&R. אל ה-I.A הוא סופח על ידי מפקד בשם סטטסון בעקבות מפגשם רווי המתחים במשימתו הראשונה של אורנה, משימה שהצליחה מעל המצופה.

במשימתו השנייה מוכיח אורנה את תושייתו המפותחת, תבונתו וחריפותו, על כוכב המאוכלס על ידי קופי אדם כחולי פרווה החיים במגדלי זכוכית ומחזיקים בעבדים המתגוררים בג'ונגל בשולי העיר. הוא נשלח לכוכב זה לאחר שספינה של R&R בשם דלפינוס נשבתה על ידי תושבי הכוכב והוחבאה. קופים אלה מפתיעים מאוד ביכולת ההתקדמות המהירה שלהם ומצבו של אורנה מולם נראה חסר סיכוי. בכישרון מנווט אורנה את השיחה עם מפקד קופי האדם לפסים יציבים וברגע המתאים, במהירות ובמיומנות מתגבר אורנה על המפקד שמכוון אליו נשק חם, שנלקח אגב מנוסעי ספינת דלפינוס, ומוכיח לו שכדאי להם לציית ל-R&R אחרת יושמד ויותך הכוכב שלהם.

שוב הועלה אורנה בדרגה ויחד עם הדרגה עולה גם רמת הסכנה אליה ייחשף במשימות שיבואו.

במשימתו השלישית הוא חוזר בחלקים בתוך מכל החייאה, לאחר שהצליח להשיג את יעדיו על כוכב לכת שנשלט על ידי נשים. נשים אלה מזכירות את בנות גישרית המפורסמות מסדרת חולית, ובהמשך הספר מתחיל אורנה להידמות לפול אטריידס, קפיצת הדרך הרואה את הנולד, במיוחד לאור העובדה ששניהם חלמו חלומות מטרידים בתחילת דרכם.

מצבו של אורנה במכל ההחייאה בכי רע ואין אדם בבית החולים ומחוצה לו שנותן לו סיכוי לחיות, אך ייתכן שעבודת יוצרי האלים שהובאה בתחילת הספר, יצרה באורנה אל, כי הנה, לאחר חצי שנה של רביצה במכל ההחייאה, הוא מתעורר ומתחיל בתהליך שיקום.

משימתו הרביעית מתחילה מיד עם יציאתו מבית החולים ובמשימה זו הוא מגלה מי הוא באמת: הוא בעצם, כמו חלק גדול מאוד מתושבי הגלקסיה, בן של ה"אויב" אותו אויב שה-I.A מחפשים ושולחים אחריו את אורנה: הנטיאנים, והלא אלו הן נשים המאיימות להשתלט על הפוליטיקה הגלקטית. במשימה זו הכול קורה במהירות מסחררת: אורנה מתאהב ומצהיר על חתונה ל"אויב", תנועת הנשים שתכננה במשך חמש מאות שנים להשתלט על הפוליטיקה ועמדה לעשות זאת תוך שעות ספורות נחשפת באחת, ולפני שמתחילה מלחמת רים שנייה שתצל על מלחמת רים הראשונה, מציע לכל אורנה בתבונה ייחודית לו, דרך של אמצע, בשיטת "המעדר והידית".

בשלב זה הקוראים מבינים, וגם אורנה עצמו מבין שיש לו יכולות על, כוחות פסי, ומבלי שיעשה דבר בכיוון זה נסללת לפניו דרך אל פלנטת הדת, אמל, פלנטה אליה לא הצליחו ה-I.A לחדור מעולם. אורנה מגיע לפלנטה זו כביכול מטעם ה-I.A כדי למנוע מאמל לבטל את ה-I.A ולהותיר רק את ה-R&R, וגם כדי להבין למה. במשימה זו, לאחר שניים וחצי שלבים מתוך שבעת השלבים של מסכת הייסורים שהיה אמור לעבור, מגיע אורנה אל קוהן (שיבוש מכוון של המילה כהן) הדת הגדול של אמל, האלמירח, לעימות מולו. הייסורים שמספיק לעבור מזכירים מאוד את התהליך שעבר פול אטראידס (חולית) לאחר ששתה את מי החיים, והעימות עם קוהן הדת הגדול האלמירח מזכיר את העימות עם האם הנערצה, גאיוס, בחולית. שלא כמו בחולית, אורנה מתידד ומוקיר את הקוהן הגדול. במקום לבחור בחיי אל, עוזב (פיזית הוא פשוט נעלם ומגיע לאן שהוא רוצה: קפיצת דרך) אורנה את פלנטת הדת ובוחר באשליה, במאיה, ויוצא לירח הדבש המיוחל ומדבר על ילדים שיביא לעולם. במכתב שהוא משאיר לקוהן הגדול האלמירח כותב אורנה: "ברגע שהפכת לאל, אתה יכול להיות כל מה שתבחר".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]