יוש הלוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "יהושע הלוי" מפנה לכאן. לערך העוסק בפעיל ההעפלה והיסטוריון בית"ר, ראו יהושע הלוי (ציטרון).
יוש בשנת 1965

יוש (יהושע) הלוי (10 באוגוסט 1925, ה'תרפ"ה - 24 באוגוסט 2004, ה'תשס"ד) היה פובליציסט ומחזאי עברי, מחלוצי המחזאות הישראלית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוי היה חבר בפלי"ם (הפלוגות הימיות של הפלמ"ח), שם פעל כשליח עלייה בלתי חוקית לארץ ישראל. היה ממארגני "מרד הימאים". הלוי, המוכר יותר בכינויו יוש, פרסם סיפורים קצרים במוספים ספרותיים שונים.

זמן מה לאחר מרד הימאים, בהיותו בן עשרים ושבע, כתב את אחד המחזות הריאליסטיים הטובים ביותר בהיסטוריית התיאטרון העברי בארץ ישראל, "אני רב החובל", שפרש תמונה נאמנה מחיי המלחים של צי הסוחר הישראלי. את המחזה ביים השחקן והאמן ישראל בקר, שהייתה זו עבודת הבימוי הראשונה שלו מאז הצטרף לתיאטרון הבימה. בהצגה, שזכתה להצלחה גדולה, השתתפו שחקנים מוכרים כמישא אשרוב, שמואל רודנסקי, שרגא פרידמן, נחום בוכמן ושמוליק סגל, לצד שחקנים צעירים יותר כיהודה אפרוני ועמוס אריכא. הצלחת ההצגה נתנה דחיפה ממשית לפריצת דלתות התיאטרון למחזות מקוריים נוספים.

מחזותיו הוצגו בתיאטרון הלאומי הבימה ובתיאטרון האהל.

בשנות החמישים והשישים כיהן כעורך בעיתון "דבר" וכעורך עיתון חיילי ישראל "במחנה". היה בעל טור הומוריסטי שבועי ב"דבר" וב"על המשמר".

רוב מחזותיו נסבו על יורדי ים. בין עבודותיו: המחזות "אני רב החובל", "סנונית בחוף מיומבה",(בו בוצע לראשונה השיר הידוע -"זמר אהבה לים") וכן "פורצי ההסגר", אותו כתב במשותף עם אשתו, שחקנית התיאטרון מניה הלוי, שאף שיחקה במחזה. הלוי גם כתב את הסרט "דליה והמלחים".

בתו היא מיקי בן-כנען,מעצבת תפאורות וסופרת.