יו-גי-הו! (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יו-גי-הו!
יוצר קונמי
מס' שחקנים זוגי (2,4,6,8 והלאה)
גילאים 6+
זמן המשחק 20-3 דקות למשחק בקירוב, אך לעיתים מגיע אפילו עד 40 דקות.
מיומנות משחק אסטרטגיה
דוגמה לקלף במשחק.

יו-גי-הו!יפנית: 遊☆戯☆王オフィシャルカードゲーム; באנגלית: Yu-Gi-Oh! Trading Card Game) הוא משחק איסוף קלפים יפני שפותח והוצא לאור על ידי החברה קונמי, שהשיקה אותו לראשונה בשנת 1999. הוא מבוסס על המשחק הבדיוני שנקרא בסיפור המנגה המקורי שיצר אומן הקומיקס קזוקי טקהשי, יו-גי-הו!, "קסם ומכשפים" (שלמעשה, זהו הרכיב העיקרי בעלילה שביו-גי-הו! כמו כן, זה גם הרכיב העיקרי בסיפורים נוספים שיצרה החברה NAS), ובסיפורי אנימה חדשים יותר הוא נקרא "דו-קרב מפלצות". חוקי המשחק זהים לחוקי המשחק המוצגים בסדרה, אלא שבשונה מחוקי המשחק שבסיפורי הקומיקס שלו, חוקי המשחק במשחק האמיתי הם קבועים ואינם משתנים. הוא נרשם בספר השיאים של גינס כמשחק ה"סחר בקלפים" (Trading Card Game) הנמכר ביותר בעולם בשביעי ביולי 2009, עם מכירה של מעל 22 מיליארד קלפים ברחבי העולם. משחק הקלפים עדיין שומר על פופולריות ברחבי העולם, בעיקר ביפן, צפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

עד לדצמבר 2008, החברה "אפר דק" (Upper Deck) היא זו שחילקה את הקלפים מחוץ ליבשת אסיה. בדצמבר, החברה קונמי הגישה נגדה תביעה משפטית על שהיא עשתה כן ללא אישורהּ. אפר דק תבעה את קונמי על הפרת חוזה ועל השמצה. חודשים מעטים מאוחר יותר, בית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס הוציא צו מניעה האוסר על אפר דק לפעול כמפיץ מורשה של הקלפים ודרש ממנה להסיר את הקלפים מאתר האינטרנט שלה. בדצמבר 2009 בית המשפט החליט שאפר דק היא האחראית לייצור קלפי משחק (של יו-גי-הו!) מזויפים, וזה הסיר את טענתה של אפר דק נגד קונמי. כיום, קונמי משמשת כיצרנית וכמפיצה של קלפי המשחק; נערכות תחרויות אזוריות, ארציות, ובינלאומיות על מנת לפרסם מוצרים חדשים עבור משחק הקלפים של יו-גי-הו!.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מחולק לתורים וכל תור מחולק לשלבים. בתחילת כל תור, השחקן שזהו תורו שולף קלף מראש חפיסת הקלפים שלו שמורכבת מארבעים עד שישים קלפים ותואמת את רשימת האיסורים וההגבלות הנוכחית. במהלך התור יניח השחקן קלפים על "זירת המשחק", ובסופו יעביר את התור לשחקן השני. כל שחקן מתחיל עם 8000 נקודות חיים ומפסיד כאשר מתקיים אחד משלושת התנאים הבאים:

1.נקודות החיים שלו הגיעו לאפס.

2. על השחקן לשלוף קלף מהחפיסה אך, לא נותרו בה עוד קלפים.

3.כאשר מופעל אפקט של קלף מסוים הגורם לו להפסד.

זירת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

זירת המשחק מחולקת למספר אזורים בהם ניתן להניח את הקלפים:

 • חפיסה: באזור זה השחקנים מניחים את החפיסה בה הם משחקים.
 • חפיסת אקסטרה: באזור זה השחקנים מניחים חפיסה נוספת בעלת 15 קלפים לכל היותר. החפיסה תכלול רק את שלושת הסוגים הבאים של המפלצות: מיזוג (Fusion), סינכרו (Synchro) ,אקסיז (Xyz), מטולטלת (pendulum) (רק כאשר המפלצת מושמדת) ולינק (link).
 • בית הקברות: האזור שאליו נשלחים הקלפים בתום השימוש בהם או כאשר הם נהרסים.
 • אזור קלפי המפלצת: 5 אזורים שעליהם מניחים את המפלצות כאשר הן מזומנות לזירה בהצלחה.
 • אזור קלפי הקסם והמלכודת: 5 אזורים שבהן מניחים את קלפי הקסם והמלכודת שמעוניינים להפעיל.
 • ' אזור המטולטלת: 2 אזורים בקצה כל מגרש שעליהם מניחים את קלפי המטולטלת, בגרסה החדשה של המגרש האזורים ירדו למגרש של הקסמים והמלכודות.
 • אזור קלף הזירה: האזור בו מניחים את קלף הזירה.
 • אזור אקסטרה:האזור בוא שאפשר לזמן מפלצות מהאקסטרה חפיסה.
 • אזור המורחקים (Banish): אזור שלא מסומן בזירה אליו נשלחים קלפים כתוצאה מאפקטים מסוימים. רבים נוהגים למקם אזור זה אחרי אזור בית הקברות או בין שתי הזירות של השחקנים.

שלבי התור (Phases)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל תור של שחקן יש שישה שלבים המתקיימים לפי הסדר הבא:

 • שלב השליפה: השחקן שזהו תורו שולף קלף מראש החפיסה שלו. אם בחפיסה של השחקן לא נותרו קלפים ולכן הוא אינו יכול לשלוף, הוא יפסיד באופן אוטומטי.
 • שלב הכוננות: בשלב זה לא מתרחשת בהכרח פעולה ספציפית אולם, ישנם מספר קלפים שהאפקטים שלהם יכולים להתרחש רק או גם בשלב זה.
 • השלב הראשי הראשון: השחקן שזהו תורו רשאי לזמן מפלצת בזימון רגיל. לאחר הזימון השחקן לא יהיה רשאי לזמן פעם נוספת בזימון רגיל למשך אותו התור. כמו כן השחקן רשאי להפעיל קסמים ולהניח מלכודות,לשנות את מצב הקרב של המפלצות שברשותו(הגנה או התקפה) בתנאי שהן לא זומנו באותו התור.
 • שלב הקרב: השחקן שזהו תורו רשאי לתקוף מפלצות של השחקן היריב או את היריב ישירות באמצעות המפלצות שלו המונחות במצב התקפה. השחקן שזהו תורו רשאי לדלג על שלב זה וכך לעבור ישירות מהשלב הראשי הראשון לשלב הסיום.
 • השלב הראשי השני: בשלב זה השחקן יכול לבצע את כל הפעולות המותרות בשלב הראשי הראשון. לא ניתן לשנות את מצב הקרב של מפלצות שתקפו קודם לכן באותו התור.
 • שלב הסיום: אם לשחקן שזהו תורו יש יותר מ-6 קלפים בידו הוא חייב לזרוק קלפים מידו לאזור בית הקברות עד אשר יש בידו 6 קלפים. כמו כן אפקטים מסוימים של קלפים יכולים להתרחש בשלב זה.

לשחקן שמתחיל אין בתורו הראשון שלב קרב ולכן גם אין לו שלב ראשי שני בתור זה. המעבר בין השלבים מתבצע תוך הסכמת שני השחקנים.

סוגי קלפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק הקלפים יש כמה סוגים של קלפים:

 • קלפי מפלצות – קלפים שונים של מפלצות שיכולים לגרום נזק ליריב. הם מתאפיינים בסוג, רמה(מספר כוכבים), נקודות התקפה והגנה, ותכונה. יש להם כמה סוגים:
 1. רגילים – קלפים אלה חסרי יכולות חוץ מהתקפה והגנה. בעלי מסגרת צהובה. לדוגמה הקוסם האפל.
 2. בעלי יכולת – קלפי מפלצות בעלי יכולות שימושיות. בעלי מסגרת כתומה. לדוגמה קאריבו.
 3. ממוזגים – קלפים שנוצרו בעזרת קלפי מפלצת אחרים וקלף מיזוג כדי ליצור מפלצת חדשה. בעלי מסגרת סגולה. לדוגמה הדרקון העליון כחול העין.
 4. קלפי פולחן – קלפים שנוצרו מפולחן על ידי קלפי קסם מיוחדים. בעלי מסגרת כחולה. לדוגמה "Black Luster Soldier"(החייל השחור הבוהק)
 5. קלפי תיאום – נוצרים על ידי שליחת מפלצות מתאם + לא מתאם מאזור קלפי המפלצת אל בית הקברות. בעלי מסגרת לבנה. לדוגמה דרקון קוסמי.
 6. מתאמים (Tuner) – קלפים אלה מאפשרים יצירת מפלצת מתואמת. בעלי מסגרת צהובה או כתומה. לדוגמה "fire ant ascator"
 7. קלפי אקסיז (XYZ) – נוצרים על ידי הנחה של שתי מפלצות או יותר (בעלות אותה הרמה) אחת על השנייה ומעליהן מניחים את מפלצת ה-xyz. בעלי מסגרת שחורה. הכוכבים על הקלף בצבע כחול שחור והם, בניגוד לקלפי המפלצת האחרים, מצד שמאל לצד ימין מתחת לשם מעלה לתמונת הקלף. לדוגמה מספר 39, יוטופיה
 8. קלפי מטולטלת - אפשר לזמן קלפי מטולטלת בעזרת זימון רגיל או זימון מטולטלת בתנאי ששלב של המפלצת נמצא בין שלבי המטולטלת של המפלצות באזור המטולטלת, קלפי מטולטלת נצחיים משום שאפשר לזמן אותם עוד ועוד מכיוון שכאשר משמידים מפלצת מטולטלת המפלצת נשלחת לחפיסה הנוספת. לדוגמה דרקון המטולטלת מרבה עיניים, ( יש גם מפלצת מטולטלת שהיא גם מפלצת אקסיז "דרקון מרד מרבה עיניים).
 • קלפי קסם - קלפים שונים של קסמים שיש להם השפעות מיוחדות. עם מסגרת ירוקה. יש כמה סוגים:
 1. רגילים - בעלי השפעה רגילה.
 2. מתמשכים - בעלי השפעה למספר ממושך של תורים.
 3. פולחן - בעלי יכולת לזימון מפלצות פולחן.
 4. ציוד - קלפים לציוד מפלצת.
 5. משחק מהיר - באמצעותם ניתן להגיב לפעולות היריב. כמו כן, ניתן להפעיל קלפי קסם מהיר בכל אחד משלבי התור וגם בתור היריב (בתנאי שהונחו הפוכים בתור הקודם - SET).
 6. זירה - קלפים שיש להם השפעה על זירת המשחק(שני הצדדים של הדו-קרב).
 • קלפי מלכודת - קלפי קסם שיש להם השפעה מזיקה על היריב. יש כמה סוגים:
 1. רגילים - בעלי השפעה רגילה.
 2. מתמשכים - בעלי השפעה למספר ממושך של תורים.
 3. נוגדים - בעלי השפעה ישירה על המהלכים של היריב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יו-גי-הו! בוויקישיתוף