יו-גי-הו! (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יו-גי-הו!
Trades cards yugioh collection.jpg
קלפי המשחק
יוצר קונמי
מס' שחקנים זוגי (2,4,6,8 והלאה)
גילאים 6+
זמן המשחק 20-3 דקות למשחק בקירוב, אך לעיתים מגיע אפילו עד 40 דקות.
מיומנות משחק אסטרטגיה

יו-גי-הו!יפנית: 遊☆戯☆王オフィシャルカードゲーム; באנגלית: Yu-Gi-Oh! Trading Card Game) הוא משחק איסוף קלפים יפני שפותח והוצא לאור על ידי החברה קונמי, שהשיקה אותו לראשונה בשנת 1999. הוא מבוסס על המשחק הבדיוני שנקרא בסיפור המנגה המקורי שיצר אומן הקומיקס קזוקי טקהשי, יו-גי-הו!, "קסם ומכשפים" (שלמעשה, זהו הרכיב העיקרי בעלילה שביו-גי-הו! כמו כן, זה גם הרכיב העיקרי בסיפורים נוספים שיצרה החברה NAS), ובסיפורי אנימה חדשים יותר הוא נקרא "דו-קרב מפלצות". חוקי המשחק זהים לחוקי המשחק המוצגים בסדרה, אלא שבשונה מחוקי המשחק שבסיפורי הקומיקס שלו, חוקי המשחק במשחק האמיתי הם קבועים ואינם משתנים. הוא נרשם בספר השיאים של גינס כמשחק ה"סחר בקלפים" (Trading Card Game) הנמכר ביותר בעולם בשבעה ביולי 2009, עם מכירה של מעל 22 מיליארד קלפים ברחבי העולם. משחק הקלפים עדיין שומר על פופולריות ברחבי העולם, בעיקר ביפן, צפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

עד לדצמבר 2008, החברה "אפר דק" (Upper Deck) היא זו שחילקה את הקלפים מחוץ ליבשת אסיה. בדצמבר, החברה קונמי הגישה נגדה תביעה משפטית על שהיא עשתה כן ללא אישורהּ. אפר דק תבעה את קונמי על הפרת חוזה ועל השמצה. חודשים מעטים מאוחר יותר, בית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס הוציא צו מניעה האוסר על אפר דק לפעול כמפיץ מורשה של הקלפים ודרש ממנה להסיר את הקלפים מאתר האינטרנט שלה. בדצמבר 2009 בית המשפט החליט שאפר דק היא האחראית לייצור קלפי משחק (של יו-גי-הו!) מזויפים, וזה הסיר את טענתה של אפר דק נגד קונמי. כיום, קונמי משמשת כיצרנית וכמפיצה של קלפי המשחק; נערכות תחרויות אזוריות, ארציות, ובינלאומיות על מנת לפרסם מוצרים חדשים עבור משחק הקלפים של יו-גי-הו!.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמה לתבנית של קלף במשחק

המשחק מחולק לתורים וכל תור מחולק לשלבים. בתחילת כל תור, השחקן שזהו תורו שולף קלף מראש חפיסת הקלפים שלו שמורכבת מארבעים עד שישים קלפים ותואמת את רשימת האיסורים וההגבלות הנוכחית. במהלך התור יניח השחקן קלפים על "זירת המשחק", ובסופו יעביר את התור לשחקן השני. כל שחקן מתחיל עם 8000 או 4000 נקודות חיים ומפסיד כאשר מתקיים אחד משלושת התנאים הבאים:

1.נקודות החיים שלו הגיעו לאפס.

2. על השחקן לשלוף קלף מהחפיסה אך, לא נותרו בה עוד קלפים.

3.כאשר מופעל אפקט של קלף מסוים הגורם לו להפסד.

זירת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

זירת המשחק מחולקת למספר אזורים בהם ניתן להניח את הקלפים:

 • חפיסה (deck): באזור זה השחקנים מניחים את החפיסה בה הם משחקים.
 • חפיסת אקסטרה (extra deck): באזור זה השחקנים מניחים חפיסה נוספת בעלת 15 קלפים לכל היותר. החפיסה תכלול רק את הסוגים הבאים של המפלצות: מיזוג (Fusion), סינכרו (Synchro) ,אקסיז (Xyz), ולינק (link) *מפלצות מטוטלת (pendulum) שמושמדות עוברות אל החפיסה הנוספת.
 • בית הקברות (grave): האזור שאליו נשלחים הקלפים בתום השימוש בהם או כאשר הם נהרסים.
 • אזור קלפי המפלצת (main monster zone): חמישה אזורים שבהן מניחים את המפלצות כאשר הן מזומנות לזירה בהצלחה.
 • אזור קלפי הקסם והמלכודת (spell/trap zone): חמישה אזורים שבהן מניחים את קלפי הקסם והמלכודת שמעוניינים להפעיל.
 • אזור קלפי מטוטלת: האזור שבו שמים שני קלפי מטוטלת כדי לזמן
 • ' אזור המטולטלת: 2 אזורים בקצה כל מגרש שעליהם מניחים את קלפי המטולטלת, בגרסה החדשה של המגרש האזורים ירדו למגרש של הקסמים והמלכודות.
 • אזור קלף הזירה (field spell zone): האזור בו מניחים את קלף הזירה.
 • אזור אקסטרה (extra zone):האזור בוא שאפשר לזמן מפלצות מהאקסטרה חפיסה.
 • אזור המורחקים (Banish): אזור שלא מסומן בזירה אליו נשלחים קלפים כתוצאה מאפקטים מסוימים. רבים נוהגים למקם אזור זה אחרי אזור בית הקברות או בין שתי הזירות של השחקנים.

שלבי התור (Phases)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל תור של שחקן יש שישה שלבים המתקיימים לפי הסדר הבא:

 • שלב השליפה (draw phase): השחקן שזהו תורו שולף קלף מראש החפיסה שלו. אם בחפיסה של השחקן לא נותרו קלפים ולכן הוא אינו יכול לשלוף, הוא יפסיד באופן אוטומטי.
 • שלב הכוננות (standby phase): בשלב זה לא מתרחשת בהכרח פעולה ספציפית אולם, ישנם מספר קלפים שהאפקטים שלהם יכולים להתרחש רק או גם בשלב זה.
 • השלב הראשי הראשון (main phase): השחקן שזהו תורו רשאי לזמן מפלצת בזימון רגיל. לאחר הזימון השחקן לא יהיה רשאי לזמן פעם נוספת בזימון רגיל למשך אותו התור. כמו כן השחקן רשאי להפעיל קסמים ולהניח מלכודות,לשנות את מצב הקרב של המפלצות שברשותו(הגנה או התקפה) בתנאי שהן לא זומנו באותו התור.
 • שלב הקרב (battle phase): השחקן שזהו תורו רשאי לתקוף מפלצות של השחקן היריב או את היריב ישירות באמצעות המפלצות שלו המונחות במצב התקפה. השחקן שזהו תורו רשאי לדלג על שלב זה וכך לעבור ישירות מהשלב הראשי הראשון לשלב הסיום.
 • השלב הראשי השני (main phase 2): בשלב זה השחקן יכול לבצע את כל הפעולות המותרות בשלב הראשי הראשון. לא ניתן לשנות את מצב הקרב של מפלצות שתקפו קודם לכן באותו התור.
 • שלב הסיום (end phase): אם לשחקן שזהו תורו יש יותר מ-6 קלפים בידו הוא חייב לזרוק קלפים מידו לאזור בית הקברות עד אשר יש בידו 6 קלפים. כמו כן אפקטים מסוימים של קלפים יכולים להתרחש בשלב זה.

לשחקן שמתחיל אין בתורו הראשון שלב קרב ולכן גם אין לו שלב ראשי שני בתור זה. המעבר בין השלבים מתבצע תוך הסכמת שני השחקנים.

סדר הפעלה (chain)

במשחק קיימים סוגים שונים של אפקטים ויכולות אבל אחד הדברים שמאפיינים ומייחדים את המשחק הזה הוא סדר הפעלה מיוחד אשר מורכב על שרשרת אירועים שקדמו לאירוע המדובר לדוגמה:

אני תוקף עם הקלף ### ומפעיל את היכולת שלו לשנות מפלצת למצב הגנה ובכך הוא יכול לתקוף פעמיים אבל היריב שלי מפעיל את המלכודת כוח מראה (mirror force)

השאלה היא איזה אפקט מופעל ראשון ובחוקי המשחק מצב כזה גורם לאירוע שרשרת (chain) ובזמן שאירוע כזה קורה תמיד מתחילים מהאפקט האחרון שהופעל כךשאם אני הפעלתי את המלכודת אחרי שהוא הפעיל את האפקט אז האפקט שלי פועל ראשון

מהירות 1-4 (speed spell 1-4)

מהירות-1 (speed spell-1): כל האפקטים הבסיסיים (מפלצות וקסמים ורק בזמן השלב הראשי) והם לא (כמעט אף פעם) יכולים להשתלב בתגובת שרשרת (chain) רק בהתחלה

מהירות-2 (speed spell-2): אפקטים כאלה יהיו אפקטים אשר יכולים להיות מופעלים גם בתור שלך וגם של היריב (לרוב יקרא quick play וגם מלכודות נכנסות בקטגוריה הזאת)

מהירות-3 (speed spell-3):אלה תמיד יהיו מלכודות נגד (counter traps) ובזמן תגובת שרשרת (chain) ברגע שאחד מהם נכנס למשוואה רק הם יכולים להשתלב בתגובת שרשרת עד שהיא תופעל

מהירות-4 (speed spell-4): לאפקטים כאלה אף אחד לא יכול להגיב עם אף אפקט (כביכול זה מכריח את סיום תגובת השרשרת)

סוגי קלפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק הקלפים יש כמה סוגים של קלפים:

 • קלפי מפלצות – קלפים שונים של מפלצות שיכולים לגרום נזק ליריב. הם מתאפיינים בסוג, רמה(מספר כוכבים), נקודות התקפה והגנה, ותכונה. יש להם כמה סוגים:
 1. רגילים(normal monsters) – קלפים אלה חסרי יכולות חוץ מהתקפה והגנה. בעלי מסגרת צהובה. לדוגמה הקוסם האפל (dark magician).
 2. בעלי יכולת(effect monsters) – קלפי מפלצות בעלי יכולות שימושיות. בעלי מסגרת כתומה. לדוגמה קאריבו (kuriboh).
 3. ממוזגים (fusion) – קלפים שנוצרו בעזרת קלפי מפלצת אחרים וקלף מיזוג (למשל הקלף polymarization) כדי ליצור מפלצת חדשה. בעלי מסגרת סגולה. לדוגמה הדרקון העליון כחול העין(blue eyes ultimate dragon).
 4. קלפי פולחן (ritual) – קלפים שנוצרו מפולחן על ידי קלפי קסם מיוחדים. בעלי מסגרת כחולה. לדוגמה "Black Luster Soldier"(החייל השחור הבוהק)
 5. קלפי סינכרון (synchro) – נוצרים על ידי שליחת מפלצות משדרג + לא משדרג מאזור קלפי המפלצת אל בית הקברות. בעלי מסגרת לבנה. לדוגמה דרקון קוסמי.
 6. משדרגים (Tuner) – קלפים אלה מאפשרים יצירת מפלצת מתואמת. בעלי מסגרת צהובה או כתומה. לדוגמה "fire ant ascator"
 7. קלפי אקסיז (XYZ) – נוצרים על ידי הנחה של שתי מפלצות או יותר (בעלות אותה הרמה) אחת על השנייה ומעליהן מניחים את מפלצת ה-xyz. בעלי מסגרת שחורה. הכוכבים על הקלף בצבע כחול שחור והם נקראים דרגה, בניגוד לקלפי המפלצת האחרים, מצד שמאל לצד ימין מתחת לשם מעלה לתמונת הקלף. לדוגמה מספר 39, יוטופיה דרגה 4.
 8. קלפי מטולטלת (pendulum) - אפשר לזמן קלפי מטולטלת בעזרת זימון רגיל או זימון מטולטלת בתנאי ששלב של המפלצת נמצא בין שלבי המטולטלת של המפלצות באזור המטולטלת, קלפי מטולטלת נצחיים משום שאפשר לזמן אותם עוד ועוד מכיוון שכאשר משמידים מפלצת מטולטלת המפלצת נשלחת לחפיסה הנוספת. לדוגמה דרקון המטולטלת מרבה עיניים, ( יש גם מפלצת מטולטלת שהיא גם מפלצת אקסיז "דרקון מרד מרבה עיניים).
 9. לינק (link) - קלפים שנוצרים בעזרת שליחה של כמות מסוימת וסוג מסוים של מפלצות לבית הקברות בהתאם לנדרש למשל: link 3,matirials dark type dragons לקלפים אילה אין נקודות הגנה ורמה
 • קלפי קסם (spell cards) - קלפים שונים של קסמים שיש להם השפעות מיוחדות. עם מסגרת ירוקה. יש כמה סוגים:
 1. רגילים (normal spells) - בעלי השפעה רגילה.
 2. מתמשכים (continues spells) - בעלי השפעה למספר ממושך של תורים או למשך כל המשחק.
 3. פולחן (ritual spell) - בעלי יכולת לזימון מפלצות פולחן.
 4. ציוד (equip spell) - קלפים לציוד מפלצת.
 5. משחק מהיר (quick play spell) - באמצעותם ניתן להגיב לפעולות היריב. כמו כן, ניתן להפעיל קלפי קסם מהיר בכל אחד משלבי התור וגם בתור היריב (בתנאי שהונחו הפוכים בתור הקודם - SET).
 6. זירה (field spell) - קלפים שיש להם השפעה על זירת המשחק(שני הצדדים של הדו-קרב).
 • קלפי מלכודת (trap cards) - קלפי קסם שיש להם השפעה מזיקה על היריב. יש כמה סוגים:
 1. רגילים (normal traps) - בעלי השפעה רגילה.
 2. מתמשכים (continues traps) - בעלי השפעה למספר ממושך של תורים.
 3. נוגדים (counter trap cards) - בעלי השפעה ישירה על המהלכים של היריב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יו-גי-הו! בוויקישיתוף