יחזקאל ששון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Sir Sassoon Eskell.jpg

יחזקאל ששון (17 במרץ 1860 - 31 באוגוסט 1932) היה מדינאי, איש עסקים, כלכלן ומשפטן עיראקי ממוצא יהודי. היה חבר ממשלה ופרלמנט, כיהן כשר האוצר הראשון של עיראק, בין השנים 1920-1925. נחשב בעיראק לאבי הפרלמנט. יחד עם גרטרוד בל ולורנס איש ערב, היה בין מכונניה של ממלכת עיראק, והיה לו משקל מכריע בארגונה הכלכלי והמשפטי של המדינה שזה עתה קמה.

יחזקאל נולד בבגדאד למשפחה אריסטוקרטית ועשירה. אביו, חכם חזקאל שלמה-דוד, היה תלמידו של הרב עבדאללה סומך. ב-1873 חכם חזקאל נסע להודו, שם שימש רב ראשי ושוחט לקהילה הבגדאדית המשגשת שם. ב-1885 חזר לבגדאד כשהוא נהנה מיוקרה של סמכות רבנית ושל פילנתרופ. ב-1906 הקים בית כנסת על שמו בבגדאד. בעלה של דודתו, מנחם סאליח דניאל, היה איש עשיר מאוד ורב השפעה, אשר נבחר ב-1876 להיות נציגה של בגדאד לפרלמנט העות'מאני.

ששון יחזקאל למד בבית ספר "אליאנס" של כי"ח, בבגדאד. ב-1877, בהיותו בן 17, נסע לקונסטנטינופול כדי להשלים את לימודיו. לאחר מכן עבר ללונדון ולווינה, שם למד כלכלה ומשפטים. לבסוף חזר לקונסטנטינופול כדי להשלים עוד תואר במשפטים.

יחזקאל נבחר לייצג את בגדאד בבית הנבחרים באיסטנבול ב-1908 כחבר ב"ועד לאחדות ולקדמה" (תנועת "הטורקים הצעירים") בשנת 1921, זמן קצר לאחר שעיראק נכבשה על ידי הבריטים, הוכתר המלך פייסל כמלך עיראק. יחסו הנינוח של פייסל ליהודי עיראק עשה את תקופתו לתור הזהב של יהודי עיראק במאה ה-20. על פי החוקה החדשה נקבע ששישה מתוך 80 חברי הפרלמנט יהיו יהודים, ואחד מתוך עשרים חברי סנאט יהיה יהודי. פייסל מינה את ששון לשר אוצר, במספר ממשלות שהקים.

יחזקאל קיבל תואר אבירות מאת המלך ג'ורג' החמישי ב-1923. קיבל גם מספר עיטורים לאחר מותו, בין השאר, גם מסאדם חוסיין.

ששון יחזקאל תרם כספים לקרן קיימת לישראל לצורך קניית אדמות בארץ ישראל ועל שמו נקרא המושב כפר יחזקאל.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.