לדלג לתוכן

יחידה 1644

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחידה 1644
פרטים
מדינה האימפריה היפנית
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1939–1945 (כ־6 שנים)
מלחמות מלחמת סין-יפן השנייה
נתוני היחידה
כוח אדם 1500
פיקוד
יחידת אם יחידה 731
מפקדים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יחידה 1644יפנית: 栄1644部隊) הידועה גם בשמות: "יחידה אי", "יחידת טאמה" או "יחידת ננקינג" הייתה יחידה צבאית של הצבא היפני הקיסרי, אשר עסקה בלוחמה ביולוגית. היחידה הפעילה מעבדה ועסקה בפיתוח חיידקים קטלניים והפעלתם במהלך מלחמת סין-יפן השנייה.

היחידה הוקמה ב-1939 במהלך מלחמת סין-יפן השנייה בידי המחלקה למניעת מגפות וטיהור מים של הצבא היפני הקיסרי. במקור היא נועדה לשמש כיחידת משנה של יחידה 731. המעבדה של היחידה הייתה ממוקמת בעיר ננקינג שבחלקים הכבושים של סין. שירו אישיאי שימש כמפקדה הראשון של היחידה, לפני שהועבר לפקד על יחידה 731 ובמקומו מונה קולונל אוטה. בפברואר 1943 מונה סאטו שונג'י למפקד היחידה.

היחידה כללה בשיאה 1,500 אנשים, והכשירה מדי שנה כ-300 בקטריולוגים חדשים. פרט לפיתוח חיידקים, עסקה היחידה גם בגידול פרעושים שישמשו כנשאים עבור החיידקים. הצבא הקיסרי עשה שימוש בנשק הביולוגי שיוצר בידי היחידה, והפעיל אותו כנגד הצבא הסיני וכנגד האוכלוסייה האזרחית הסינית. הנשק הביולוגי של היחידה הופץ באמצעות ריסוס, פרעושים, והרעלת בארות. אנשי היחידה נפלו בשבי הצבא האדום במהלך מבצע סערת אוגוסט, וסאטו נידון על פשעי מלחמה במהלך משפט פושעי המלחמה בחברובסק. הוא הודה ביכולות הגבוהות של היחידה, וכן בכך שנעשה שימוש בנשק הביולוגי שיצרה כנגד אזרחים, אולם טען כי היחידה מעולם לא ערכה ניסויים בבני אדם (להבדיל מיחידה 731). הוא נידון ל-20 שנות מאסר, אולם שוחרר כבר ב-1956. עם זאת, חוקר אנונימי שלא הסכים לפרסם את שמו, אולם טען שהוא קשור ליחידה 1644, טען בניגוד להכחשתו של סאטו, שהיחידה כן ביצעה ניסויים בבני אדם אשר כללו הזרקות של כולרה, טיפוס הבהרות ודבר הבלוטות.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Gold, Hal (2004), Unit 731 Testimony, Tuttle Publishing.