יחידות ההגנה של הנשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Women's Protection Units
Yekîneyên Parastina Jin
סמל YPJ
סמל YPJ
"דעי את עצמך, הגני על עצמך"
פרטים
מדינה צפון סוריה (מערב כורדיסטן)
סוג חי"ר קל (מיליציה)
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות מרץ 2013 – הווה (כ־10 שנים)
מלחמות מלחמת האזרחים בסוריה
נתוני היחידה
ייעוד הקמת אוטונומיה כורדית בסוריה
כוח אדם 24,000 (נכון למרץ 2017)
פיקוד
יחידת אם הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (מ-2015)
דרגת המפקד General Commander
מפקד נוכחי נסרין עבדוללה

"יחידות ההגנה של הנשים"אנגלית: Women's Defense Units,  בכורדית Yekîneyên Parastina Jin או YPJ, מבוטא Yuh-Pah-Juh[1], ערבית وحدات حماية المرأة תעתיק Wahdat Himayat al-Mar'a) הוא ארגון צבאי כורדי-סורי של נשים בלבד שהגיעו מקבוצות לאום שונות - כורדיות, ערביות, אשוריות, צ'רקסיות וכן מתנדבות מלאומים אחרים.

YPJ הוא המקבילה הנשית של היחידות להגנת העם (כורדית Yekîneyên Parastina Gel, YPG). YPJ ו-YPG יחד הם הזרוע הצבאית של המפלגה הדמוקרטית המאוחדת בסוריה (PYD), הנוטלת חלק במלחמת האזרחים בסוריה בניסיון להגן על עצמאות כורדיסטן הסורית, ועל כן נלחמת הן במשטרו של בשאר אל-אסד המנסה לספח בחזרה את האזור והן בקבוצות המזוהות עם המדינה האסלאמית.

ככוח צבאי כפופות שתי היחידות כיום לארגון הגג הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון צמח מתוך תנועת ההתנגדות הכורדית. הגדוד הראשון הוקם בתחילת מרץ 2013 בעיר ג'ינדריס[2]. לאחר שבוע הוקמו שלושה גדודים נוספים.[3]

בסוף 2014 מספר הלוחמות הוערך בין 7,000 ל-10,000 בין הגילאים 18 עד 40. עד נובמבר 2016 המספר עלה ל-20,000. במרץ 2017 המספר הוערך ב-24,000.

YPJ וארגון האח שלו, ה-YPG, חברו בלחימה כנגד קבוצות שניסו להביא את מלחמת האזרחים לתוך כורדיסטן הסורית, כגון המדינה האסלאמית. הקרב הידוע ביותר שלהם הוא בקרב ההגנה על כובאני שבו נחלו הצלחה מרשימה בשנת 2014 לאחר לחימה קשה ביותר.

הארגון פועל גם מחוץ לגבולות סוריה, ולא רק עבור האוכלוסייה הכורדית. כך למשל הציל הארגון ב 2014 בעיראק אלפי יזידים שהיו נתונים במצור של דאעש על הרי סינג'אר.

בשנת 2015 הצטרף הארגון לכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) במאבק כנגד האיום המשותף מצד ארגוני הטרור האסלאמיים הסוניים דאעש וג'בהת א-נוסרה[4].

לוגיסטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

YPJ ו-YPG גם יחד מסתמכים על קהילות מקומיות לאספקת מצרכים ומזון, בעוד שנשק וציוד רפואי הם מקבלים בעיקר מארצות הברית. במהלך המצור על כובאני ארצות הברית העבירה אליהם 24 טונות של נשק קל ותחמושת, כמו גם 10 טון של ציוד רפואי[5].

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלפית YPJ במהלך הקרב על א-רקה

YPJ תומכת באידאולוגיה של מנהיג הכורדים בטורקיה, עבדוללה אג'לאן[6] הקורא להקמת קונפדרציה דמוקרטית לטובת הכורדים באזור. נשים המבקשות להצטרף ליחידה חייבות להשקיע לפחות חודש בתרגול טקטיקות צבאיות ובלימוד המדיניות של אג'לאן. כמו כן הן עוסקות בתורתו הפמיניסטית של אג'לאן המכונה בכורדית jineolojî, כלומר "מדע הנשים".[7]

לוחמת YPJ במדים

הארגון זכה לשבחים על ידי פמיניסטיות בהתמודדות עם נושאי מגדר בחברה מסורתית ובהגדרה מחדש את תפקידי הנשים באזור. רוז'דה פלאט, אחת מהמפקדות הבכירות בארגון, היא פמיניסטית מוצהרת, ומטרתה להוביל שינוי חברתי במזרח התיכון באמצעות שוויון בין המינים ושחרור הנשים הכורדיות והערביות מהמגבלות המוטלות עליהן בחברה המסורתית, הערבית והכורדית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "#YPJ Female Fighters Shaking #ISIL... - The Lions Of Rojava". facebook.com. נבדק ב-4 בדצמבר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Jan Kalan (3 במרץ 2013). "Formation the first battalion of women's protection units in western Kurdistan". {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ "The fourth female military battalion have been formed in Western Kurdistan". Western Kurdistan. 8 במרץ 2013. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ Nordland, Rod (30 בינואר 2018). "Female Kurdish Fighter Kills Turkish Troops in Likely Suicide Bombing in Syria". {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ Istanbul, Constanze Letsch in. "US drops weapons and ammunition to help Kurdish fighters in Kobani". the Guardian. נבדק ב-31 בדצמבר 2015. {{cite news}}: (עזרה)
  6. ^ Argentieri, Benedetta (3 בפברואר 2015). "One group battling Islamic State has a secret weapon – female fighters". Reuters. אורכב מ-המקור ב-2019-08-22. נבדק ב-24 בנובמבר 2016. {{cite news}}: (עזרה)
  7. ^ Argentieri, Benedetta (30 ביולי 2015). "These female Kurdish soldiers wear their femininity with pride". Quartz (publication). נבדק ב-24 בנובמבר 2016. {{cite news}}: (עזרה)