יחידת אופק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחידת אופק
סמל היחידה
סמל היחידה
פרטים
כינוי יחידת אופק 324
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
סוג יחידת מחשוב, מחקר ופיתוח
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 2005
נתוני היחידה
ציוד עיקרי מחשבים
פיקוד
יחידת אם להק הציוד, חיל האוויר
דרגת המפקד אלוף-משנה (אוויר) אלוף-משנה

יחידת אופק 324 היא היחידה הטכנולוגית-מבצעית של חיל האוויר הישראלי. היחידה עוסקת בהנדסה, פיתוח ותחזוקה של מערכות תוכנה, ובהן מערכות המותקנות במטוסי החיל, מערכות המשמשות את מערך הבקרה האווירית והמודיעין, מערכות לתכנון ושליטה, כטמ"מ, מערכות לניהול ידע, תשתיות IT, מערכות לוחמת סייבר[1] ועוד. היחידה מעניקה שירותי מחשוב לכל זרוע האוויר והחלל של צה"ל. בין השאר, אחראית על פיתוח ותחזוקת בנק המטרות של כלל צה"ל[2].

היחידה כפופה ללהק ציוד (לצ"ד), ובראשה עומד קצין בדרגת אלוף-משנה. יחידות משנה שלה שוכנות בבסיסי הקריה, צריפין ופלמחים. מרבית כוחה מורכב מעתודאים, בוגרי מסלול תלפיות, בוגרי מסלול פסגות, חיילים בוגרי קורסים של בסמ"ח (תוכניתנים, אנשי DevOps, מגני סייבר, בודקי תוכנה וכדומה) וחיילים אשר עברו הכשרה בבא"ח 21.

"אופק 324" הוקמה בדצמבר 2005 (21/12/2005) כאיחוד של שתי יחידות תוכנה: יחידת ממד"ס (מערכות מבצעיות הנדסיות), שהוקמה ב-1975 בבסיס פלמחים ביוזמת עדי בירן, מפקדה הראשון, לימים אל״ם, רמ״ח פיתוח בחיל האוויר, ויחידה 180, שהוקמה ב-1959 ופעלה כאחת מהיחידות המסונפות לממר"ם. עם איחוד היחידות הפך אל"ם עשהאל מובשוביץ, שהיה מפקד ממד"ס, למפקדה הראשון של אופק,[3] וכיהן בתפקיד כשנתיים.

יחידת 324 אופק זכתה בפרס הרמטכ"ל ליחידה הטכנולוגית המצטיינת בצה"ל לשנת 2013.[4]

היחידה מתכוננת לעבור יחד עם יחידות התקשוב האחרות בצה"ל לקריית התקשוב וזאת במסגרת פרויקט העתקת בסיסי צה"ל לנגב.

מבנה היחידה[דרוש מקור][עריכת קוד מקור | עריכה]

היחידה מורכבת מתשע תת-יחידות, כאשר כל תת-יחידה אחראית על חלק אחר בעולם התוכנה. בראש כל תת-יחידה עומד קצין בדרגת סא"ל.

שם תפקיד
יחידת המטה אחראית על ניהול מבנה הכוח של אופק ושלישות. מפקדה הוא גם סגן מפקד אופק בפועל. יושבת בצריפין ובקריה.
יחידת מע"ת אחראית על הזמינות ועל המבצעיות של רשתות חיל האוויר ועל האפליקציות המפותחות באופק. משמשת כדרג ב' ביחידה. מאיישת את הבור בקריה 24 שעות ביממה.
יחידת תשה"ן אחראית על הנדסת התשתיות המבצעיות של חיל האוויר. מתמחה באפיון של רשתות ומערכות בחיל האוויר וכן בכלים להגנה בסייבר. חוקרת ומפתחת בעצמה במידת הצורך. מהווה מקור ידע בתחום התשתיתי על שלל תחומיו. משמשת כדרג ד' ביחידה. יושבת בקריה.
יחידת מע"מ אחראית על בניית מערכות שליטה ובקרה לשימוש מקבלי ההחלטות בזמן לחימה. יושבת בקריה.
יחידת מת"ן אחראית על בניית מערכות הנוגעות לתחום המודיעיני בחיל האוויר (למד"ן). יושבת בקריה ובצריפין.
יחידת מה"ן אחראית על פיתוח מערכות התראה להגנ"א, מערך הבקרה האווירית ולכטממ"ים. יושבת בפלמחים.
יחידת מא"ב היחידה היורשת של יחידת ממד"ס, אחראית על פיתוח אוויוני של מטוסי חיל האוויר וכמו כן גם על סימולטורים וכדומה. יושבת בצריפין.
יחידת דאטה וסייבר אחראית על תחום ההגנה בסייבר של חיל האוויר, כמו ניטור וחקירה של אירועי סייבר ועל תחום הדאטה, כמו עיסוק בכלים של AI ו- big data. יושבת בצריפין ובקריה.
יחידת הנדסה אחראית על אפיון המערכות ביחידה (UX), בדיקה של טכנולוגיות חדשות לקראת הטמעתן ביחידה ופיתוח תכנים לימודיים על מנת לשפר את דרך הפיתוח ביחידה. יושבת בצריפין.

מפקדי היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אל"ם עשהאל מובשוביץ[5]
  • אל"ם זאב אלרואי[5]
  • אל"ם אורי חיאק[6]
  • אל"ם אופיר בר
  • אל"ם דרור זליכה
  • אל"ם יריב

סמל היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל היחידה שעיצבו מכיל ארבעה מרכיבים. המרכיב הראשון הוא סמל חיל-האוויר המוצג בכנפיים. המרכיב השני הוא ינשוף, חיה מדויקת חכמה וחרוצה שרואה למרחק. המרכיב השלישי הוא מטרה מייצג מיקוד במטרה ליצירת יכולת מבצעית משמעותית לחיל-האוויר. אופן יישום המטרה הזו הוא דרך הטכנולוגיה, שמיוצגת בסמל על ידי קווי רשת מחשוב וכמעגל חשמלי מודפס, שהם המרכיב הרביעי.[7]


סמלי היחידות בעבר:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]