יחידת את"ר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יחידת את"ר (יחידת דיה)
סמל יחידת את״ר.jpg
סמל היחידה
"הגבול הוא רק ההתחלה"
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
סוג יחידה מובחרת בצה"ל
בסיס האם נחל שורק
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 2018
תאריך פירוק 2020
פיקוד
יחידת אם Utzbat Amud Haesh Eged 215 Tag.svg  עוצבת עמוד האש
דרגת המפקד סגן-אלוף  סגן-אלוף

יחידת דיה או יחידת אֲתַ"ר (ראשי תיבות של איסוף תקיפה רשתית) הייתה יחידה מובחרת תחת חיל התותחנים שעסקה באיסוף מודיעין והפעלת אש ברמה האוגדתית. היחידה תקשרה עם סוללות ארטילריות, מטוסי ומסוקי קרב, מרגמות, טנקים, נשק מונחה, תצפיות ועוד.

היחידה חולקה ל־2 צוותים:

לוחמי דיה, הקרקעיים, באימון סבך
לוחמי צוות רוכ"ש

בתחילת שנת 2020 נסגרה היחידה ופעילות יחידת רוכב שמיים נמשכה באופן עצמאי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחזור הראשון של היחידה גויס באוגוסט 2018, לאחר בעיות לוגיסטיות ובעיות אחרות. חצי מהחיילים הועברו לגדוד 869 בחיל האיסוף הקרבי והחצי השני המשיך למסלול ולאחר מכן לפיקוד.

המחזור השני גויס רק במרץ 2019 וכלל שני צוותים שהגיעו ליחידה המבצעית בגזרה הצפונית. מחזור זה הוא בעצם המחזור המבצעי הראשון. בכך נחנכה היחידה כיחידה מבצעית, אך לא במלואה. ממחזור גיוס זה הגיוס ליחידה נעשה סדיר.

ממחזור נובמבר 2019 גויס בכל מחזור צוות אחד.

במרץ 2020 הוחלט על סגירת היחידה במתכונתה וזאת לאחר שהועלו שאלות אודות הרלוונטיות המבצעית של היחידה. במסגרת ההחלטה, פעולת יחידת רוכב שמיים תמשך כמו לפני הקמת יחידת האת״ר ואילו פעולת צוותי הקרקע המוכשרים תועבר ליחידת מודיעין מטרות 869.

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הגיוס לחיל התותחנים, החיילים עוברים גיבוש בן שלושה ימים כדי להגיע ליחידות המיוחדות ובראשן יחידת האת"ר.

אלו שנבחרו בגיבוש להגיע ליחידה מגיעים לפלוגת ההכשרה במחנה שבטה ומחולקים לצוותי דיה. הטירונות נמשכת כ־4 חודשים ובסופה החייל מוכשר לרובאי 05.

האימון מתקדם נמשך כ-4 חודשים נוספים ובסופו החייל מוכשר לרובאי רובאי 07.

צוותי דיה עוברים את ההכשרה שלהם במסגרת בית הספר לאת"ר באגד 425 במחנה שבטה, הכוללת אימוני לוחמת סבך, לוחמה בשטח בנוי ושטח פתוח, ניווטים, הסמכה בתפעול אמצעי הלחימה של היחידה, הסוואה, תצפית ועוד.

לאחר האימון המתקדם באגד 425 מתקיים אימון מיוחד בבסיסי היחידה שאורכו אורך כחודשיים נוספים ובו הלוחמים מתמקצעים במקצועות הייחודים להם.

צוותי דיה באימון לש"ב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]