יחידת את"ר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יחידת את"ר
סמל יחידת את״ר.jpg
סמל היחידה
"הגבול הוא רק ההתחלה"
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
סוג יחידה מובחרת בצה"ל
בסיס האם נחל שורק
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 2018
פירוק היחידה 2020
פיקוד
יחידת אם Utzbat Amud Haesh Eged 215 Tag.svg  עוצבת עמוד האש
דרגת המפקד סגן-אלוף  סגן-אלוף

יחידת את"ר (ראשי תיבות של איסוף תקיפה רשתית) הייתה יחידה מובחרת תחת חיל התותחנים שעסקה באיסוף מודיעין והפעלת אש ברמה האוגדתית. היחידה תקשרה עם סוללות ארטילריות, מטוסי ומסוקי קרב, מרגמות, טנקים, נשק מונחה, תצפיות ועוד.

היחידה חולקה ל־2 צוותים:

לוחמי דיה, הקרקעיים, באימון סבך
לוחמי צוות רוכ"ש

בתחילת שנת 2020 נסגרה היחידה ופעילות יחידת רוכב שמיים נמשכה באופן עצמאי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחזור הראשון של היחידה גויס באוגוסט 2018, לאחר בעיות לוגיסטיות ובעיות אחרות. חצי מהחיילים הועברו ליחידת מודיעין מטרות והחצי השני המשיך למסלול ולאחר מכן לפיקוד.

המחזור השני גויס רק במרץ 2019 וכלל שני צוותים שהגיעו ליחידה המבצעית בגזרה הצפונית. מחזור זה הוא בעצם המחזור המבצעי הראשון. בכך נחנכה היחידה כיחידה מבצעית, אך לא במלואה. ממחזור גיוס זה הגיוס ליחידה נעשה סדיר.

ממחזור נובמבר 2019 גויס בכל מחזור צוות אחד.

במרץ 2020 הוחלט על סגירת היחידה במתכונתה וזאת לאחר שהועלו שאלות אודות הרלוונטיות המבצעית של לחימה כאוגדה. במסגרת ההחלטה, פעולת יחידת רוכב שמיים תמשך כלפני הקמת יחידת האת״ר, ואילו פעולת צוותי הקרקע המוכשרים תועבר ליחידת מודיעין מטרות 869.

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הגיוס לחיל התותחנים, החיילים עוברים גיבוש כדי להגיע ליחידות המיוחדות ובראשן יחידת האת"ר.

אלו שנבחרו בגיבוש להגיע ליחידה מגיעים לפלוגת ההכשרה במחנה שבטה ומחולקים לצוותי רוכב שמיים ולצוותי דיה. הטירונות נמשכת כ־4 חודשים ובסופה החייל מוכשר לרובאי 05. לאחר הטירונות, צוותי רוכב שמיים ודיה מתפצלים כל אחד להכשרה הייעודית שלו.

צוותי דיה עוברים את ההכשרה שלהם במסגרת בית הספר לאת"ר באגד 425 במחנה שבטה, הכוללת אימוני לוחמת סבך, לוחמה בשטח בנוי ושטח פתוח, ניווטים, הסמכה בתפעול אמצעי הלחימה של היחידה, הסוואה, תצפית ועוד.

צוותי יחידת רוכב שמיים עוברים את ההכשרה שלהם בבסיס רמון. בהכשרתם הם מוסמכים על הכטמ"ם שברשותם, ניווטים ועוד.

צוותי דיה באימון לש"ב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]