יחידת מודיעין מטרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התג הנוכחי של גדוד 869
סיכת לוחמי יחידת צס"מ (צוות סיור מיוחד) טרם הקמת חיל האיסוף הקרבי והיום זו הסיכה של פלגת מוביל
תג היחידה של גדוד 595

יחידת מודיעין מטרות (יחמ"מ) היא יחידה מיוחדת בחיל האיסוף הקרבי הפועלת תחת פיקוד הצפון ומשתייכת לגדוד 595 ולגדוד 869, בסיסי הקבע של היחידה הם בצפון. עיקר ייעודיה ואמצעיה הטכנולוגיים של היחידה נשמרים בסוד, אך ממידע שצה"ל פרסם לגבי היחמ"מ ניתן ללמוד כי תפקידיה של היחמ"מ כוללים ביצוע משימות מודיעין קרבי הכוללות בניית בנק מטרות לצהל, ריגול איתור מחבלים, משת"פים ואמצעי לחימה של ארגוני הטרור, וכמו כן חיסול מטרות תוך הפעלת כוחות אש שונים בשימוש צה"ל.

היחידה מתמחה בגזרת לבנון וגזרת סוריה, והתמחות הלוחמים ביחידה היא בלוחמה זעירה, הסוואה, סיור, ניווט, תיעוד ופעילות בשטח הררי ובשטח סבוך.

היסטורית היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1993 הוקמה היחמ"מ (נקראה אז גם יחידת "ניצן") כיחידה סודית על ידי סגן-אלוף יוסי גרינפלד. תפקיד היחידה היה לספק מודיעין בזמן-אמת לכוחות הפועלים והכוונת אש לעבר אויב. היחידה שהוקמה הייתה מסופחת למחלקת מודיעין שדה במפקדת חילות השדה (מפח"ש, היום זרוע היבשה), וחייליה חבשו כומתות שחורות עם סמל מודיעין.

בזמן שהיית צה"ל בדרום לבנון תיפקד היחמ"מ כיחידה נבחרת בתחום איסוף המודיעין הקרבי, ובצידה פעלו פלוגת לבנון של הית"מ (יחידת תצפיות מטכ"לית) באזור הגבול וגדוד הקשתות שהפעיל אמצעי מכ"ם. באסון המסוקים נהרגו שני לוחמי יחמ"מ.

בשנת 2000 עם הקמת חיל מודיעין השדה (כיום: חיל האיסוף הקרבי) חזרה היחידה לתפקד תחת גדוד שחף (869) בעוצבת הגליל. בשנת 2014 הפכה הפלוגה הייעודית בגדוד עיט (595) גם היא לפלוגת יחמ״מ הפועלת תחת אוגדת הבשן.

על פי נתונים שדווחו על ידי פיקוד הצפון, בנק המטרות שסיפקה היחידה לחירום ומלחמה נוצל וצה"ל קיבל יתרון גדול על חזבאללה כבר עם תחילת הלחימה בלבנון. בנוסף, בפעולות היחידה במלחמה אותרו וחוסלו משגרי טילים וחוליות מחבלים רבות של חזבאללה.

מבנה ותפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחמ"מ מורכבת משלוש פלגות הפועלות תחת מסגרת אוגדתית, שתיים תחת אוגדה 91 ופלגה אחת הפועלת תחת אוגדה 210.

פלגת מוביל - בעברה פעלה כיחידת מילואים עצמאית ואחר כיחידה סדירה, בשם צס"מ (צוות סיור מיוחד), אשר לוחמיה היו יוצאי סיירת מטכ"ל ויחידת שלדג. בשנת 2000 נקבע כי הצס"מ תעבור לתפקד כפלגת יחמ"מ והחלה פעילות מבצעית, במהלכה של מלחמת לבנון השנייה שימשה "פלגת מובי"ל כראש מערך היחמ"מ בגזרת הלחימה השונות. נשקם האישי של לוחמי הפלגה הוא M4 עם כוונות השלכה מסוג "מארס" וכן מקלעים קלים.

פלגה א' - פלגת "אנדיאנים". בעת מלחמת לבנון השנייה שמשה פלגה א' כפלגת תצפיות נייחות (עת"פ) בגבול הלבנון. בעקבות הצורך הגובר בזמן הלחימה במסגרת "מלחמת לבנון השנייה", לוחמי הצוותים הנייחים נכנסו גם-כן במסגרת פעולות רגליות. במסגרת הבנות המלחמה, הובן כי מערך היחמ"מ הקיים נכון לאותו רגע אינו מספק וכי קיים צורך להרחיבו במסגרת גבול הלבנון. מרגע קבלת ההחלטה החלה הסבה מהירה ללוחמים, מעבר אשר קבע את יעודה כפלגת יחמ"מ. נשקם האישי של הלוחמים הוא רוס"ר מסוג M4.ומקלעים קלים מסוג " נגב" מדוגמים בכוונות השלכה מסוג "מארס".

פלגה ב׳ - פלגת יחמ״מ הפועלת בגזרת סוריה, בתחילת דרכה הפלוגה פעלה כצוותים ייעודיים במסגרת פלוגה ה' השייכת לגדוד 869 וטרם הקמת גדוד 595. עם הקמת הגדוד הפלוגה המשיכה לעבוד במתכונת של צוותים ייעודיים, אך בעקבות השינויים האזורים בגבולותיה של מדינת ישראל תוכנית כוח האדם החדשה קרי 'גדעון', חיזק צה"ל את הערכה לגבי הצורך בהקמת מערך יחמ"מ נוסף בגבול הסורי ועם הקמתו של גדוד 595, הוחלט על סיפוח הפלוגה הייעודית לפלגת יחמ״מ, ובכך בשנת 2014 עברה למתכונת של צוותי יחמ״מ. צוותי היחמ״מ בפלגה מיומנים בהכרת האויב הסורי על שלל מרכיביו, בהכרת השטח ברמת הגולן ובהכוונת גורמי האש הפרוסים במרחב רמת הגולן. נשקם האישי של לוחמי הפלגה הוא M4 עם כוונות השלכה מסוג "מארס" וכן מקלעים קלים.

הגעה והכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקבלה ליחידה דרוש פרופיל 82-97 ומדד קב"א גבוה (52 ומעלה).

ההגעה ליחמ"מ היא בדרך זו:

  • לאחר הגיוס לתפקיד הלוחם בחיל, סימון העדפה ראשונה לתפקיד לוחם צוות רגלי בגדוד 595(גזרת סוריה) או 869 (גזרת גבול לבנון).
  • מעבר מיונים, ראיונות, מבחנים עיוניים ופיזיים במשך שבוע בטרום טירונות.
  • מעבר סיווג ביטחוני ברמה גבוהה.
  • הגעת החייל להכשרה הרגלית הייעודית ליחמ"מ (בסוף האימון המתקדם רוב הלוחמים עולים לאימון יחידה שבסופו נכנסים ליחידה).
  • נתונים אישיים.

במהלך ההכשרה יעבור הלוחם תוכני ניווט, והסוואה רבים, התמחות באמצעים ייעודיים, לוחמת שטח פתוח, לוחמת שטח סבוך ובנוי, מסעות עם נשיאת משקלים כבדים, תצפית, הכוונות, סדרת תרגילי מלחמה, סיור ומודיעין קרבי. בתום ההכשרה מוכשרים הלוחמים כרובאי 05 וסייר 07.

בנוסף לטירונות (רובאי 05), ואימון יחידה כל לוחם ביחידה עובר קורסים המתואמים לתפקידו הייעודי בצוות, למשל: קורס חובשים, קורס מפקדים, קורס צילום וזיהוי מתקדם, קורס בניית עמדות שטח והסוואה ברמה גבוהה ביותר, קורס נהיגה מבצעית ועוד.

הטירונות והאימון המתקדם (16 שבועות טירונות ועוד 16 שבועות אימון מתקדם, סך הכל 32 שבועות הכשרה ראשונית) מתקיימים בבית הספר לאיסוף קרבי בבקעת סיירים שבדרום הארץ. ההכשרה הראשונית היא הכשרה זהה לכלל הגדודים של חיל האיסוף הקרבי. לאחר ההכשרה, עולים הלוחמים לאימון יחידה, שאורכו כחודשיים בו משלימים הלוחמים תכנים ייעודיים ליחמ"מ ולגזרה המבצעית בהם יפעלו. האימון מתבצע בבסיסי האם של היחידה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]