יחידת מודיעין מטרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התג הנוכח של לוחמי היחמ"מ אשר זהה לזו של לוחמי גדוד שחף
סיכת לוחמי יחידת צס"מ (צוות סיור מיוחד) טרם הקמת חיל מודיעין השדה והיום זו הסיכה של פלגת מוביל
הסיכת לוחמי יחידת ניצן טרם הקמת חיל מודיעין השדה

יחידת מודיעין מטרות (יחמ"מ) היא יחידה מובחרת בחיל האיסוף הקרבי הפועלת תחת פיקוד צפון, בסיס הקבע של היחידה הוא בצפון. עיקר ייעודיה ואמצעיה הטכנולוגיים של היחידה נשמרים בסוד, אך מן מידע שצה"ל פרסם לגבי היחמ"מ ניתן ללמוד כי תפקידיה של היחמ"מ כוללים ביצוע משימות מודיעין קרבי הכוללות ריגול ואיתור מחבלים, משת"פים ואמצעי לחימה של ארגוני הטרור, וכמו כן חיסול מטרות תוך הפעלת כוחות אש שונים בשימוש צה"ל.

היחידה מתמחה בגזרת לבנון, והתמחות הלוחמים ביחידה היא בלו"ז (לוחמה זעירה), הסוואה, סיור, ניווט, שטח הררי ושטח סבוך.

היסטורית היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1993 הוקמה היחמ"מ (נקראה אז גם יחידת "ניצן") כיחידה סודית על ידי סגן-אלוף יוסי גרינפלד. תפקיד היחידה היה לספק מודיעין בזמן-אמת לכוחות הפועלים והכוונת אש לעבר אויב. היחידה שהוקמה הייתה מסופחת למחלקת מודיעין שדה במפקדת חילות השדה (מפח"ש, היום זרוע היבשה), וחייליה חבשו כומתות שחורות עם סמל מודיעין.

בזמן שהיית צה"ל בדרום לבנון תיפקד היחמ"מ כיחידה נבחרת בתחום איסוף המודיעין הקרבי, ובצידה פעלו פלוגת לבנון של הית"מ (יחידת תצפיות מטכ"לית) באזור הגבול וגדוד הקשתות שהפעיל אמצעי מכ"ם. באסון המסוקים נהרגו שני לוחמי יחמ"מ.

בשנת 2000 עם הקמת חיל מודיעין השדה (כיום: חיל האיסוף הקרבי) חזרה היחידה לתפקד תחת גדוד שחף (869) בעוצבת הגליל.

על פי נתונים שדווחו על ידי פיקוד צפון, בנק המטרות שסיפקה היחידה לחירום ומלחמה נוצל וצה"ל קיבל יתרון גדול על חזבאללה כבר עם תחילת הלחימה בלבנון. בנוסף, בפעולות היחידה במלחמה אותרו וחוסלו משגרי טילים וחוליות מחבלים רבות של חזבאללה.

מבנה ותפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחמ"מ מורכבת משתי פלוגות הפועלות תחת מסגרות אוגדתיות או פיקודיות אשר משויכות ישירות לגדוד.

פלוגת יחמ"מ א' (פלגת אלמגור) - בעבר פעלה בגדוד 869 מתוך מוצבים ויצאה לפעילויות רגליות בשטח, עם החזרה לפעילות של היחידה בשנת 2000 והצורך בלוחמי יחמ"מ, על ידי הכשרות מיוחדות ללוחמים שגויסו ליחמ"מ המוקם מחדש, החליפו הלוחמים הצעירים שעברו את ההכשרה המתאימה את הלוחמים הוותיקים, הפלוגה סופחה סופית לפלוגת יחמ"מ בשנת 2007.

פלוגת יחמ"מ ב' (פלוגת מוביל) - בעברה פעלה כיחידת מילואים עצמאית ואחר כיחידה סדירה, הצס"מ (צוות סיור מיוחד), אשר לוחמיה היו יוצאי סיירת מטכ"ל ויחידת שלדג. בשנת 2000 נקבע כי הצס"מ תעבור לתפקד כפלוגת יחמ"מ והחלה פעילות מבצעית.

הגעה והכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקבלה ליחידה דרוש פרופיל 82-97 ומדד קב"א גבוה (52 ומעלה).

ההגעה ליחמ"מ היא בדרך זו:

  • סימון במנילה עדיפות ראשונה לחיל האיסוף הקרבי והגעה לחיל.
  • לאחר הגיוס לתפקיד הלוחם בחיל, סימון העדפה ראשונה לתפקיד לוחם צוות רגלי בגדוד 869.
  • מעבר מיונים, ראיונות, מבחנים עיוניים ופיזיים במשך שבועיים בטרום טירונות.
  • מעבר סיווג ביטחוני ברמה גבוהה.
  • הגעת החייל להכשרה הרגלית הייעודית ליחמ"מ (בסוף האימון המתקדם לא כל הלוחמים עולים לאימון יחידה ושלב ב' שבסופו נכנסים ליחידה).
  • נתונים אישיים.

במהלך ההכשרה יעבור הלוחם תכני ניווט, הסוואה, התמחות באמצעים ייעודיים, לוחמת שטח פתוח ובנוי, מסעות עם נשיאת משקלים, תצפית, הכוונות, סיור ומודיעין קרבי.

בנוסף לטירונות (רובאי 05), ואימון יחידה כל לוחם ביחידה עובר קורסים המתואמים לתפקידו הייעודי בצוות, למשל: קורס חובשים, קורס מפקדים, קורס צילום וזיהוי מתקדם, קורס בניית עמדות שטח והסוואה ברמה גבוהה ביותר ועוד.

הטירונות והאימון המתקדם (20 שבועות טירונות ועוד 24 שבועות אימון מתקדם, סך הכל 44 שבועות הכשרה ראשונית) מתקיימים בבית הספר לאיסוף קרבי בבקעת סיירים שבדרום הארץ, אימון יחידה ושלב ב' מתבצעים בבסיס האם של היחידה בגליל העליון.

בנוסף, לאחר סיום ההכשרה והגעה ליחידה, אנשיה נאלצים להוכיח את עצמם הן בכושר מנטלי ופיזי על מנת להישאר ביחידה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]