יחסי אוסטריה–פולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי אוסטריה–פולין
אוסטריהאוסטריה פוליןפולין
אוסטריה פולין
שטחקילומטר רבוע)
83,871 312,685
אוכלוסייה
8,793,370 38,420,687
תמ"ג (במיליוני דולרים)
441,000 1,126,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
50,151 29,307
משטר
רפובליקה פדרלית רפובליקה

היחסים בין הרפובליקה הפדרלית של אוסטריה לבין רפובליקת פולין הם יחסים היסטוריים שתחילתם במהלך ימי הביניים, ובמהלך השנים ידעו עליות ומורדות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הבסבורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין בית הבסבורג לבית יגלו התקיימו קשרים ידידותיים, ואף קשרי נישואין, ובעקבות כך לאחר מותו של זיגמונט השני אוגוסט, מלך פולין בשנת 1572 ללא יורשים, ניסה מקסימיליאן השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה לדרוש את כתר מלך פולין, אך הדבר לא עלה בידו וסטפאן באטורי נבחר למלך.

במהלך המאה ה-17 בעקבות מלחמת שלושים השנים והקונטרה-רפורמציה, הפכה פולין למעוז קתולי מובהק, ובשנת 1683 סייעו כוחות פולנים בפיקודו של יאן סובייסקי לכוחות האימפריה הרומית הקדושה, בהסרת המצור בקרב וינה, ובכך הביאו לתחילת שקיעתה של האימפריה העות'מאנית.

גליציה האוסטרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחצית השנייה של המאה ה-18 נחלש כוחה של פולין, ובעקבות כך חילקו אוסטריה, פרוסיה ורוסיה את פולין ביניהן. גליציה אשר נמסרה לשליטה אוסטרית, זכתה לאוטונומיה מוגבלת עם זכות ייצוג בפרלמנט של אוסטריה. בקונגרס וינה הוחלט על הקמת העיר החופשית קרקוב, אולם לאחר מרד קרקוב בשנת 1846 סופחה העיר לאוסטריה, והפכה לדוכסות הגדולה של קרקוב.

מלחמת העולם הראשונה ולאחריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם הראשונה נערכו קרבות רבים בין הצבא האוסטרו-הונגרי וצבא האימפריה הגרמנית לבין צבא האימפריה הרוסית, והפולנים סבלו משני הצדדים כאחד. בשנת 1916 הכריזו הגרמנים והאוסטרים על הקמת ממלכת פולין מחדש, ומועצת העוצרים הפולנית אף הציעה את הכתר לקרל שטפן, ארכידוכס אוסטריה, אולם בשל רצונו של קרל הראשון, קיסר אוסטריה לזכות בעצמו בכתר, והצורך של קרל שטפן כחבר בבית הבסבורג לקבל את אישורו של הקיסר, לא נבחר בסוף מלך לפולין, והשליט בה בפועל היה הגנרל הגרמני הנס פון בזלר.

לאחר מלחמת העולם הראשונה הוקמה פולין מחדש, וצורפו אליה שטחי גליציה, אולם בעקבות כך פרצה מלחמת פולין-אוקראינה, על השליטה במזרח גליציה.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם השנייה נכבשה פולין על ידי גרמניה הנאצית, אשר אוסטריה הייתה חלק ממנה לאחר שסופחה במרץ 1938.

המלחמה הקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה הוקמה הרפובליקה העממית הפולנית, אשר קיימה יחסים טובים עם אוסטריה, אשר שמרה על נייטרליות מוחלטת בין הגושים במהלך המלחמה הקרה, כפי שנקבע באמנת המדינה האוסטרית.

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום שתי המדינות חברות באיחוד האירופי, ומקיימות ביניהן קשרים כלכליים, חברתיים ותרבותיים בשלל תחומים.

יחסים דיפלומטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטריה מחזיקה בפולין שגרירות בוורשה, ו-4 קונסוליות בקרקוב, לודז', פוזנן וורוצלב. מאידך, פולין מחזיקה באוסטריה שגרירות בווינה ו-5 קונסוליות בגראץ, אינסברוק, קלגנפורט, לינץ וזלצבורג[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]