יחסי אוסטרליה–סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי אוסטרליה–סין
אוסטרליהאוסטרליה הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
אוסטרליה סין
שטחקילומטר רבוע)
7,741,228 9,596,967.75
אוכלוסייה
26,359,595 1,455,462,134
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,542,660 17,734,063
תמ"ג לנפש (בדולרים)
58,524 12,184
משטר
מונרכיה חוקתית רפובליקה עממית

יחסי אוסטרליה–סין הם יחסי החוץ בין אוסטרליה לבין הרפובליקה העממית של סין. הקונסוליה הסינית הראשונה באוסטרליה הוקמה בשנת 1909, ויחסים דיפלומטיים כוננו בשנת 1941. אוסטרליה המשיכה להכיר בממשלת הרפובליקה של סין לאחר שהפסידה במלחמת האזרחים הסינית ונסוגה לטאיוואן בשנת 1949, אך החליפה את ההכרה ברפובליקה העממית של סין ב-21 בדצמבר 1972. מערכת היחסים בין סין לאוסטרליה גדלה משמעותית עם השנים. שתי המדינות מקיימות יחסים הדדיים הכוללים קשרים כלכליים, תרבותיים ופוליטיים המשתרעים על פני ארגונים רבים כמו APEC, פסגת מזרח אסיה ו-G20. סין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של אוסטרליה, והשקיעה בחברות כרייה אוסטרליות כדי לעזור בצרכים של הכלכלה הצומחת שלה.

היחסים בין המדינות החלו להתדרדר בשנת 2018 בגלל החששות ההולכים וגוברים מההשפעה הפוליטית הסינית במגזרים שונים בחברה האוסטרלית כולל הממשלה, האוניברסיטאות והתקשורת וכן עמדתה של סין בסכסוכים טריטוריאליים בים סין הדרומי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שושלת צ'ינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליאנג לאן - סון, הקונסול הכללי הסיני הראשון באוסטרליה תושבים סינים, בעיקר מפרובינציית גואנגדונג בדרום סין, היגרו לאוסטרליה מאז סוף המאה ה-18 (הדיווחים המוקדמים ביותר על סוחרים באוסטרליה מתוארכים עד שנות ה-50 של המאה ה-18) וצמחו בעידן הבהלה הוויקטוריאנית לזהב. עד שנת 1861 חיו באוסטרליה כ-40,000 אנשים סינים (3.3% מכלל האוכלוסייה). אוסטרליה במהלך המאה ה-18 עד ראשית המאה ה-20 הייתה מושבה - ובהמשך תחת שליטה - של הממלכה המאוחדת, וכיוונה את תשומת לבה בעיקר לעבר אירופה.

למרות ההיסטוריה הארוכה של ההגירה הסינית לאוסטרליה, הנוכחות הרשמית הראשונה של שושלת צ'ינג באוסטרליה לא הוקמה עד 1909, אז הייתה אוסטרליה דומיניון בריטי. בעוד שהקהילה הסינית הסתמכה במשך שנים רבות על הקונסוליה הסינית באוסטרליה, לא הייתה רתיעה במשרד החוץ הבריטי לאשר מהלך כזה. לאחר הקמת אוסטרליה בשנת 1901, הצורך של הקהילה הסינית בקול רשמי באוסטרליה גבר בעקבות הדחיפה למדיניות אוסטרליה הלבנה והרגש האנטי-סיני בעקבות חקיקתו של חוק הגבלת ההגירה 1901 באוסטרליה. במקביל, פעלו מהפכנים רפובליקנים סיניים באוסטרליה, וממשלת צ'ינג ראתה צורך להניא את הפזורה הסינית כנגד תמיכה ברפובליקנים. בדומה לוויכוח הפוליטי בסין, הקימו האוסטרלים הסינים עד 1900 סניפים של האיגוד הרפורמי של האימפריה הסינית כדי ללחוץ לרפורמה בסין.

הקונסוליה הכללית של צ'ינג במלבורן הפכה לצינור העיקרי ליחסים בין אוסטרליה לסין החל משנת 1909. מיי קווונג טארט, היה מועדף במשך שנים כקונסול הכללי הסיני הראשון על ידי הקהילה הסינית, הקורפוס הקונסולרי האירופי, כמו גם ראש ממשלת אוסטרליה, אך הוא נפטר בשנת 1903 לפני הקמת הקונסוליה הכללית. במקום זאת, הקונסול הכללי הראשון היה ליאנג לאן - סון, דיפלומט רשמי קיסרי ומנוסה. עם זאת, תשומת ליבו של הקונסול התמקדה ביחסי סחר ולא באפליה נגד מהגרים סיניים.

הרפובליקה הסינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארוחת צהריים פוליטית של הקומינטאנג באוסטרליה בשנת 1942.
לין סן היה ראש המדינה הסיני הראשון שביקר באוסטרליה (בשנים 19311932).

ב-1 בינואר 1912, הרפובליקה של סין החליפה את אימפריית צ'ינג. הקונסוליה הכללית התחילה מייד לגייס את הקהילה הסינית לתמיכה בממשלה החדשה, לאסוף כספים ולשלוח צירים לבחירת צירים סינים מעבר לים בפרלמנט הסיני החדש. סיעות פוליטיות שונות בסין מצאו תמיכה באוסטרליה: בעוד שהקונסוליה הכללית חסכה קבוצות התומכות בממשלת בייג'ינג של יואן שה-קאי, הליגה הלאומית הסינית המתנגדת (לימים סניף של קומינטאנג)) הוקמה בסידני בשנת 1916. הרפיה בחוקי ההדרה הגזעית של אוסטרליה הובילה לאינטראקציות רחבות יותר בין אנשים. עד שנת 1924 הגיעו 200 סטודנטים סינים לאוסטרליה ללמוד באותה שנה בלבד. נציב סחר אוסטרלי הוצב לקופה קצרה בסין בשנים 22–1921.

באמצע שנות ה-20 של המאה ה-20, הסכסוך בין סין לבריטניה סביב שביתת קנטון-הונג קונג יצר מתחים גם בין סין לאוסטרליה (שתמכה בבריטניה). בעקבות אירועי המשלחת הצפונית בסין, האחדות הפוליטית הגדולה יותר בסין חיזקה את אמון הקונסוליה הכללית הסינית בביקורת על חוקים אוסטרלים שהפלו את הסינים; הם זכו לתמיכה מקומית על ידי החלטה בוועידה הלאומית השלישית של קומינטאנג בפסק הדין בשנת 1929. הכללים באוסטרליה נגד תושבים ומבקרים סיניים נרגעו בתגובה, כולל הקלה על אזרחי סין לבקר או ללמוד באוסטרליה.

בשנות ה-30 של המאה ה-20 חלה עלייה ביחסים הדו צדדיים. הקונסוליה הכללית אורגנה מחדש ועברה לסידני, כשקונסוליות משנה נפתחו בערי מפתח אחרות. פקידים סיניים שונים ביקרו באוסטרליה. בשנים 19311932, לין סן, נשיא סין וראש המדינה למראית עין, ביקר בסידני ובמלבורן. זה היה ביקורו הראשון של מנהיג סיני באוסטרליה, ולין ניצל את ההזדמנות ללחוץ על רגיעה גדולה יותר של מגבלות אוסטרליה על הגירה סינית. כסימן של כבוד הוענק לו מושב על רצפת בית הנבחרים. בשנת 1934 הוביל ג'ון לאתם, סגן מנהיג הממשלה, משלחת למזרח הרחוק שביקרה בסין.

בשנת 1941, לאחר שאוסטרליה ביססה עצמאות רבה יותר בענייני חוץ, אוסטרליה כוננה יחסים דיפלומטיים עם הרפובליקה של סין. פרדריק אגלסטון, שעמד בעבר בראש ועדת המענקים של חבר העמים, מונה לשגריר הראשון בסין בצ'ונגצ'ינג, בירת סין בעת המלחמה, ואילו הסו מו, סגן שר החוץ, מונה לשגריר הראשון באוסטרליה. בשנת 1948 שדרגו שתי המדינות את ייצוגן ההדדי לשגרירים.

הרפובליקה העממית של סין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1973 הפך גוף ויטלם לראש הממשלה האוסטרלי הראשון שביקר בסין בעת כהונתו.

לאחר הקמתה של הרפובליקה העממית של סין ("PRC") בשנת 1949 ונסיגת ממשלת הרפובליקה הסינית ("ROC") לטאיוואן, אוסטרליה לא הכירה ב-PRC. בריטניה הציעה בשנת 1949 כי בריטניה, אוסטרליה וניו זילנד צריכות בו זמנית להכיר בממשלה החדשה. עם זאת, ממשלות אוסטרליה וניו זילנד דאגו מהשלכות בחירות בתקופה שבה הקומוניזם הפך להיות נושא אקטואלי יותר, ולא עשו זאת מייד. למרות שממשלת הלייבור של בן צ'יפלי העדיפה להיות מציאותית ביחס לממשלה הסינית החדשה ותמכה בקבלתה לאו"ם, היא הפסידה בבחירות. ממשלת בריטניה הכירה לבדה ב-PRC בשנת 1950, אולם ארצות הברית שמרה על הכרה ברפובליקה הסינית. מלחמת קוריאה הקשיחה את עמדת ארצות הברית בסיוע למשטר הרפובליקה של סין בטאיוואן במקום PRC. אוסטרליה שעקבה אחר שתי בעלות בריתה המסורתיות, בחרה לעקוב אחר הנהגת ארצות הברית, ולא לנהוג כמו בריטניה, שוודיה, דנמרק, פינלנד, נורווגיה, צרפת, קנדה ואיטליה (כל אלו החליפו הכרה ב-PRC לפני 1970).

עם זאת, החל משנת 1950 אוסטרליה סירבה לקבל שגרירים מה-ROC (המשלחת הורשתה להישאר, אך עד 1959 עמדה בראשה של משלחת סחר). באופן דומה, עד שנת 1966 אוסטרליה לא שלחה שגריר לטאיוואן. כבר משנת 1954 המליצה המחלקה לענייני חוץ של ממשלת אוסטרליה להכיר בסין העממית, אך המלצה זו לא התקבלה פוליטית. במהלך המלחמה הקרה, ההתאמה האסטרטגית של אוסטרליה התנדנדה לעבר ארצות הברית. בעוד מפלגת העבודה למדיניות הרשמית של מ-1955 הייתה כי אוסטרליה צריכה לפעול בהתאם לדוגמאות של בריטניה וצרפת בהכרה ב-PRC, על בסיס הטענה כי לא סביר ש-ROC תחזור לשלוט ביבשת, הקואליציה בראשות המפלגה הליברלית ניצלה את האיום הנתפס של סין קומוניסטית לטובת יתרון בחירותיי, כולל תמיכה של מפלגת העבודה הדמוקרטית האנטי-קומוניסטית. כחלק מאסטרטגיה פוליטית זו, הכיר ראש ממשלת אוסטרליה הרולד הולט במפורש בלגיטימיות המתמשכת של ממשלת ה-ROC בטאיוואן בשנת 1966, בכך ששלח לראשונה שגריר לטייפה.

ממשלתו של ויליאם מקמהון ביקשה לשפר את היחסים הלא רשמיים עם סין, בתחומים כמו סחר ותרבות, אך סין לא הייתה פתוחה לחילופי דברים כאלה ללא הכרה דיפלומטית.

כמנהיג האופוזיציה, גוף ויטלם ביקר בסין בשנת 1971 (לפני ביקורו ההיסטורי של הנרי קיסינג'ר מטעם ארצות הברית), ובדצמבר 1972, לאחר ניצחונו של ויטלם בבחירות הפדרליות של אותה שנה, אוסטרליה כוננה יחסים דיפלומטיים עם הרפובליקה העממית של סין, ואוסטרליה חדלה להכיר בממשלת צ'יאנג קאי-שק בטאיוואן. אף על פי שהחלטתו של ויטלם הושפעה על ידי התחממות היחסים בין סין למערב באופן כללי, ובמיוחד ארצות הברית, היחסים הדיפלומטיים האוסטרלים עם הרפובליקה העממית קדמו לזה של ארצות הברית בשבע שנים. כינון היחסים עם "סין האדומה" עורר התרגשות רבה באוסטרליה. סטיבן פיצג'רלד הפך לשגריר אוסטרליה הראשון ברפובליקה העממית של סין, וואנג גוקוואן היה שגריר ה-PRC הראשון באוסטרליה.

מאז הרפורמות הכלכליות הסיניות שיזם דנג שיאופינג, סין נהנתה מהשקעה משמעותית בסין על ידי חברות אוסטרליות (לדוגמה, ראש הממשלה העתידי מלקולם טרנבול הקים את חברת הכרייה המיזמית המשותפת הסינית-זרה הראשונה בסין בשנת 1994), בעוד שאוסטרליה נהנתה מתיאבון סיני למשאבי טבע למודרניזציה של כלכלתה, התשתיות ולעמידה בדרישות האנרגיה ההולכת וגוברת שלה. בשנת 2009 העריכו כי הסחר וההשקעה עם סין הביאו יתרונות של קרוב ל-4,000 דולר למשק בית אוסטרלי; בשנת 2011 נאמד כי מדובר בכ-10,500 דולר למשק בית בשנה.

סין ואוסטרליה היו שתי המציעות האחרונות לאולימפיאדת 2000. אוסטרליה ניצחה לאחר מכן, וסידני אירחה את אולימפיאדת 2000. שמונה שנים לאחר מכן אירחה סין את אולימפיאדת בייג'ינג בשנת 2008.

אוסטרליה היא אחת המדינות הבודדות בעולם במהלך המשבר הפיננסי העולמי שלא הייתה במיתון. המשך הצמיחה הכלכלית שלה כתוצאה מאותה תקופה מיוחס בחלקו לביקוש גדול וליסודות חזקים לטווח הארוך מסין.

עם עליית השפעתה של סין, ממשלת סין מנסה לשלוט ולפקח על הסינים האתניים המתגוררים ולומדים באוסטרליה, ולהשפיע על פוליטיקאים אוסטרלים באמצעות תורמים פוליטיים, מה שגורם לדאגה קשה לסוכנות הביטחון של אוסטרליה, ארגון הביון הביטחוני האוסטרלי. משרד החוץ הסיני השיב כי אישום כזה הוא מופרך. מחלקת הביטחון הלאומית של סין האשימה את סוכנות הביון באוסטרליה בניסיון לאסוף מידע מסינים מעבר לים, ואף עודדה אותם לחתור תחת השלטון הסיני.

בתחילת העשור השלישי של המאה ה-21 סין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של אוסטרליה. אולם חלה הרעה ביחסים בין קנברה לבייג'ינג על רקע החלטת אוסטרליה לאסור את השימוש בכמה מהטכנולוגיות של ענקית הטלקום הסינית וואווי, תמיכתה בחקירת מקורות מגפת הקורונה, וביקורת שהשמיע על יחסה של סין לאויגורים.[1] מקור מתיחות נוסף היה פעילות בין בטריטוריה מסוימת בים סין הדרומי - לרבות הקמת איים מלאכותיים וסיורים של ספינות צבא סין.

בספטמבר 2021 ארצות הברית, בריטניה ואוסטרליה חתמו על ברית הגנה וכן עסקת צוללות. ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון אמר כי הוא מזמין את נשיא סין, שי ג'ינפינג, לקיים עמו שיחות בנושאים הנמצאים במחלוקת בין שתי המדינות. סין מתחה ביקורת על החתימה על ברית ההגנה ועל העסקה.[2]

הונג קונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשריה של אוסטרליה עם סין כוללים את קשריה עם הונג קונג, ושתי המדינות היו תחת שלטון בריטי במשך שנים רבות. אף על פי שהונג קונג, כאזור מנהלי מיוחד בסין, אינה יכולה לנהל ענייני חוץ משל עצמה, יש לה ייצוגים קונסולריים וכלכליים. אוסטרליה מחזיקה בקונסוליה בהונג קונג ואילו הונג קונג מחזיקה את משרד הכלכלה והסחר בהונג קונג באוסטרליה.

טאיוואן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד אוסטרליה כבר לא מכירה ברפובליקה של סין כממשלתה הלגיטימית של סין (או טאיוואן), נשמרים יחסים לא רשמיים בין אוסטרליה לטאיוואן. ממשלת טאיוואן מפעילה את משרד הכלכלה והתרבות של טייפה באוסטרליה, הממלא את מרבית תפקידי השגרירות והקונסוליות ברמה לא רשמית. המקביל האוסטרלי בטאיוואן הוא המשרד האוסטרלי בטייפה.

יחסי סחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני 1912[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שלפי הדיווחים סוחרים סינים היו נוכחים באוסטרליה החל משנות ה-50 של המאה ה-18, הסחר הדו-צדדי היה בהיקף קטן עד המאה ה-20. קשרי הסחר של אוסטרליה התנהלו בעיקר עם האימפריה הבריטית, ובשנת 1901 היווה הסחר עם סין 0.3% מזרימת הסחר בסחורות אוסטרליות. בשלב זה, אוסטרליה בעיקר ייבאה תה ואורז מסין, וכן מותרות מסוימים כגון משי. היבוא הסיני מאוסטרליה התמקד במינרלים (כסף, זהב, נחושת ועפרות עופרת), אך כלל גם דגנים.

1912–1972[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית המאה העשרים החלה התוצרת החקלאית להוות חלק גדול יותר מהיצוא האוסטרלי לסין, כולל ביקוש גובר לחמאה או חיטה אוסטרליות. עד 19171918 ייצאה אוסטרליה 950,825 פאונד חמאה לסין. בתוך כך, הביקוש האוסטרלי למשי וטקסטיל אחר גבר בתחילת המאה העשרים.

מלחמת העולם השנייה שיבשה את הסחר בין אוסטרליה לסין. בעשורים שלאחר המלחמה הפך הצמר לסחורה אוסטרלית חשובה המיובאת על ידי סין. אולם משנות ה-60 המחסור החקלאי בסין הביא לייבוא כבד של חיטה אוסטרלית. בתחילת שנות ה-70, סין עדיין היוותה רק 1% מסך הסחר בסחורות באוסטרליה.

לאחר 1972[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים ספורות לאחר כינון היחסים הדיפלומטיים בין אוסטרליה לרפובליקה העממית של סין, החלה סין ברפורמות מכוונות שוק, שהובילו להרחבה משמעותית והולכת וגוברת של הסחר הבילטרלי. סין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של אוסטרליה, בעיקר בגלל הביקוש העז של סין לעפרות ברזל, פחם וגז טבעי נוזלי. היצוא לסין עזר לאוסטרליה להימלט מההשפעות הקשות ביותר של המשבר הפיננסי העולמי.

חברות כרייה אוסטרליות חשובות רבות מסתמכות מאוד על סין ועל כלכלות גדולות אחרות בצמיחה כמו הודו לייצוא. חברות אלה כוללות את קבוצת Fortescue Metals,ריו טינטו (אנ'), BHP Billiton ו-Xstrata המנהלות פעולות אוסטרליות גדולות.

סין מייצאת בעיקר בגדים, ציוד תקשורת ורכיבים, מחשבים, צעצועים, עגלות וציוד ספורט.

היקף הסחר הדו-צדדי בין שתי המדינות עמד על 105 מיליארד דולר בשנת 2010/2011. הייצוא של אוסטרליה לסין הסתכם ב-64.8 מיליארד דולר, ואילו הייצוא של סין לאוסטרליה היה שווה 41.1 מיליארד דולר בשנת 2010–2011.

קיימות טיסות ישירות ממספר ערים בסין כמו בייג'ינג, שנגחאי, הונג קונג וגואנגג'ואו לבריזביין, מלבורן, אדלייד וסידני. בתחילת נובמבר 2011, חברת צ'יינה סאות'רן איירליינס החלה לקיים טיסות מסחריות מתוזמנות לפרת' מגואנגג'ואו. לצ'יינה סאות'רן איירליינס יש מתקני אימון טייסים באוסטרליה כבר שנים רבות. הם נמצאים בג'נדאקו ובמרדין והוקמו בשנת 1993.

היה חשש ראשוני מהשקעות סיניות בענף המשאבים, בדומה לרגשות לגבי השקעות יפניות באוסטרליה בשנות השמונים, אך החשש נרגע בהתאם להשקעות שנבדקו על ידי מועצת סקירת השקעות זרות ופוליטיקאים. אוסטרליה מתמקדת בהשקעות בהן המצבים הם win win, בהשתתפות השתתפות חברות מקומיות וצמיחת מקומות עבודה.

אוסטרליה היוותה מקור חיוני לטכנולוגיה הגבוהה הדרושה לסין כדי לאכוף את טענותיה על שטחים נרחבים של מערב האוקיינוס השקט, כולל טכנולוגיית הבסיס לתכנון סירת הטילים מסוג Houbei.

ב-8 באפריל 2013 הודיעה ראש ממשלת אוסטרליה ג'וליה גילארד, על העסקה כי הדולר האוסטרלי אמור להפוך למטבע השלישי בלבד אחרי הדולר האמריקני והין היפני לסחר ישירות עם היואן הסיני, במהלך ביקור בשנגחאי.

כדי לעודד יזמות אוסטרלית בסין הגדולה, לשכת המסחר האוסטרלית של סין הגדולה מארגנת מדי שנה את פרסי אוסטרליה-סין לעסקים (ACBA), המוענקים לחברות שעבדו לספק מוצרים או שירותים אוסטרליים לאזור סין הגדולה.

הסכם הסחר החופשי סין-אוסטרליה נחתם ב-17 ביוני 2015 על ידי שר המסחר וההשקעות של אוסטרליה אנדרו רוב, ושר המסחר הסיני, גאו הוצ'נג.

בשנת 2020 התפתחה מתיחות כלכלית בין סין לאוסטרליה על רקע מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין, במסגרתה מבקשת ארצות הברית לצרף אליה ואל יפן את אוסטרליה.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרליה מחזיקה בסין שגרירות בבייג'ינג ו-4 קונסוליות בצ'נגדו, גואנגג'ואו, שנגחאי ושן-יאנג, ואילו סין מחזיקה באוסטרליה שגרירות בקנברה ו-5 קונסוליות באדלייד, בריסביין, מלבורן, פרת' וסידני.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי אוסטרליה–סין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ""סכין בגב": צרפת זועמת על אוסטרליה עקב ביטול עסקת צוללות בשווי 65 מיליארד ד'". TheMarker. נבדק ב-2021-09-18.
  2. ^ "ארה"ב חתמה על ברית הגנה עם אוסטרליה ובריטניה – שמעוררת את זעמה של סין". הארץ. נבדק ב-2021-09-18.
  3. ^ אתר על יחסי מדינות