יחסי אוסטרליה–קוריאה הצפונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי אוסטרליה–קוריאה הצפונית
אוסטרליהאוסטרליה קוריאה הצפוניתקוריאה הצפונית
Australia North Korea Locator.png
אוסטרליה קוריאה הצפונית
שטחקילומטר רבוע)
7,741,228 120,538
אוכלוסייה
23,470,145 25,381,085
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,248,000 40,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
53,174 1,576
משטר
מונרכיה חוקתית
דמוקרטיה פרלמנטרית
דמוקרטיה עממית
בפועל דיקטטורה שושלתית

יחסי אוסטרליה–קוריאה הצפונית הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הקהילייה של אוסטרליה לבין הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרליה וקוריאה הצפונית כוננו את יחסיהן בשנת 1974. קוריאה הצפונית פתחה את שגרירותה בקנברה, אוסטרליה בדצמבר 1974, ואוסטרליה פתחה את שגרירותה בפיונגיאנג ב-30 באפריל 1975. היחסים בין שתי המדינות נותקו על ידי קוריאה הצפונית, שנה בלבד לאחר שכוננו, על ידי קוריאה הצפונית. היא החזירה את צוות השגרירות שיושב באוסטרליה וסילקה את כל האוסטרלים שיושבים בפיונגיאנג.

החל משנת 1975 עד לשנות התשעים המוקדמות, ניהלה אוסטרליה עם קוריאה הצפונית יחסים מוגבלים בלבד. אפילו היחסים המוגבלים שהיו בין שתי המדינות נותקו ב-1993 לאחר המשבר האטומי שהיה בחצי האי הקוריאנה באותה השנה. היחסים חודשו בשנות התשעים המאוחרות לאחר סדרת פגשות חסויה ולא רשמית. הביקורים הרשמיים הראשונים בין שתי המדינות התנהלו באותן השנים - שנות התשעים המאוחרות.

כיום מנהלת אוסטרליה קו אנטי צפון-קוריאני בהצבעות ובדיונים באומות המאוחדות עקב ההפרה הבוטה של זכויות האדם שנעשית בקוריאה. עם זאת, שתי המדינות שמרו על קשריהן הרשמיים.

ייצוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

השגרירות הצפון-קוריאנית הסגורה בקנברה, אוסטרליה
  • קוריאה הצפונית יוצגה בעבר באוסטרליה בדרג השגרירות באמצעות שגרירות שהיא החזיקה בקנברה, בירת המדינה. השגרירות נסגרה בשנת 2008 ומאז מיוצגת המדינה באוסטרליה באמצעות שגרירותה המצויה בג'קרטה, בירת אינדונזיה.[1]
  • אוסטרליה אינה מיוצגת בקוריאה הצפונית באף דרג, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. השגרירות המייצגת שלה בקוריאה הצפונית היא זו המצויה בסיאול, בירת קוריאה הדרומית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]