יחסי אזרבייג'ן–צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי אזרבייג'ן–צרפת
אזרבייג'ןאזרבייג'ן צרפתצרפת
Azerbaijan France Locator.png
אזרבייג'ן צרפת
שטחקילומטר רבוע)
86,600 643,801
אוכלוסייה
10,046,516 67,364,357
תמ"ג (במיליוני דולרים)
172,200 2,856,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
17,140 42,396
משטר
רפובליקה רפובליקה נשיאותית למחצה דמוקרטיה פרלמנטרית למחצה

יחסי אזרבייג'ן–צרפת מתייחסים ליחסים הנוכחיים וההיסטוריים בין אזרבייג'ן לרפובליקה הצרפתית. שתי המדינות חברות במועצת אירופה, האיחוד האירופי והארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים המסחריים הראשונים בין צרפת ואזור אזרבייג'ן התקיימו תחת השושלת העבאסית, מאחר שאף על פי שדרך המשי עברה באזרבייג'ן, הסחר לא התפתח הרבה עד 1708. מבחינה תרבותית, סופרים כמו אלכסנדר דיומא וז'ורז' סאנד השקיעו מזמנם כדי ללמד על התרבות הפרסית ואזרבייג'ן באמצעות דיווחים על מסעותיהם ותרגומיהם לשירים של אזרבייג'ן, מה שהוביל להתפתחות משמעותית של היחסים בין המדינות. לאחר מלחמת העולם הראשונה הוקמה הרפובליקה הדמוקרטית האזרית, וחלה התקרבות בין המדינות. בתחילת שנות ה-20 נכבשה אזרבייג'ן על ידי רוסיה הסובייטית, והיחסים בין המדינות היו חלק מיחסי ברית המועצות–צרפת. לאחר נפילת ברית המועצות בשנת 1991, אזרבייג'ן הכריזה על עצמאותה ב-31 באוגוסט, וצרפת הייתה המדינה השנייה שהכירה בעצמאותה ב-31 בדצמבר באותה השנה. לאחר עלייתו לשלטון של היידר אלייב באוקטובר 1993, התחזקו היחסים בין המדינות, וחברות צרפתיות רבות השקיעו אז בתעשיית הנפט של אזרבייג'ן. כמו כן, צרפת השקיעה רבות בניסיון לפתור את הסכסוך בחבל נגורנו-קרבאך. בשנת 2001 הצטרפה אזרבייג'ן למועצת אירופה, מה שהגביר יותר את היחסים בין המדינות.

יחסי סחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיקר בגלל עתודות הפחמימנים הגדולות שלה, המדינה ייצרה בשנת 2013 יותר מ-30 מיליון מ"ק של גז וכמיליון חביות נפט ליום, אזרבייג'ן היא מדינת הקווקז המפתחת את היחסים הכלכליים החזקים ביותר עם צרפת. בשנת 2000, צרפת היא בין שותפות הסחר המובילות של אזרבייג'ן, אחרי איטליה, רוסיה, ישראל וטורקיה עם 5.5% מהיצוא.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת מחזיקה באזרבייג'ן שגרירות בבאקו בלבד. מאידך, אזרבייג'ן מחזיקה בצרפת שגרירות בפריז בלבד[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]