יחסי איחוד האמירויות הערביות-ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יחסי איחוד האמירויות הערביות-ישראל
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות ישראלישראל
United Arab Emirates Israel Locator.png
איחוד האמירויות הערביות ישראל
שטחקילומטר רבוע)
83,600 20,770
אוכלוסייה
6,072,475 8,299,706
תמ"ג (במיליוני דולרים)
668,900 300,600
תמ"ג לנפש (בדולרים)
110,153 36,218
משטר
מונרכיה פדרלית דמוקרטיה פרלמנטרית

לאיחוד האמירויות הערביות ולישראל אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, אך מתקיימים מגעים דיפלומטיים לא-רשמיים בעיקר בתחומים כלכליים. לפי פרסומים מחוץ לישראל, היחסים בין המדינות כוללים גם קשרים ביטחוניים. בנובמבר 2015 הודיע משרד החוץ הישראלי על פתיחת נציגות ישראלית רשמית ראשונה בעיר אבו דאבי, אם כי ממשלת איחוד האמירויות מצדה הצניעה את המהלך והמעיטה בחשיבותו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקור השר שטרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2003 ביקרה משלחת ישראלית בדובאי על מנת להשתתף בכנס של קרן המטבע הבינלאומית. המשלחת כללה בין השאר את השר בלי תיק מאיר שטרית, נגיד בנק ישראל דוד קליין, ואנשי עסקים ובהם עידן עופר ויעקב פרי.

פרשת שחר פאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף פברואר 2009 הייתה הטניסאית הישראלית שחר פאר אמורה להשתתף בטורניר דובאי, אך ברגע האחרון, לאחר שכבר נכללה בהגרלה שפורסמה יומיים קודם לפתיחת הטורניר, היא לא קיבלה אשרת כניסה למדינה המארחת. הנהלת סבב ה-WTA גיבתה את פאר והביעה כעס ואכזבה על הצעד הלא-ספורטיבי שנקטו המארחים, הטורניר לא בוטל אך נשקלו הצעדים לגבי ההמשך שלו בעתיד. הנושא עורר הד ציבורי עולמי, שגרר החלטה של ערוץ הטניס האמריקני שלא לשדר את הטורניר, החלטה של העיתון וול סטריט ג'ורנל שלא לשמש ספונסר בתחרות, כמו גם את פרישתו מהטורניר של הטניסאי אנדי רודיק, זוכה 2008 בדובאי, והמדורג במקום 6 בעולם. בעקבות הלחץ הציבורי העולמי, אישרו המארחים את כניסתו של טניסאי ישראלי אחר לטורניר, אנדי רם, וכן נקנסו על ידי ה-WTA ב-300 אלף דולר, מתוכם 44 אלף לפאר כפיצוי.

ב-2010 הטניסאית הישראלית הייתה לשחקנית הישראלית הראשונה שהשתתפה בטורניר דובאי. זאת, שנה לאחר שמארגני הטורניר נמנעו מלתת לה ויזה. היא זכתה לאבטחה מוגברת של 16 שומרי ראש, בודדה מכל שאר השחקניות, וכל משחקיה שוחקו, מנימוקים ביטחוניים, לא על המגרש המרכזי.

ביקור השר לנדאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2010 ביקר שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו באבו דאבי לצורך השתתפות בכנס על אנרגיה מתחדשת, והיה בכך לשר הישראלי השני שמבקר במדינה.

חיסול מחמוד אל-מבחוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 בינואר 2010 נמצא בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח מת בחדרו במלון בדובאי. משטרת דובאי האשימה את המוסד הישראלי בביצוע מבצע לחיסולו בשטחה ובזיוף דרכונים כדי להיכנס למדינה, וביקשה מהאינטרפול לעצור את ראש המוסד מאיר דגן, אך הבקשה נדחתה. ישראל לא אישרה ולא הכחישה מעורבות בפרשייה שגרמה למתח בין המדינות.

ב-2013 השתתפה לראשונה נבחרת ישראל בשחייה בסבב גביע העולם בדובאי, ולצד שם הנבחרת לא התנוסס דגל הלאום והכיתוב ישראל, אלא דגל לבן והכיתוב "עברי" (Ivri).

פתיחת נציגות ישראלית באיחוד האמירויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף נובמבר 2015 נפתחה באבו דאבי נציגות דיפלומטית רשמית של ישראל.[1] עם זאת, באיחוד האמירויות ניסו להמעיט בחשיבות המהלך, ודוברת משרד החוץ מרים אל פאלאסי הבהירה בהודעה שפרסמה כי "הנציגות הישראלית החדשה תהיה מסונפת לסוכנות הבינלאומית לאנרגיות מתחדשות (שמשרדיה מצויים באבו דאבי) וכי הצעד אינו חלק מכינון קשרים דיפלומטיים עם ישראל."[2][3]

ב-18 בינואר 2016 דווח כי שר האנרגיה יובל שטייניץ ביקר בעיר אבו דאבי לרגל כנס בינלאומי.[4]

הגירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איחוד האמירויות הערביות אינו מכיר באופן רשמי בישראל, ולפיכך על פי החוק בעלי דרכון ישראלי אינם מורשים להיכנס למדינה. ההגבלות נגד כניסת אזרחים ישראלים הוחמרו לאחר חיסול אל-מבחוח בדובאי, בהטילם את האשמה על המודיעין הישראלי.[5] עם זאת, קיימים יהודים באיחוד האמירויות, וישנם אף ישראלים בעלי אזרחות כפולה שחיים, מבקרים ועובדים במדינה, כמו אזרחי מדינות אחרות.[6] בנוסף יש מספר חברות ישראליות המנהלות עסקים במדינה בצורה עקיפה ובאמצעות צד שלישי.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]