יחסי איחוד האמירויות הערביות-ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יחסי איחוד האמירויות הערביות-ישראל
איחוד האמירויות הערביותFlag of the United Arab Emirates.svg ישראלFlag of Israel.svg
United Arab Emirates Israel Locator.png
איחוד האמירויות הערביות ישראל
שטחקילומטר רבוע)
83,600 22,072
אוכלוסייה
5,779,760 8,049,314
משטר
מונרכיה פדרלית דמוקרטיה פרלמנטרית
תמ"ג (במיליוני דולרים)
605,000 268,300
תמ"ג לנפש (בדולרים)
104,676 33,332

לאיחוד האמירויות הערביות ולישראל אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, אך מתקיימים מגעים דיפלומטיים לא-רשמיים בעיקר בתחומים כלכלייים. לפי פרסומים מחוץ לישראל, היחסים בין המדינות כוללים גם קשרים ביטחוניים.‏[1][2]

מאפיינים כלליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקור השר שטרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2003 ביקרה משלחת ישראלית בדובאי על מנת להשתתף בכנס של קרן המטבע הבינלאומית. המשלחת כללה בין השאר את השר בלי תיק מאיר שטרית, נגיד בנק ישראל דוד קליין, ואנשי עסקים ובהם עידן עופר ויעקב פרי.

פרשת שחר פאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף פברואר 2009 הייתה הטניסאית הישראלית שחר פאר אמורה להשתתף בטורניר דובאי, אך ברגע האחרון, לאחר שכבר נכללה בהגרלה שפורסמה יומיים קודם לפתיחת הטורניר, היא לא קיבלה אשרת כניסה למדינה המארחת. הנהלת סבב ה-WTA גיבתה את פאר והביעה כעס ואכזבה על הצעד הלא-ספורטיבי שנקטו המארחים, הטורניר לא בוטל אך נשקלים הצעדים לגבי ההמשך שלו בעתיד. הנושא עורר הד ציבורי עולמי, שגרר החלטה של ערוץ הטניס האמריקני שלא לשדר את הטורניר, החלטה של העיתון וול סטריט ג'ורנל שלא לשמש ספונסר בתחרות‏‏, כמו גם את פרישתו מהטורניר של זוכה 2008 בדובאי, הטניסאי אנדי רודיק, המדורג 6 בעולם‏‏‏‏. בעקבות הלחץ הציבורי בעולם, אישרו המארחים את כניסתו של טניסאי ישראלי אחר לטורניר, אנדי רם, וכן נקנסו על ידי ה-WTA ב-300 אלף דולר, מתוכם 44 אלף לפאר כפיצוי‏‏.
ב-2010 הטניסאית הישראלית הייתה לשחקנית הישראלית הראשונה שהשתתפה בטורניר דובאי. זאת, שנה לאחר שמארגני הטורניר נמנעו מלתת לה ויזה. היא זכתה לאבטחה מוגברת של 16 שומרי ראש, בודדה מכל שאר השחקניות, וכל משחקיה שוחקו, מנימוקים ביטחוניים, לא על המגרש המרכזי.

ביקור השר לנדאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2010 ביקר שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו באבו דאבי לצורך השתתפות בכנס על אנרגיה מתחדשת, והיה בכך לשר הישראלי השני שמבקר במדינה.

חיסול מחמוד אל-מבחוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 בינואר 2010 נמצא בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח מת בחדרו במלון בדובאי. משטרת דובאי האשימה את המוסד הישראלי בביצוע מבצע לחיסולו בשטחה ובזיוף דרכונים כדי להיכנס למדינה, וביקשה מהאינטרפול לעצור את ראש המוסד מאיר דגן, אך הבקשה נדחתה. ישראל לא אישרה ולא הכחישה מעורבות בפרשייה שגרמה למתח בין המדינות.

ב-2013 השתתפה לראשונה נבחרת ישראל בשחייה בסבב גביע העולם בדובאי, ולצד שם הנבחרת לא התנוסס דגל הלאום והכיתוב ישראל, אלא דגל לבן והכיתוב "עברי" (Ivri).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "משבר ביחסי ישראל - אבו דאבי בגלל עסקת נשק", באתר וואלה! NEWS‏, 12 בינואר 2012
  2. ^ רורי דונאגי, Secret flight linking Israel to the UAE reveals 'open secret' of collaboration, באתר "מידל איסט איי", 22 בדצמבר 2014