יחסי איראן–סודאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי איראן–סודאן
איראןאיראן סודאןסודאן
Sudan Iran Locator.svg
איראן סודאן
שטחקילומטר רבוע)
1,648,195 1,861,484
אוכלוסייה
83,024,745 43,120,843
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,640,000 177,400
תמ"ג לנפש (בדולרים)
19,753 4,114
משטר
רפובליקה אסלאמית רפובליקה פדרלית

יחסי איראן–סודאן הם היחסים הדיפלומטיים, הצבאיים והכלכליים בין הרפובליקה האסלאמית של איראן לבין הרפובליקה של סודאן. לשתי המדינות מערכת יחסים קרובה במהלך כמעט שלושה עשורים.

סודאן החליטה לגרש את כל הקבוצות האיראניות מהמדינה שעות בודדות בטרם הצטרפה למבצע הסעודי הצבאי בתימן בחודש מרץ 2015.[1] נשיא סודאן הסביר את המהלך באומרו כי עליו לחשוב על הכלכלה הרעועה של סודאן.

בנוסף האימה והטראומה פגעו בחברה הסודאנית שחלק ממנה הצטרפו לדאעש.[2]

ב-4 בינואר 2016 ניתקה סודאן את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן בשל המתיחות הרבה בין סעודיה לאיראן, על רקע מאבקי השליטה במזרח התיכון.[3] כתוצאה מכך, הקשרים בין שתי המדינות הידרדרו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סודאן שמרה על יחסים טובים עם השאה של איראן לפני המהפכה האיראנית במטרה לקבל מספר הלוואות. לאחר המהפכה תמכה סודאן בעיראק במלחמת איראן-עיראק, יחד עם מדינות ערביות נוספות.

בשנות ה-80 המאוחרות, ביקר ראש ממשלת סודאן א-סאדק אל-מהדי בטהראן ובכך יצר את היחסים הדיפלומטיים בין ארצו לבין הרפובליקה האסלאמית.

עקב מהפכות אסלאמיות שהתרחשו במדינות שונות באמצעות הפיכות צבאיות, עסק ראש ממשלת סודאן עומר אל-בשיר בהידוק יחסי מדינתו עם איראן. הידוק יחסי סודאן עם איראן סייע לעומר אל-בשיר להמשיך את האסלאמיזציה של סודאן.[1]

על אף שסודאן הייתה מדינה אסלאמיסטית במשך השנים, ועל אף שסודאן היא מדינה סונית ואיראן שיעית, שתי המדינות הפכו במהרה לבעלות ברית קרובות.

בשנת 1991 ביקר נשיא איראן אכבר האשמי רפסנג'אני בח'רטום בליווי יותר מ-150 בכירים איראניים. במהלך ביקורו הוא הכריז כי "המהפכה האסלאמית של סודאן, לצד איראן, חלוצת המהפכה, היא ללא ספק מקור למהפכה בכל רחבי העולם המוסלמי".

ב-4 בינואר 2016 ניתקה סודאן את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991 נחשפו ראיות הנוגעות להגדלת הקשרים הצבאיים והכלכליים בין סודאן לאיראן. מנהיגים איראניים מדרגים גבוהים קיימו אינספור ביקורים בסודאן, שבהם נחתמו הסכמי סחר בין שתי המדינות. הסחר בין שתי המדינות ימשיך כנראה להיות מוקד היחסים בין שתי המדינות. איראן חשודה באספקת מיליון טונות של נפט מדי שנה.

יחסים צבאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2008 דווח בשנת 1993 מימנה רכישת 20 מטוסי-תקיפה סיניים. איראן התחייבה לסייע לממשלת סודאן ב-17 מיליון דולר עבור המטוסים.[4]

ב-1995 ביקרה משלחת צבאית איראנית בחרטום במטרה להעריך את הצרכים הצבאיים של סודאן. איראן סיפקה לסודאן רכבים משוריינים, ארטילריה כבדה וציוד מכ"ם. בשנה שלאחר מכן, שתי המדינות חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה שלהן.

באפריל 1996 דיווחה ממשלת סודאן כי תעניק לחיל הים האיראני אישור לשימוש במתקנים ימיים במדינה, בתמורה לסיוע כספי מאיראן לרכישת נשק. המערב הביע דאגה עמוקה באשר לגידול בקשרים הצבאיים בין איראן לסודאן. בשנת 1993 הגדירה מחלקת המדינה האמריקנית את סודאן כמדינה המממנת טרור.[5]

בשנת 2008 חתמו סודאן ואיראן על הסכם לשיתוף פעולה צבאי. ההסכם נחתם על ידי שר ההגנה האיראני מוסטפא מוחמד נג'אר ועמיתו הסודאני עבד אל-רחים מוחמד חוסיין.[6]

במסמך שדלף בקיץ 2014 הוגדרו היחסים בין שתי המדינות כ"אסטרטגיים" "צבאיים" ו"הגנתיים".[דרוש מקור]

ביקורים רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השבוע האחרון של חודש אפריל 2006, נפגש נשיא סודאן עומר אל-בשיר עם מספר מנהיגים איראניים בטהראן, ובין היתר, המנהיג העליון עלי ח'אמנאי ונשיא איראן מחמוד אחמדינז'אד. במסיבת עיתונאים משותפת ב-24 באפריל אמר אחמדינז'אד כי "התרחבות הקשרים בין שתי המדינות משרתת את האינטרסים של שני העמים, האזור והעולם המוסלמי, בעיקר מהבחינה של חיזוק השלום והיציבות". במסיבת העיתונאים אף בירך נשיא סודאן את איראן על מאמציה להשגת "כוח גרעיני למטרות שלום" ואילו נשיא איראן ציין את התנגדותו לקיום כוחות שמירת השלום של האו"ם בדארפור.

נשיא סודאן ביקר באיראן ביולי 2011 ונשיא איראן ביקר בחרטום בספטמבר אותה שנה כדי לדון ב"נושאים אסטרטגיים ובינלאומיים".[7]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 איראן, סודאן ואסלאם, J Stor
  2. ^ "In Sudan, an unlikely path to jihad for students". reuters.com. בדיקה אחרונה ב-14 במאי 2015. 
  3. ^ ליז סלי, המתיחות במזרח התיכון עולה כשסעודיה מאלצת מדינות לנתק את קשריהן עם איראן, הוושינגטון פוסט, ‏4 בינואר 2016
  4. ^ ג'ונתן קיזנר, משולש אהבה קטלני, Standard, ‏5 באוגוסט 2008
  5. ^ מדינות המממנות טרור (באנגלית)
  6. ^ איראן וסודאן חתמו על הסכם לשיתוף פעולה צבאי, סודאן טריביון, ‏7 במרץ 2008 (באנגלית)
  7. ^ איראן וסודאן מהדקות את קשריהן, IBNA, ‏27 ביוני 2011 (באנגלית)