לדלג לתוכן

יחסי אפגניסטן–סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי אפגניסטןסין
אפגניסטןאפגניסטן הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
אפגניסטן סין
שטחקילומטר רבוע)
652,230 9,596,967.75
אוכלוסייה
43,372,950 1,425,178,782
תמ"ג (במיליוני דולרים)
14,583 17,963,171
תמ"ג לנפש (בדולרים)
336 12,604
משטר
אמירות איסלאמית רפובליקה עממית

יחסי אפגניסטן–סין הם היחסים הדיפלומטיים בין אפגניסטן לסין. אורכו של גבול המדינה בין המדינות הוא 76 קילומטרים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-20 בינואר 1955, הרפובליקה העממית של סין כוננה יחסים דיפלומטיים עם ממלכת אפגניסטן. בינואר 1957 ביקרו ראש הממשלה ג'ואו אנלאי ממועצת המדינה של הרפובליקה העממית של סין וסגן ראש הממשלה חוא לונג לביקור ממלכתי באפגניסטן. זה היה הביקור הראשון של ההנהגה הסינית באפגניסטן בהיסטוריה של היחסים. במהלך הביקור נפגשו ראש הממשלה וסגן ראש הממשלה עם המלך מוחמד זאהיר שאה וקיימו שיחות עם ראש הממשלה מוחמד דאוד ח'אן וסגן ראש הממשלה עלי מוחמד. לביקורו של ראש ממשלת סין באפגניסטן הייתה השפעה על שיפור ההבנה ההדדית בין שתי המדינות והניח בסיס איתן לפיתוח יחסי ידידות בין סין לאפגניסטן.

באוקטובר 1957 ערך ראש הממשלה מוחמד דאוד ביקור רשמי בסין. במהלך הביקור, הוא קיים פגישות עם מאו דזה-דונג, סגנו ז'ו דה ויו"ר הוועדה המתמדת של הקונגרס העממי הלאומי ליו שאוצ'י. ב-22 בנובמבר 1963, סין ואפגניסטן חתמו על הסכם גבול בין המדינות בבייג'ינג. הסכם זה יישב את הסכסוך הטריטוריאלי על מסדרון ואח'אן שבשליטת אפגניסטן.

בשנת 2001, האמירות האסלאמית של אפגניסטן בשליטת הטליבאן נפלה לאחר ההתערבות הצבאית של ארצות הברית, לאור אירועים אלו, היחסים בין סין ואפגניסטן השתפרו משמעותית והוחזרו לרמה הרשמית. בדצמבר 2001 שלחה סין קבוצת עבודה של משרד החוץ לאפגניסטן כדי להשתתף בטקס המינוי של הממשל הזמני האפגני, וכן שלחה הודעת ברכה לנשיא חאמיד כרזאי. בינואר 2002, הנשיא כרזאי הגיע לביקור רשמי בסין ונפגש עם נשיא סין ג'יאנג דזה-מין ועם ראש הממשלה צ'ו רונג'י. סין סיפקה לאפגניסטן 30 מיליון יואן בסיוע חומרי ומיליון דולר במזומן. הנשיא ג'יאנג דזה מין הודיע כי סין תעניק סיוע כלכלי של 150 מיליון דולר לאפגניסטן.

עד סוף מרץ 2002, 30 מיליון יואן בסיוע חומרי נמסרו לקאבול. ב-6 בפברואר 2002, שגרירות סין באפגניסטן חידשה את עבודתה. במאי 2002 ביקר שר החוץ הסיני טאנג ג'יאשואן באפגניסטן. במהלך הביקור נפגש שר החוץ הסיני עם חאמיד כרזאי, המלך לשעבר זאהיר חאן, וכן ניהל שיחות עם מקבילו עבדאללה עבדאללה. שני הצדדים חתמו על הסכם שיתוף פעולה כלכלי וטכני תמורת 30 מיליון דולר בסיוע סיני לאפגניסטן. בנובמבר 2002 ביקר בסין שר החוץ האפגני עבדאללה עבדאללה. במהלך הביקור, הצד הסיני והאפגני חתמו על הסכם בסך מיליון דולר בצורת סיוע חומרי סיני לאפגניסטן.

בדצמבר 2002, סין, יחד עם 5 המדינות השכנות האחרות של אפגניסטן, חתמו על הצהרת שכנות טובה בקאבול, המאששת מחדש את מחויבותן לכבד את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של אפגניסטן, והסכימו לתמוך ללא הרף בהתנהלות תהליך השלום. אפגניסטן. בפברואר 2003, הנשיא כרזאי ביקר בסין פעמיים. בחודש מאי ביקר סגן נשיא ממשלת המעבר האסלאמית האפגנית, נמטולה שרכרני, ביקור עבודה בסין. במהלך הביקור, הוא ניהל שיחות עם סגן נשיא סין זנג צ'ינגהונג ונפגש עם יו"ר ועדת ה-NPC וו בנגגו ועם ראש הממשלה וון ג'יאבאו ממועצת המדינה של הרפובליקה העממית של סין. שני הצדדים חתמו על שלושה מסמכים, כולל האמנה לשיתוף פעולה כלכלי וטכני, במסגרתו סיפקה ממשלת סין מענקים של 15 מיליון דולר לממשלת אפגניסטן. מאז 2010, הגדילה סין את הסיוע הכלכלי וההשקעות שלה לאפגניסטן, במיוחד, הקצתה 3.5 מיליארד דולר לפיתוח מכרות נחושת באפגניסטן.

שר החוץ הסיני, וואנג יי, היה מראשוני מנהיגי העולם שניהל קשרים גלויים עם הטליבאן לאחר כיבוש קאבול. במרץ 2022, הוא אף ביקר בקאבול ונועד עם מקבילו האפגני, אמיר חאן מוטאקי. גורם שהשפיע על היחסים היה הקשר בין הטליבאן לבין הארגון האויגורי הבדלני, ששואף "לשחרר" את מחוז שינג'יאנג במערב סין, "התנועה האסלאמית של מזרח טורקיסטן"[1].

יחסי סחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך ההיסטוריה של היחסים בין אפגניסטן לסין, הסחר בין מדינות בוצע דרך פרוזדור ואח'אן, הגובל באזור האוטונומי שינג'יאנג.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי אפגניסטן–סין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אלמס, דין שמואל (2022-10-08). "כך המדינה הענייה בעולם מרוויחה מהמלחמה בין רוסיה ואוקראינה". Globes. נבדק ב-2022-10-08.
  2. ^ אתר על יחסי מדינות
  3. ^ שגרירות סין באפגניסטן