לדלג לתוכן

יחסי ארמניה–גאורגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארמניהגאורגיה
ארמניהארמניה גאורגיהגאורגיה
ארמניה גאורגיה
שטחקילומטר רבוע)
29,743 69,700
אוכלוסייה
2,777,979 3,717,425
תמ"ג (במיליוני דולרים)
19,503 24,605
תמ"ג לנפש (בדולרים)
7,020 6,619
משטר
רפובליקה דמוקרטיה פרלמנטרית

היחסים בין רפובליקת ארמניה וגאורגיה הם היחסים בין שתי המדינות השכנות רפובליקת ארמניה וגאורגיה, שנוסדו ב-17 ביולי 1992. למרות העובדה כי עד כה נחתמו למעלה מ-80 הסכמים שונים בין גאורגיה לארמניה, עם זאת, לשתי המדינות יש מבטים שונים על יחסי החוץ שלהן. ארמניה תומכת ברוסיה במדיניות חוץ, חברה באיחוד הכלכלי האירואסייתי ומקיימת יחסים מתוחים עם אזרבייג'ן וטורקיה. לעומת זאת, גאורגיה המכוונת למערב, לא מקיימת יחסים דיפלומטיים עם רוסיה, הטילה סנקציות נגד רוסיה בשנת 2014, ובנוסף, היא עובדת יחד עם אזרבייג'ן ועם טורקיה. אורך הגבול המדיני בין המדינות הוא 219 ק"מ.[1]

בסוף המאה ה-12 עד תחילת המאה ה-13, חלקים ניכרים משטחי ארמניה היה תלויים בממלכת גאורגיה. בתקופה זו התקיימה נסיכות ארמנית של זקארידים. בהמשך, הממלכות הארמניות והגאורגיות היו תלויות באימפריה העות'מאנית ובפרס, ובמאה ה-19 נכבש הקווקז על ידי האימפריה הרוסית בשלבים והנסיכויות הגאורגיות והארמניות הפכו לחלק ממלכות המשנה של הקווקז שבירתה טביליסי. העיר פרחה באותה תקופה והיגרו אליה רבים מתושבי הקווקז. בשלב מסוים היו הארמנים רוב בבירה. במלחמת האזרחים ברוסיה ייסדו ארמניה וגאורגיה, רפובליקות דמוקרטיות קצרות מועד ואף ניהלו מלחמת גבולות ב-1918 עד לסיפוחן לברית המועצות. תנועת היפרדות חזקה קמה בשתי הרפובליקות בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, ובמהלך הפרסטרויקה, גאורגיה וארמניה, יחד עם המדינות הבלטיות, נלחמו באופן פעיל למען הפרישה מברית המועצות ואף סירבו לקיים משאל עם בנושא שימור ברית המועצות במרץ 1991.

היחסים כיום

[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים הדיפלומטיים הדו-צדדיים החלו ב-17 ביולי 1992, ובאוקטובר 2001 נחתם הסכם ידידות, שיתוף פעולה וביטחון הדדי בין ארמניה לגאורגיה. גאורגיה מקיימת יחסים כלכליים קרובים מאוד עם אזרבייג'ן וטורקיה, שאיתם קשרי ארמניה עוינים ומתוחים, וארמניה היא בעל ברית של רוסיה, איתה ניתקה גאורגיה את היחסים הדיפלומטיים. עם זאת, בגלל הגבולות הסגורים של ארמניה עם טורקיה ואזרבייג'ן והיעדר הגישה לים על ידי ארמניה, גאורגיה ממלאת תפקיד מכריע עבור ארמניה בכל הקשור ליצוא וייבוא של מוצרים וסחורות שונים. יש מסילה בין ארמניה לגאורגיה, שלאורכה מיוצאת מרבית הסחורה הארמנית. בשנת 2009 דורגה ארמניה במקום הרביעי בייבוא סחורות גאורגיות (7.9% מכלל הסחורות שייצאה גאורגיה). ארמניה מייצאת בעיקר חשמל לגאורגיה.

בגאורגיה חיים כ-250,000 ארמנים, המהווים את רוב אוכלוסיית אזור הגבול סאמצחה-ג'אוואחתי עם ארמניה. נשיא גאורגיה הראשון, זוויאד גמסחורדיה, חשד במיעוט הארמני ובשנת 1990 אף הצהיר כי "ארמנים ואזרים החיים בגאורגיה מהווים איום על האומה הגאורגית ורובם אויבים". לאחר פטירתו של גמסחורדיה, הרשויות הגאורגיות החדשות מתייחסות הרבה יותר למיעוט הארמני. בארמניה, כמו בגאורגיה, העיתון החברתי-פוליטי הרפובליקני השבועי "וראסטאן" (רו') הולך לקרנות תקציביות. העיתון מכסה אירועים סוציו-פוליטיים. העיתון "וראסטאן" מיועד הן לארמנים המתגוררים בגאורגיה והן לגאורגים החיים בארמניה. המיעוט הגאורגי בארמניה הוא קטן ביותר (כמה מאות אנשים על פי מפקד 2011).

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]