יחסי ארצות הברית–גינאה המשוונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי ארצות הברית–גינאה המשוונית
ארצות הבריתארצות הברית גינאה המשווניתגינאה המשוונית
Equatorial Guinea USA Locator.svg
ארצות הברית גינאה המשוונית
שטחקילומטר רבוע)
9,147,420 28,050
אוכלוסייה
331,002,651 1,402,985
תמ"ג (במיליוני דולרים)
19,490,000 31,520
תמ"ג לנפש (בדולרים)
58,882 22,466

יחסי ארצות הברית–גינאה המשוונית הם היחסים ההדדיים שמתנהלים בין ארצות הברית לבין גינאה המשוונית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשלת גינאה המשוונית רואה את ממשלת ארצות הברית ואת החברות האמריקאיות באופן חיובי. ארצות הברית היא המשקיעה הזרה הגדול ביותר בגינאה המשוונית. לחברות בארצות הברית יש את הנוכחות הזרה הגדולה והחשובה ביותר במדינה. במאמץ למשוך השקעות בארצות הברית, בעלי דרכונים אמריקאים זכאים לזכות בכניסה ללא ויזה לביקורים קצרים. ארצות הברית היא המדינה היחידה עם זכות זו. עם הגידול בהשקעה בארצות הברית, היחסים בין ארצות הברית לבין ממשלת גינאה המשוונית מאופיינים ביחסים חיוביים וקונסטרוקטיביים. 

גינאה המשוונית מחזיקה שגרירות בוושינגטון הבירה, ולה קונסוליה ביוסטון, טקסס. הנשיא לשעבר אוביאנג פעל על מנת לטפח את יחסי מדינתו עם ארצות הברית באמצעות ביקורים קבועים בארצות הברית לפגישות עם בכירים בממשלה ובעסקים. 

דו"ח מחלקת זכויות האדם של משרד החוץ האמריקני ב-2005 על גינאה המשוונית ציין את החסרונות בזכויות האדם הבסיסיות, בחופש הפוליטי ובזכויות העובדים. גינאה המשוונית מייחסת ליקויים מוגזמים מצד הרשויות המקומיות ומבטיחה שליטה טובה יותר ורגישות. מדיניות ממשלת ארצות הברית קשורה למעורבות קונסטרוקטיבית עם גינאה המשוונית כדי לעודד שיפור במצב זכויות האדם ושימוש חיובי בקרנות נפט המכוונות לפיתוח חברה אזרחית פעילה. תושבי המדינה נוהגים לבקר בארצות הברית תחת תוכניות בחסות ממשלת ארצות הברית, חברות נפט אמריקאיות, ומוסדות חינוך. קרן העזרה העצמית של השגריר מממנת מדי שנה מספר פרויקטים קטנים. 

השגרירות של גינאה המשוונית בוושינגטון.

על רקע הקשרים ההולכים וגדלים בין החברות בארצות הברית לבין גינאה המשוונית, סוכנות ההשקעות הממשלתיות של ארצות הברית השלימה את ההסכם הגדול ביותר באפריקה שמדרום לסהרה לפרויקט גדול בארצות הברית בגינאה המשוונית. לסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי אין תוכניות או יוזמות הקשורות לגינאה המשנית, ואף לא לחיל השלום. עם זאת, לארגונים לא ממשלתיים מבוססי-אמריקאים וקבוצות תורמות אחרות יש מעורבות מועטה מאוד במדינה. 

מבין בעלי התפקידים בשגרירות האמריקנית נמנים:

  • השגריר: דונלד ס. ג'ונסון.
  • סגן מפקד המשלחת: אנטון סמית'.
  • מנהל/קצין קונסולרי: מאורין מק'גוברן.
  • קבלן USAID לצרכים חברתיים: ויליאם גלמן.

ארצות הברית פתחה מחדש את שגרירותה במלאבו, עם השגריר התושב הראשון שלה מזה 12 שנים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]