יחסי ארצות הברית–קולומביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הברית–קולומביה
ארצות הבריתארצות הברית קולומביהקולומביה
Colombia USA Locator.png
ארצות הברית קולומביה
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 1,138,910
אוכלוסייה
335,840,383 52,235,047
תמ"ג (במיליוני דולרים)
22,996,100 314,322
תמ"ג לנפש (בדולרים)
68,473 6,017
משטר
רפובליקה נשיאותית פדרלית רפובליקה

יחסי ארצות הברית–קולומביה הם יחסי החוץ בין ארצות הברית לבין קולומביה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1822 קיבלה קולומביה עצמאות מממלכת ספרד, באותה שנה ארצות הברית כוננה עמה יחסים דיפלומטיים. קולומביה היא מדינה עם רמת חיים ממוצעת ואחת הדמוקרטיות הוותיקות באמריקה הלטינית. כמעט כחצי מאה מנהלת קולומביה סכסוך מזוין עז עם קבוצות מורדים העוסקים בייצור וסחר בסמים לא חוקיים. ב-18 באוקטובר 2012, שיחות השלום החלו באוסלו בין ממשלת קולומביה לבין הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה (FARC), והחלק הבא של המשא ומתן התקיים בהוואנה בנובמבר 2012. האינטרסים ארוכי הטווח של ארצות הברית באזור הם לספק את כל התמיכה האפשרית לקולומביה במלחמה נגד המיליטנטים, כדי לסייע בהשגת ביטחון, יציבות ושגשוג במדינה הדרום אמריקאית הזו.

ארצות הברית וקולומביה חתמו על הסכמים בנושאי סחר, שמירה על איכות הסביבה, הקצאת נכסים, בקרה כימית, אנרגיה מתחדשת ונקיה, מדע וטכנולוגיה ותעופה אזרחית.

יחסי סחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של קולומביה, עם הסכם סחר חופשי בין שתי המדינות שנכנס לתוקף במאי 2012. הסכם זה נועד לשפר את אקלים ההשקעות, להסיר חובות ומחסמים אחרים לייצוא של ארצות הברית, להרחיב את הסחר ולעורר צמיחה כלכלית בשתי המדינות. היצוא מארצות הברית לקולומביה כולל בעיקר: מכוניות, נפט, מוצרים חקלאיים, כימיקלים אורגניים ופלסטיק. היבוא של ארצות הברית מקולומביה כולל בעיקר: נפט גולמי, זהב, קפה, פרחים, טקסטיל ובננות. בקולומביה רשומים כ-250 חברות אמריקאיות. ההשקעה הישירה של ארצות הברית בקולומביה מתרכזת בעיקר בענפי הכרייה והייצור.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]