לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – בליז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתבליז
ארצות הבריתארצות הברית בליזבליז
ארצות הברית בליז
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 22,966
אוכלוסייה
341,665,542 416,155
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 2,824
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,525 6,786

יחסי ארצות הברית–בליז הם היחסים דו-צדדיים הרשמיים, הפוליטיים, השיתופיים והמדיניים שבין ארצות הברית של אמריקה לבין בליז. היחסים בין המדינות הם באופן מסורתי, קרובים ולבביים. ארצות הברית היא שותפת המסחר והשקעת החוץ העיקרית של בליז. זהו גם ביתה של הקהילה הגדולה ביותר של בליזים מחוץ לבליז, המוערכת בכ-70,000 נפשות. מכיוון שהצמיחה הכלכלית של בליז המלווה ביציבות פוליטית ודמוקרטית הם יעדים חשובים של ארצות הברית, בליז מרוויחה מיוזמת האגן הקריבי בארצות הברית. בליז היא המדינה היחידה במרכז אמריקה שמעולם לא זכתה לביקור של נשיא אמריקני.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגיות פשע בינלאומיות שונות חולשות על סדר היום של היחסים הדו-צדדיים בין ארצות הברית לבליז. ארצות הברית פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם ממשלת בליז למלחמה בסחר בסמים נרקוטיים, ושתי הממשלות מבקשות לשלוט על זרם המהגרים הבלתי חוקיים לארצות הברית דרך בליז. בליז וארצות הברית הכניסו לתוקף את הסכם הרכב הגנוב, הסכם ההסגרה והסכם סיוע משפטי הדדי בין השנים 20012003.

ארצות הברית היא הספקית הגדולה ביותר של עזרה כלכלית לבליז, ותורמת 2.5 מיליון דולר בסיועים כלכליים וצבאיים שונים ודו-צדדיים. הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי (USAID) סגרה את משרדה בבליז באוגוסט 1996 לאחר תוכנית של 13 שנה במהלכה סיפקה USAID סיוע בפיתוח בסך 110 מיליון דולר לבליז. בליז עדיין נהנית מתוכניות אזוריות של USAID. בנוסף, מתנדבי חיל השלום משרתים בבליז מאז 1962. עד סוף 2002, הפעילה קול אמריקה תחנת ממסר ברדיו בפונטה גורדה ששידרה למדינות השכנות הונדורס, גואטמלה ואל סלוודור. לצבא ארצות הברית תוכנית סיוע מגוונת בבליז שכללה בנייה ושיפוץ של מספר בתי ספר ואכסניות נוער, תוכניות סיוע רפואי ותוכניות לצמצום הסמים. משקיעים פרטיים בצפון אמריקה ממשיכים למלא תפקיד מפתח בכלכלה של בליז, במיוחד בתחום התיירות.

הממונה על היחסים בין המדינות כיום הוא קית' גילגס.

ייצוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שגרירות ארצות הברית בבליז ממוקמת בבלמופן, עיר הבירה.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Travels of President". U.S. Department of State Office of the Historian.
  2. ^ "U.S. Embassy Belmopan | U.S. Embassy in Belize". U.S. Embassy in Belize (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-2017-07-12.