לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – גינאה המשוונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתגינאה המשוונית
ארצות הבריתארצות הברית גינאה המשווניתגינאה המשוונית
ארצות הברית גינאה המשוונית
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 28,051
אוכלוסייה
341,814,420 1,754,993
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 11,814
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,493 6,732

יחסי ארצות הברית–גינאה המשוונית הם היחסים הבילטרליים המתנהלים בין ארצות הברית לבין גינאה המשוונית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית היא המשקיעה הזרה הגדולה ביותר בגינאה המשוונית. לחברות בארצות הברית יש את הנוכחות הזרה הגדולה והחשובה ביותר במדינה. במטרה למשוך השקעות מוגברות בארצות הברית, בעלי דרכון אמריקאי זכאים לכניסה ללא ויזה לביקורים קצרים בגינאה המשוונית. ארצות הברית היא המדינה היחידה עם זכות זו. עם הגידול בהשקעה בארצות הברית, היחסים בין ארצות הברית לבין ממשלת גינאה המשוונית מאופיינים ביחסים חיוביים וקונסטרוקטיביים. 

גינאה המשוונית מחזיקה שגרירות בוושינגטון הבירה, ולה קונסוליה ביוסטון, טקסס. הנשיא לשעבר אוביאנג פעל על מנת לטפח את יחסי מדינתו עם ארצות הברית באמצעות ביקורים קבועים בארצות הברית לפגישות עם בכירים בממשלה ובעסקים. 

דו"ח מחלקת זכויות האדם של משרד החוץ האמריקני ב-2005 על גינאה המשוונית ציין את החסרונות בזכויות האדם הבסיסיות, בחופש הפוליטי ובזכויות העובדים. גינאה המשוונית מייחסת ליקויים מוגזמים מצד הרשויות המקומיות ומבטיחה שליטה טובה יותר ורגישות. מדיניות ממשלת ארצות הברית כוללת מעורבות בונה עם גינאה המשוונית לעידוד שיפור במצב זכויות האדם. תושבי המדינה נוהגים לבקר בארצות הברית תחת תוכניות בחסות ממשלת ארצות הברית, חברות נפט אמריקאיות, ומוסדות חינוך. קרן העזרה העצמית של השגריר מממנת מדי שנה מספר פרויקטים קטנים. 

שגרירות גינאה המשוונית בוושינגטון.

על רקע הקשרים ההולכים ומתחזקים בין חברות בארצות הברית לבין גינאה המשוונית, סוכנות ההשקעות הממשלתיות של ארצות הברית סיכמה את ההסכם הגדול ביותר באפריקה שמדרום לסהרה לפרויקט גדול בארצות הברית בגינאה המשוונית. לסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי אין תוכניות או יוזמות הקשורות לגינאה המשנית, ואף לא לחיל השלום.

מבין בעלי התפקידים בשגרירות האמריקנית נמנים:

ארצות הברית פתחה מחדש את שגרירותה במלאבו, עם השגריר התושב הראשון שלה מזה 12 שנים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]