יחסי הודו–נפאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי הודו–נפאל
הודוהודו נפאלנפאל
מזער
הודו נפאל
שטחקילומטר רבוע)
2,973,190 143,350
אוכלוסייה
1,380,004,385 29,136,808
תמ"ג (במיליוני דולרים)
9,474,000 79,190
תמ"ג לנפש (בדולרים)
6,865 2,718
משטר
רפובליקה סוציאליסטית פדרלית רפובליקה פדרלית דמוקרטית

יחסי הודו–נפאל הם היחסים הבילטראליים בין הרפובליקה של הודו והרפובליקה הפדרלית הדמוקרטית של נפאל.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים, ידעו יחסי הודו ונפאל עליות ומורדות בשל לחצים פוליטיים וכלכליים. כיום, היחסים בין הודו לנפאל הם לבביים, אך עדיין כרוכים בחיכוכים ובהתנגשויות הנובעים מנושאים שעלו על סדר היום כגון סכסוכי גבולות, וחילוקי דעות בנושאים כלכליים. עם חתימתה של אמנת הודו-נפאל ב-1950 (אנ'), נרקמו יחסים דיפלומטיים ראשוניים בין הודו לנפאל. אמנה זו התלוותה במכתבים סודיים בין שתי המדינות, אשר מגדירים יחסי ביטחון, וכן הסכם המסדיר הן את הסחר הבילטראלי והן את הסחר במעבר לשטחי הודו.

במכתבים שנמסרו בין ממשלת הודו לבין שליטי הראנה של נפאל, נקבע כי "אף ממשלה לא תסבול כל איום על ביטחונו של האחר על ידי תוקפן זר", וחייבו את שני הצדדים "להודיע ​​זה לזה על כל חיכוך רציני או אי הבנה עם כל מדינה שכנה העלולה לגרום לכל הפרה ביחסים הידידותיים בין שתי הממשלות".

הסכמים אלה ביצרו "יחסים מיוחדים" בין הודו ונפאל. אמנה זו גם העניקה לנפאלים הזדמנויות כלכליות וחינוכיות כאזרחים הודים בהודו, תוך שהיא מעניקה יחס מועדף לאזרחים ועסקים הודים בהשוואה לאזרחויות אחרות בנפאל.

גבול הודו-נפאל פתוח לאזרחי הודו ונפאל והם מורשים לנוע באופן חופשי ללא דרכון או אשרה, כמו כן מורשים אזרחים משתי המדינות לגור או לעבוד בהן. עם זאת, אזרחים הודים אינם רשאים להחזיק בבעלותם נכסי קרקעות או לעבוד במוסדות ממשלתיים בנפאל, ואילו אזרחים נפאלים בהודו רשאים לעבוד במוסדות ממשל הודיים (למעט במדינות מסוימות).

בשנת 2014 הסכימו שתי המדינות לשנות את האמנה ולהתאימה כדי שתוכל לשקף את המציאות של העת הנוכחית. עם זאת, אופן ההתאמה בין שני הצדדים עדיין לא הובהר.

על אף הקשרים הדתיים והתרבותיים ההדוקים שבין ההודים לנפאלים, החל מסוף 2015, סוגיות פוליטיות וסכסוכי גבולות גרמו למתחים ביחסים שבין שתי המדינות, בליווי רגשות איבה כלפי ממשלת הודו שפיתחו הנפאלים.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

1950 עד 1970[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1950, לראשונה, נרקמו יחסים חמים ולבביים בין שתי המדינות. ככל שמספר העובדים הנפאלים בהודו הלך וגדל, החלה הודו למלא תפקיד חשוב בכלכלת נפאל, מה שגרם להעצמת המנהיגות הנפאלית. באמצע שנות ה-70 המתחים בין שתי המדינות הגיעו לשיאם כאשר נפאל מתחה ביקורת על הצטרפותה של ממלכת סיקים למדינות הודו. בשנת 1975 הציע בירנדרה, מלך נפאל להכרה בינלאומית של נפאל כאזור של שלום, הרעיון שלו נתמך בידי סין ופקיסטן ואילו הודו סירבה להגיב להצעה זו, שכן ראתה בזה איום ב"יחסים המיוחדים" בין המדינות. ב-1984 העלתה נפאל הצעה זאת בפעם השנייה, אך שוב לא הייתה כל תגובה מצד הודו. ב-1990 נתמכה ההצעה בידי 112 מדינות. בשל כך, החלה נפאל לדבוק במדיניות חוץ נייטרלית.

במהלך המלחמה הקרה, ניסתה נפאל לנקוט עמדה פרו־אמריקנית. בשנת 1960, על מנת להפגין חיבה כלפי ארצות הברית, ובניסיון לחזק את קשריה עימה, כוננה נפאל יחסים דיפלומטיים עם ישראל, בעוד שהודו שהעדיפה לצידה את ברית המועצות, חיזקה עימה את קשריה והכירה בשטחים הפלסטיניים.

1970 עד 1980[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1978 נאותה הודו להסכמי סחר ותחבורה אשר ימלאו את מבוקשה של נפאל זה מכבר. ב-1988 כשהחלו החוזים לפוג, סירבה נפאל להסכמי מעבר וסחר יחיד. סירוב זה הוביל למשברים חריפים בין המדינות. ב-23 במרץ 1989 פגו תוקפם של החוזים והודו הטילה מצור כלכלי שנמשך עד אפריל 1990.

אף שנושאים כלכליים היוו גורם מרכזי בעימות בין שתי המדינות, הודו מתחה ביקורת גם על כך שנפאל רכשה נשק מתוצרת סין ב-1988. לאחר הידרדרות תנאים כלליים שהובילו לשינוי במערכת הכלכלית של המדינה, נפאל נאלצה לוותר על תמיכת הודו.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 1990 נרקמו מחדש יחסים לבבים בין הודו לנפאל, לאחר שראש ממשלת נפאל, קרישנה פראסאד בהאטראי, וראש ממשלת הודו, ו' פ' סינג, נפגשו. בדצמבר 1991 ביקר ראש ממשלת נפאל גיריג'ה פרסד קויראלה בהודו. במהלך הביקור חתמו שתי המדינות על הסכמי סחר ומעבר נפרדים. כמו כן חתמו על הסכמים כלכליים שונים.

באפריל 1995 ביקר ראש ממשלת נפאל מאנמוהאן אדהיקארי בניו דלהי. במהלך ביקורו, התעקש על תיקונה של אמנת הידידות של הודו-נפאל מ-1950. מאנמוהאן אדהיקארי שאף לעצמאות כלכלית עבור נפאל, ובמקביל לשפר את היחסים עם סין.

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2005 הידרדרו יחסי הודו-נפאל בשל מדיניותו הנוקשה של גיינדרה, מלך נפאל. ב-2008 ביקר ראש ממשלת נפאל החדש פראצ'אנדה (אנ') בהודו. פראצ'אנדה ביקש מהודו שתתמוך בשינויים הדמוקרטיים של נפאל ושתשקיע בתשתיות של המדינה. באותה שנה, חתמו שתי המדינות על הסכם חדש בדבר השימוש במשאבי המים של נהר בהוטה קוסי (אנ') הזורם בשתי המדינות. ב-2010 הקצתה הודו לנפאל הלוואה בסך של 50 מיליון דולר והפיקה 80,000 טונות של גרגרי מזון עבור המדינה. הודו גם הביעה את נכונותה לתרום למאמצים כדי להבטיח שלום בנפאל. שר החוץ של הודו קומאר מוקרג'י, הבטיח לראש ממשלת נפאל פראצ'אנדה שיספק כל סיוע אפשרי כדי להבטיח שלום ופיתוח בנפאל.

סכסוכי גבול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הודו לנפאל קיימים סכסוכים טריטוריאליים. ביניהם ניתן למנות את קלאפאני, גבול משולש הגובל בהודו, נפאל וסין (400 קמ"ר), במערב נפאל; נהר הקאלי מהווה גבול טבעי בין אזור מהקאלי בנפאל לבין מדינת אוטראקהאנד בהודו. נפאל טוענת בעלות על אזור קלאפאני בטענה שנהר הקאלי הזורם למערבהּ הוא הנהר המרכזי, ועל כן הוא מהווה גבול טבעי ואמור להיות חלק מנפאל. הודו לעומת זאת טוענת בעלות על השטח בטענה שנהר הקאלי אינו הנהר המרכזי, ולכן מבססת את הגבול על פי קווי הרכס של הר אום פראוואט (אנ') ממזרח לנהר. הסכם סוגאולי שנחתם על ידי נפאל והודו הבריטית ב-4 במרץ 1816, מגדיר את נהר הקאלי כגבולה המערבי של נפאל עם הודו. אולם שרטוטים מאוחרים יותר ששורטטו על ידי מודדים בריטיים, תוחמים את הגבול עם הנהר המערבי במקום אחר. אי ההתאמת תיחום הגבול בהתאם למקור הנהר הובילה לסכסוכי גבול בין הודו לנפאל, כשכל מדינה משרטטת לעצמה מפות על פי טענות בעלותיהן.

כמו כן ניתן למנות את וסוסטה (140 קמ"ר) בדרום נפאל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי הודו–נפאל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Anti-India sentiment in Nepal not good for both nations: Envoy, Business Standard, ‏30 בספטמבר 2015 (באנגלית)