יחסי הולנד–טורקיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי הולנד–טורקיה
הולנדהולנד טורקיהטורקיה
Netherlands Turkey Locator.png
הולנד טורקיה
שטחקילומטר רבוע)
41,543 783,562
אוכלוסייה
17,151,228 81,257,239
תמ"ג (במיליוני דולרים)
924,400 2,186,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
53,897 26,902
משטר
מונרכיה חוקתית דמוקרטיה פרלמנטרית

יחסי הולנד–טורקיה הם ההתייחסות הפוליטית ושיתופי הפעולה בין הרפובליקה הטורקית לממלכת ארצות השפלה.

נכון לשנת 2017, היחסים הדיפלומטיים בין הולנד לטורקיה קרים ועוינים, לאחר שהולנד אסרה על נחיתת שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושאולו ברוטרדם לעצרת שבה היה עתיד לתמוך בהרחבת סמכויות לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן במשאל העם שעתיד להיערך בטורקיה. ב-11 במרץ 2017 טורקיה סגרה את שגרירות הולנד באנקרה מ"סיבות ביטחוניות"[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית היחסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגעים הראשונים בין האימפריה העות'מאנית (שלימים תהפוך לטורקיה) לבין הולנד החלו בשנת 1612. נציגות קונסולרית ראשונה הוקמה ב-1859.

משבר ביחסים (2017)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-11 במרץ 2017 אסרה הולנד על שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושאולו (אנ'), לנחות במדינה לקראת נאומו בעצרת תמיכה בנשיא טורקיה ארדואן[2]. בעקבות זאת, כינה ארדואן את אנשי ממשלת הולנד "נאצים ופשיסטים"[3]. האמרה זכתה לפרסום עולמי, וראש ממשלת הולנד מארק רוטה אמר כי "האמירה מטורפת, ארדואן חצה את הגבול"[4]. על העניין אמר מארק רוטה כי "הולנד היא לא מקום עבור קמפיינים פוליטיים טורקיים"[5].

בעת המשבר הדיפלומטי הודיעה שרת המשפחה של טורקיה פטמה בטול סייאן קאיה כי תיכנס להולנד במכוניתה, זאת לאחר שהולנד אסרה על מטוסו של שר החוץ לנחות במדינה[6]. כאשר פטמה בטול סייאן קאיה הגיעה להולנד, היא נעצרה על ידי המשטרה וגורשה לגרמניה[7].

עקב המשבר, הודיע משרד החוץ הטורקי כי שגרירות הולנד באנקרה תיסגר מ"סיבות ביטחוניות"[8].

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שווי הייצוא ההולנדי לטורקיה עמד על 3.98 מיליארד דולרים אמריקניים ב-2014 וכלל בעיקר ברזל וטרקטורים[9]. שווי הייצוא הטורקי להולנד עמד ב-2014 על 3.44 מיליארד דולרים אמריקנים וכלל בעיקר מוצרי הלבשה ומכוניות[10]. ככל שהיחסים נהיים יותר עוינים כך הסחר מתפתח, הסחר נמצא במגמת עלייה מאז שנת 2009.

יחסים פוליטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורקיה והולנד חברות במספר ארגונים בינלאומיים; מועצת אירופה, ארגון האמנה הצפון אטלנטית (נאט"ו), הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, ארגון הסחר העולמי ואיחוד מדינות הים התיכון (הולנד לא שוכנת לחופי הים התיכון אך היא חברה באיחוד האירופי שחבר בעקיפין בארגון).

פרשת יונוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת ביקורו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בהולנד, זוג לסביות הולנדיות שאימצו ילד טורקי בשם יונוס (מכאן שמה של הפרשה) קראו לארדואן להתייחס לקריאותיהם של ההורים הביולוגיים של יונוס. ההורים הביולוגיים אמרו בטלוויזיה הטורקית כי הם מסרבים שזוג הלסביות יטפל בילדם, רק משום שהם לסביות. לודביק אשר, סגן ראש ממשלת הולנד, אמר לכתבים כי הנושא הוא עניין הולנדי פנימי וכי התערבות פוליטית מצד טורקיה תהיה "בלתי הולמת". הפרשה העיבה על ביקורו של ארדואן ופגישתו עם מארק רוטה[11].

ביקורים ומפגשים רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 ביקרו בטורקיה הנסיך וילם-אלכסנדר ורעייתו הנסיכה מקסימה. הזוג המלכותי ביקר באנקרה, בקפדוקיה, באיסטנבול ובקייסרי. הזוג החל את הביקור ב-25 במאי ונמשך עד ה-28 במאי.

ב-16 ביוני 2004 ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נועד עם ראש ממשלת הולנד יאן פיטר בלקנאנדה.

ביאטריקס, מלכת הולנד ביקרה בטורקיה יחד עם בנה וכלתה. המשפחה המלכותית שהתה בטורקיה מ-27 בפברואר עד ה-2 במרץ. המשפחה נפגשה עם נשיא טורקיה אחמט נג'דט סזר באנקרה, באיסטנבול ובקייסרי.

ב-18 באפריל 2012 עבדוללה גול הגיע לאמסטרדם ונפגש עם המלכה ביאטריקס וראש הממשלה מארק רוטה[12].

הקונסוליה הכללית של הולנד באיסטנבול

ב-21 במרץ 2013 חזר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן להאג. הפעם הוא נועד עם מארק רוטה[13].

נציגויות קונסולריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נציגויות הולנדיות בטורקיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת המשבר, מפגין טורקי פרץ לקונסוליה ההולנדית באיסטנבול שנסגרה בעקבות "סיבות ביטחוניות" והציב שם את דגל טורקיה במקומו של דגל הולנד[14].

מיקום סוג הנציגות
אנקרה שגרירות
איסטנבול קונסוליה כללית
אנטליה קונסוליה
איסכנדרון
איזמיר
מרמריס

נציגויות טורקיות בהולנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש ממשלת הולנד מארק רוטה עם נשיא טורקיה עבדוללה גול, 2012
מיקום סוג הנציגות
האג שגרירות
רוטרדם קונסוליה כללית
דוונטר קונסוליה
אמסטרדם קונסוליית כבוד
ליידן

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי הולנד–טורקיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]