יחסי הונג קונג–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי הונג קונג–שווייץ
הונג קונגהונג קונג שווייץשווייץ
Hong Kong Switzerland Locator.png
הונג קונג שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
1,108 41,277
אוכלוסייה
7,566,941 8,727,432
תמ"ג (במיליוני דולרים)
449,299 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
59,377 67,428
משטר
אזור מנהלי מיוחד רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי הונג קונג–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין האזור המנהלי המיוחד הונג קונג של הרפובליקה העממית של סין לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור המנהלי המיוחד הונג קונג של הרפובליקה העממית של סין והקונפדרציה השווייצרית מקיימות יחסים דיפלומטיים מלאים כחלק מקשריה הדיפלומטיים של הקונפדרציה השווייצרית עם הממלכה המאוחדת בעבר ועם הרפובליקה העממית של סין בהווה. על פי משרד החוץ של שווייץ, הונג קונג מהווה שותפת סחר חשובה מאוד לשווייץ באסיה. היא מהווה חלק משמעותי מ"ארבעת הנמרים של אסיה" - הונג קונג, סינגפור, טאיוואן וקוריאה הדרומית.

הקשרים שבין הונג קונג לשווייץ מתחילים במהלך המאה התשע עשרה כאשר הונג קונג נהפכת לאחד ממרכזי הסחר הגדולים באסיה. הנוכחות השווייצרית הראשונה בהונג קונג מתחילה בשנת 1842 עם תאודור ג'וסט, מיסיונר שהיה השווייצרי הראשון שהתיישב באיים. בתחילת המאה העשרים הגיעו למקום מיסיונרים קתולים ופרוטסטנטים רבים ושווייצרים התיישבו בטריטוריה והתחילו במסחר בה.

עד שנת 1997 הייתה הונג קונג טריטוריה בריטית, ובשנת 1997 היא הועברה לרפובליקה העממית של סין והיא מנוהלת תחת השיטה של "מדינה אחת, שתי מערכות" אשר הומצאה על ידי דנג שיאופינג.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הונג קונג מהווה שער מרכזי לייצוא השווייצרי אל סין היבשתית. בנוסף, העיר מהווה מרכז פיננסי חשוב בו פועלים בנקאים ומוסדות בנקאיים רבים שווייצרים החל משנות השישים של המאה העשרים. שווייץ מנהלת דיאלוג כלכלי שוטף עם הונג קונג. הסכם בין איגוד הסחר החופשי האירופי בו חברה שווייץ, להונג קונג, נכנס לתוקפו ב-1 באוקטובר 2012.

שווייץ מחזיקה בהונג קונג גם מרכז עסקי.

שווייצרים בהונג קונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2018 התגוררו בהונג קונג אלפיים ושמונה עשר אזרחים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שווייץ אינה מיוצגת בהונג קונג בדרג השגרירות מתוקף היותה של הונג קונג אזור מנהלי מיוחד ולא מדינה עצמאית. שווייץ מיוצגת בהונג קונג בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה שהיא מחזיקה בעיר המדינה.[1]
  • הונג קונג אינה מיוצגת בשווייץ, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי, מתוקף היותה אזור מנהלי מיוחד ולא מדינה עצמאית. הונג קונג מחזיקה משרד מסחרי בז'נבה.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]