יחסי החוץ של אנדורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל אנדורה
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של אנדורה
שגרירות אנדורה בספרד, מדריד

באופן מסורתי נהגה אנדורה לשמור על נייטרליות עקבית, והייתה מבודדת ומנותקת מהנעשה בעולם בכלל ואירופה בפרט. יחסי חוץ שלה הוגבלו ליחסים מינוריים עם צרפת וספרד, בעיקר בשל היותם של שליט צרפת ובישוף אורחל הקטלוני שבספרד שליטיהם גם של אנדורה.

מאז אשרור חוקת אנדורה בשנת 1993, כוננה אנדורה יחסי חוץ עצמאיים, והחלה להפוך לשחקן פעיל במערכת הבינלאומית. בחודש יולי אותה השנה, שלחה אנדורה משלחת דיפלומטית רשמית לאו"ם. בראשית שנת 1995, כוננו ארצות הברית ואנדורה יחסים דיפלומטיים רשמיים. בשנים שלאחר מכן הרחיבה אנדורה את יחסיה עם מדינות נוספות, בעיקר בדרום ובמערב אירופה.

לאנדורה חמש שגרירויות ברחבי העולם: באוסטריה, בלגיה, צרפת, ספרד ופורטוגל. שגריר אנדורה לאו"ם, מייצג את אנדורה גם בארצות הברית, בקנדה ובמקסיקו. לצרפת, לספרד ולפורטוגל ישנן שגרירויות באנדורה, ולשווייץ יש בה קונסוליה כללית.

יחסי החוץ של המדינה מנוהלים על ידי משרד החוץ שלה.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-25 בפברואר 1995, כוננו ארצות הברית ואנדורה כוננו יחסים דיפלומטיים רשמיים. שתי המדינות נמצאות ביחסים מצוינים. שגריר ארצות הברית לספרד הוא מוכר גם שגריר אנדורה. ארצות הברית פקידי הקונסוליה הכללית מבוסס בברצלונה אחראים להתנהגות יום יומית של היחסים עם אנדורה.

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת ואנדורה מקיימות יחסים דיפלומטיים ענפים עוד מאז שנת 1278, כאשר הריבונות באנדורה ניתנה לרוזן Foix השוכן בדרום צרפת, מכורך תפקידו כאחד מהנסיכים-שותפים של אנדורה. המדינות מקיימות ביניהם סחר נרחב, וצרפת היא גם המקור לחלק ניכר מהתמ"ג של אנדורה, באמצעות התיירות.[1] את אנדורה מייצגת שגרירות בצרפת היושבת בפריז.

ספרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרד ואנדורה מקיימות יחסים דיפלומטיים ענפים עוד מאז שנת 1278, כאשר הריבונות באנדורה ניתנה לבישוף אורחל השוכן בקטלוניה שבצפון ספרד, מכורך תפקידו כאחד מהנסיכים-שותפים של אנדורה. את אנדורה מייצגת שגרירות בספרד היושבת במדריד.

קוסובו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 ביוני 2011, אנדורה הצטרפה ל-76 המדינות אשר מכירות בעצמאותה של קוסובו. שר החוץ של קוסובו ציין כי שתי המדינות יכריזו על כינון יחסים דיפלומטיים, בזמן הקרוב. שלוש שנים קודם לכן (2008), אנדורה שקלה להכיר בעצמאותה של קוסובו, אך בשל לחץ שהופנה מצד ספרד, היא דחתה הצעה זו.

הארגונים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האומות המאוחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדורה היא חברה מלאה בארגון האומות המאוחדות.

האיחוד האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאנדורה יש הסכם מכס משותף עם האיחוד האירופי מאז 1991, אך הסכם זה לא תקף באשר לתוצרת החקלאית. אנדורה חברה גם באזור שנגן, אך היא מונעת כניסת אנשים לתחומה ממדינות שאינן חברות בהסכם. אנדורה היא משתמשת במטבע האירו, ולמרות זאת היא פועלת להסדיר את הנושא.

חברות בארגונים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדורה חברה בארגונים הבינלאומיים הבאים:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי החוץ של אנדורה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "אנדורה", Gale Group. 2009. Retrieved 2009-07-06.