יחסי החוץ של ברוניי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ברוניי הצטרפה ל-ASEAN ב-7 בינואר 1984, שבוע לאחר הכרזת עצמאותה, ונתנה לחברות ASEAN את העדיפות הגבוהה ביותר ביחסי החוץ שלה. ברוניי הצטרפה לאו"ם בספטמבר 1984. היא אף חברה בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי (OIC), הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט (APEC) ובחבר העמים הבריטי. ברוניי אירחה את המפגש הכלכלי של מנהיגי APEC בנובמבר 2000, ובשנת 2005 היא השתתפה בפתיחת פסגת אסיה המזרחית.

ברוניי מחזיקה במספר שגרירויות ברחבי העולם, ויש לה קשרים דיפלומטיים קרובים עם סינגפור, וכן עם מספר מדינות איים שונות. מלבד היחסים הקרובים עם מדינות ASEAN, אשר הפיליפינים, אינדונזיה ומלזיה בראשן, ברוניי אף מקיימת קשרים נרחבים עם העולם האסלאמי והערבי שמחוצה לה.

ארגונים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי הפכה לחברה של חבר העמים הבריטי בשנת 1984 4[1] וכן ב-ASEAN, באו"ם ובארגון לשיתוף פעולה אסלאמי בשנת 1984,[2] את הארגון האיסלמי לשיתוף פעולה,[3] ונחשבת לחברה מייסדת של ארגון הסחר העולמי (WTO) משנת 1995.[4] בשנת 2009 חתמו ברוניי והפיליפינים על  מזכר הבנות (MOU), אשר מסייע לחזק את שיתוף הפעולה הדו - צדדי בין שתי המדינות בתחומי החקלאות והמסחר.[5]

ברוניי וחבר העמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי היא חברה עצמאית לחלוטין של חבר העמים מאז 1 בינואר 1984, כשזכתה בעצמאותה, לאחר שהייתה תחת חסות בריטית סודית מאז 1888.

ברוניי, יחד עם לסוטו, מלזיה, סווזילנד וטונגה, היא מונרכיה עם מלך משלה, סולטן ברוניי.

ברונייאנים יכולים להגיש ערר לוועדה השיפוטית של המועצה הפרטית בלונדון, בתיקים אזרחיים בלבד. הוועדה השופטת של המועצה הפרטית חוזרת לסולטן במקרים שמקורם בבתי המשפט של ברוניי.

יחסים בילטרליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרליה וברוניי נהנות ממערכת יחסים דו-צדדית חמה ומגוונת. חיילים אוסטרלים שחררו את ברוניי מהכיבוש היפני ביוני 1945. אתר הנצחה של אירוע זה ניתן למצוא בחוף מוארה, והוא המקום לטקס יום "ANZAC" השנתי שאורגן על ידי הנציבות העליונה. שתי המדינות משתתפות גם במשא ומתן לשותפות מעבר לים (TPP) אשר החל בשנת 2010, כאשר המשתתפים נועדו להגיע להסכם אשר ישמש כחומה לאינטגרציה הכלכלית של המדינות הפסיפיות של אסיה,

לברוניי יש נציבות עליונה בקנברה, ולאוסטליה נציבות עליונה בבנדר סרי בגוואן.[6] שתי המדינות הם חברים מלאים של חבר העמים. היחסים בין שתי המדינות הוקמו בשנת 1984, כאשר אוסטרליה הפכה לאחת המדינות הראשונות שכוננה יחסים דיפלומטיים עם ברוניי.[7][8]

אינדונזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה של אינדונזיה כוננה יחסים דיפלומטיים עם אומת ברוניי ב-1 בינואר 1984.[9] ברוניי הוכרה על ידי ג'קרטה בעצמאותה ב -1984.

ארמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי המדינות כוננו יחסים דיפלומטיים ב-15 באפריל 2012.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית קיבלה בברכה את עצמאותה המלאה של אומת ברוניי מבריטניה ב -1 בינואר 1984, ופתחה שגרירות בבנדר סרי בגוואן באותו היום. ברוניי פתחה את בשגרירות בוושינגטון במרץ 1984. הכוחות המזוינים של ברוניי עוסקים בתרגילים משותפים, בהכשרות ובשיתופי פעולה צבאיים אחרים עם מזכר ההבנות של ארצות הברית בנושא שיתוף הפעולה הביטחוני אשר נחתם ב-29 בנובמבר 1994. סולטן ברוניי ביקר בוושינגטון, בחודש דצמבר 2002.

בנגלדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מנהלת יחסים דיפלומטיים טובים וקרובים עם בנגלדש. שתיהן חברות ב-OIC, בחבר העמים הבריטי ובמדינות הבלתי-מזדהות ואלו אף דנות יחד בבעיות בינלאומיות ואזוריות. ברוניי הכירה בבנגלדש במהירות יחד עם מדינות אחרות בדרום מזרח אסיה, ובנגלדש הקימה נציבות עליונה ב -1985, אם כי היא נסגרה בין השנים 1988 ל-1997 בשל אילוצים כלכליים. לברוניי יש שגרירות הממוקמת בדאקה. ברוניי תומכת באופן פעיל במועמדותה של בנגלדש לארגונים אזוריים ובינלאומיים שונים.

בורמה (מיאנמר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה שגרירות ביאנגון, ובורמה מחזיקה שגרירות בגדונג.[10] היחסים הוקמו ב-21 בספטמבר 1993.

גרמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרירות בברלין. השגרירות הגרמנית ממוקמת בבנדר סרי בגוואן.[11] היחסים בין שתי המדינות הוקמו ב-1 במאי 1984.[12]

הודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לברוניי ישנה נציבות עליונה בניו דלהי, והודו יש נציבות עליונה בבנדר סרי בגאוואן.[13] שתי המדינות הן חברות שלמות של חבר העמים. היחסים בין השתיים הוקמו ב-10 במאי 1984.

הממלכה המאוחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1888 הפכה ברוניי לפרוטקטורט בריטי, וזכתה בעצמאותה מבריטניה בפחות מ-100 שנים מאוחר יותר ב-1984.

לבריטניה ולברוניי יש יחסים דו-צדדיים קרובים וחזקים, בעיקר בתחום שיתוף הפעולה, המסחר והחינוך. בריטניה ממשיכה למלא תפקיד חשוב בפיתוח ענף הנפט והגז של ברוניי, וסוכנות ההשקעות הברונייאנית היא משקיע משמעותי בבריטניה, עם הפעילות הגדולה ביותר שלהם בחו"ל, בעיר לונדון. בריטניה נותרה יעד הבחירה של סטודנטים בברוניי, עם כ-1,220 מהם אשר נרשמו למוסד להשכלה גבוהה בבריטניה 07–2006. גם משפחת המלוכה בברוניי מנהלת יחסים קרובים וידידותיים עם בריטניה..

לממלכה המאוחדת יש נציבות עליונה בבנדר סרי בגוואן, ולברוניי נציבות עליונה בלונדון.[14] שתי המדינות הן חברות מלאות של חבר העמים הבריטי.

הפיליפינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים בין ברוניי לבין ילידי הפיליפינים שקוימו עוד בתקופה קלאסית החלו מאז המאה ה-10 עד ה-13 והמשיכו גם תחת המשטרים הקולוניאליים.  היחסים נמשכו דרך סולטנות סולו. היחסים נמשכו לאחר מלחמת העולם השנייה, וחודשו בינואר 1984.[15]  בחודש אפריל 2009 חתמו ברוניי והפיליפינים על מזכר הבנות (MOU) אשר תומך בחיזוק שיתוף הפעולה הדו-צדדי בין שתי המדינות בתחומי החקלאות והמסחר וההשקעות.[16] מזכר ההבנות חידד את שיתוף הפעולה הדו - צדדי בין שתי המדינות בדרום מזרח אסיה, בייחוד בתחומי החקלאות והמסחר וההשקעות.[17]  שתי המדינות הסכימו לשתף פעולה במדע הצמח, בטכנולוגיות של גידולי ירקות, שימור ירקות, שימור פירות, ביוטכנולוגיה, טכנולוגיות קציר ויבול, בעלי חיים, חקלאות אורגנית, השקיה, משאבי מים ותעשייה חלאלית.  ברוניי נתפסת על ידי הפיליפינים בתור חברת ASEAN קרובה ובת ברית אסלאמית, בעוד ברוניי רואה בפיליפינים בת ברית ב-ASEAN ונוצרית עם מיעוט מוסלמי. [18]

וייטנאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחסי ברוניי-וייטנאם

היחסים בין שתי המדינות הוקמו ב-29 בפברואר 1992.[19] ברוניי מחזיקה בשגרירות בהאנוי, ווייטנאם מחזיקה בשגרירות בבנדר סרי בגוואן. היחסים בין שתי המדינות היו תמיד ידידותיים, במיוחד בתחום הפוליטי.[20]

יפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרירות בטוקיו, ושגרירות יפן ממוקמת בבנדר סרי בגוואן.[21] היחסים הוקמו ב-2 באפריל 1984.

לאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרירות בויינטיאן, ושגרירות לאוס ממוקמת בבנדר סרי בגוואן.[22] היחסים הוקמו ב-27 ביולי 1993.

מלזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי המדינות כוננו יחסים דיפלומטיים בינואר 1984 לברוניי יש נציבות עליונה בקואלה לומפור, ולמלזיה ישנה נציבות עליונה בבנדר סרי בגוואן.[23] כמו ברוניי, מלזיה היא חברה רשמית של חבר העמים.

ניו זילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לברוניי נציבות עליונה בקואלה לומפור אשר מוסמכת בניו זילנד, ואילו לניו זילנד יש נציבות עליונה בקואלה לומפור אשר הוסמכה על ידי ברוניי.[24] היחסים בין המדינות הוקם מאז 5 במאי 1984, אשר תמיד נוהלו באווירה חיובית וטובה וכללו בין היתר שיתופי פעולה בחינוך מסחר והגנה.[25]

סין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרירות בבייג'ינג, וסין מחזיקה בשגרירות בבנדר סרי בגוואן.[26] היחסים  בין השתיים בעלי היסטוריה של מעל ל-2,000 שנה כבר בתקופות שושלת האן.[27]

סינגפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים הרשמיים בין שתי המדינות הוקמו מאז 1984.[28]  ברוניי וסינגפור הסכימו לסינגפור להכשיר את הכוחות המזוינים שלה עם ברוניי. כמו ברוניי, סינגפור היא חברה מלאה בחבר העמים.

באוגוסט 2005, שר החוץ והמשחר של ברוניי, הנסיך מוחמד בולקיה הגיע לסינגפור עבור ביקור בן שלושה ימים, במהלכו חתמו שתי המדינות על הסכם לחיסול המיסוי הכפול, ובכך סללו את הדרך להמשך הסחר וההשקעה.[29]

הצי המלכותי של ברוניי והרפובליקה הסינגפורית עורכים תרגיל שקנאי שנתי המסמן קשרים חזקים בין שני הציים.

עומאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחסי ברוניי-עומאן

ברוניי מחזיקה בשגרירות במסקט, ועומאן מחזיקה בשגרירות בבנדר סרי בגוואן.[30] היחסים הוקמו ב-24 במרץ 1984.

פקיסטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפקיסטן יש נציבות עליונה בבנדר סרי בגוואן ולברוניי יש נציבות עליונה באסלאמבאד. פקיסטן בתחילה היססה להכיר במדינה, מכיוון שמנהלת יחסים קרובים עם מלזיה, שממילא נחשבת ברוניי חלק מהפדרציה של מלזיה, אך מאוחר יותר החליטה להקים קשרים דיפלומטים ב-9 בפברואר 1984, לאחר שמלזיה כוננה יחסים דיפלומטיים עם המדינה.[31]

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחסי ברוניי-צרפת

ברוניי מחזיקה בשגרירות בפריז, ושגרירות צרפת ממוקמת בבנדר סרי בגוואן.[32] היחסים בין שתי המדינות הוקמו ב-8 במאי 1984.

קוריאה הדרומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרורות סיאול, שבדרום קוריאה, אשר מחזיקה בשגרירות בבנדר סרי בגאוואן.[33] דרום קוריאה הקימה יחסים דיפלומטיים עם ברוניי ב-1 ביוני 1984 מיד לאחר שהמדינה קיבלה את עצמאותה מבריטניה ב-1 בינואר באותה שנה.[34]

קוריאה הצפונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש אוגוסט 2013 ביקרו שר החוץ של ברוניי וסגן שר החוץ, הנסיך מוחמד בולקיה, בפיונגיאנג. ברוניי מיוצגת בצפון קוריאה, דרך שגרירותה בקואלה לומפור, שבמלזיה. צפון קוריאה הקימה יחסים דיפלומטיים עם ברוניי ב-7 בינואר 1999.

קטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחסי ברוניי-קטר

ברוניי מחזיקה בשגרירות בדוחה, בעוד ששגרירות קטר ממוקמת בבנדר סרי בגאוואן.[35] היחסים בין שתי המדינות הוקמו ב-2 באוקטובר 1991.

קמבודיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרירות בפנום פן, ושגרירות קמבודיה ממוקמת בבנדר סרי בגוואן.[36] היחסים הוקמו ב-9 ביוני 1992.

קנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנדה וברוניי כוננו יחסים דיפלומטיים ב-7 במאי 1984, בעקבות עצמאותה של ברוניי.[37][38] לברוניי ישנה נציבות עליונה באוטווה, ולקנדה נציבות עליונה בבנדר סרי בגוואן. כמו ברוניי, קנדה היא חברה מלאה של חבר העמים.

רוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרירות במוסקבה. השגרירות הרוסית בברוניי קמה במרץ 2010.

תאילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוניי מחזיקה בשגרירות בבנגקוק. השגרירות התאילנדית ממוקמת בבנדר סרי בגוואן. מאז ומתמיד תוארו היחסים בין השתיים כקרובים וידידותיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי החוץ של ברוניי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "MOFAT, Commonwealth". Ministry of Foreign Affairs and Trade of Brunei Darussalam. 30 במרץ 2010. אורכב מ-המקור ב-28 January 2010. 
 2. ^ "US DOS" (30 במרץ 2010). "MOFAT, UN". Ministry of Foreign Affairs and Trade of Brunei Darussalam. אורכב מ-המקור ב-18 February 2008. 
 3. ^ "MOFAT, OIC". Ministry of Foreign Affairs and Trade of Brunei Darussalam. 30 במרץ 2010. אורכב מ-המקור ב-18 June 2008. 
 4. ^ "MOFAT, WTO". Ministry of Foreign Affairs and Trade. 30 במרץ 2010. אורכב מ-המקור ב-25 June 2008. 
 5. ^ Marvyn N. Benaning (29 April 2009) RP, "Brunei seal agri cooperation deal"(הקישור אינו פעיל), Manila Bulletin
 6. ^ "Australia-Brunei Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-24 February 2014. בדיקה אחרונה ב-20 בפברואר 2014. 
 7. ^ Jatswan S. Sidhu (22 בדצמבר 2009). Historical Dictionary of Brunei Darussalam. Scarecrow Press. עמ' 29–. ISBN 978-0-8108-7078-9. 
 8. ^ "Sultan of Brunei heading to Australia". The Australian. 29 באפריל 2013. בדיקה אחרונה ב-20 בפברואר 2014. 
 9. ^ "Brunei-Indonesia Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-4 בפברואר 2014. 
 10. ^ "Brunei-Burma Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-4 בפברואר 2014. 
 11. ^ "Brunei-Germany Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-14 בפברואר 2014. 
 12. ^ "Germany and Brunei Darussalam (Bilateral relations)". German Embassy in Bandar Seri Begawan. אורכב מ-המקור ב-2014-02-22. בדיקה אחרונה ב-14 בפברואר 2014. 
 13. ^ "Brunei-India Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-17 בפברואר 2014. 
 14. ^ "Brunei-United Kingdom Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-14 בפברואר 2014. 
 15. ^ "Brunei-Philippines Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-8 בפברואר 2014. 
 16. ^ "RP, Brunei sign farm-cooperation deal" Archived 1 דצמבר 2014 at the Wayback Machine
 17. ^ "RP, Brunei seal agricultural cooperation deal"
 18. ^ "RP, Brunei agree to strengthen bilateral ties in agriculture"
 19. ^ "Brunei-Vietnam Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-12 בפברואר 2014. 
 20. ^ "VIETNAM – BRUNEI DARUSSALAM RELATIONS". Embassy of the Socialist Republic of Vietnam in Brunei Darussalam. אורכב מ-המקור ב-24 February 2014. בדיקה אחרונה ב-12 בפברואר 2014. 
 21. ^ "Brunei-Japan Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-16 בפברואר 2014. 
 22. ^ "Brunei-Laos Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-7 בפברואר 2014. 
 23. ^ "Brunei-Malaysia Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-20 February 2014. בדיקה אחרונה ב-4 בפברואר 2014. 
 24. ^ "Brunei-New Zealand Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-24 February 2014. בדיקה אחרונה ב-21 בפברואר 2014. 
 25. ^ "Brunei-New Zealand (Bilateral links)". Ministry of Foreign Affairs and Trade (New Zealand). בדיקה אחרונה ב-21 בפברואר 2014. 
 26. ^ "Brunei-China Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-17 בפברואר 2014. 
 27. ^ Prashanth Parameswaran (9 בנובמבר 2012). "China, Brunei: ties that bind". Asia Times Online. בדיקה אחרונה ב-17 בפברואר 2014. 
 28. ^ "Brunei-Singapore Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-8 בפברואר 2014. 
 29. ^ "Singapore, Brunei sign Avoidance of Double Taxation pact". Channel NewsAsia. 19 באוגוסט 2005. 
 30. ^ "Brunei-Oman Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-24 February 2014. בדיקה אחרונה ב-22 בפברואר 2014. 
 31. ^ "Brunei-Pakistan Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-4 בפברואר 2014. 
 32. ^ "Brunei-France Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-13 בפברואר 2014. 
 33. ^ "Brunei-South Korea Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-15 בפברואר 2014. 
 34. ^ Na Jeong-ju (31 במאי 2009). "Brunei Seeks Stronger IT Partnership With Seoul". The Korea Times. אורכב מ-המקור ב-5 July 2015. בדיקה אחרונה ב-15 בפברואר 2014. 
 35. ^ "Brunei-Qatar Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-27 February 2014. בדיקה אחרונה ב-24 בפברואר 2014. 
 36. ^ "Brunei-Cambodia Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-22 February 2014. בדיקה אחרונה ב-5 בפברואר 2014. 
 37. ^ "Brunei-Canada Relations". Ministry of Foreign Affairs and Trade (Brunei). אורכב מ-המקור ב-15 February 2014. בדיקה אחרונה ב-15 בפברואר 2014. 
 38. ^ "Canada-Brunei Darussalam Relations". Government of Canada. נובמבר 2013. בדיקה אחרונה ב-15 בפברואר 2014.